Freddie Mercury - nový dokument

Freddie Mercury: The Final Act – nový dokument na BBC

Freddie Mercury: The Final Act Nový dokument o Freddiem Mercurym prinesie britská televízia BBC Two už v novembri tohto roka. Zameria sa  pritom na „mimoriadnu záverečnú kapitolu“ jeho života. Očakávaný 90-minútový projekt BBC, Freddie Mercury: The Final Act, bude obsahovať nové rozhovory s členmi legendárnej skupiny. Predovšetkým pôjde o diskusie z poslednej kapitoly života zosnulého lídra… Prečítať celé
Vydané 1. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Freddie Mercury: The Final Act

Nový dokument o Freddiem Mercurym prinesie britská televízia BBC Two už v novembri tohto roka. Zameria sa  pritom na „mimoriadnu záverečnú kapitolu“ jeho života. Očakávaný 90-minútový projekt BBC, Freddie Mercury: The Final Act, bude obsahovať nové rozhovory s členmi legendárnej skupiny. Predovšetkým pôjde o diskusie z poslednej kapitoly života zosnulého lídra Queen. Mapovať bude viaceré udalosti. Od spevákovho posledného vystúpenia, cez jeho smrť v novembri 1991 (následkom komplikácií súvisiacich s ochorením AIDS), až po pietny koncert v apríli 1992 na londýnskom štadióne vo Wembley.

John Deacon, Roger Taylor a Brian May počas koncertu na počesť Freddieho Mercuryho v roku 1992 Zdroj:sk.pinterest.com

Čo od dokumentu očakávať

Podľa týždenníka Variety, sa v dokumente objaví gitarista Queen Brian Maybubeník Roger Taylor a basgitarista John Deacon. Ten zanechal hudobnú kariéru ešte v roku 1997. Takisto prehovorí aj Freddieho sestra Kashmira Bulsara, priatelia Anita Dobson David Wigg či osobný asistent Peter Freestone. Predstavia sa speváci, ktorí vystúpili na pietnom koncerte – vrátane Garyho Cheroneho z Extreme, Rogera Daltreyho z The Who, Joea Elliotta z Def Leppard, Lisy Stansfield, Paula Younga a promotéra koncertu Harveyho Goldsmitha. Chýbať nebudú ani ľudia, ktorí boli priamymi svedkami dopadu HIV/AIDS alebo ochorenie prežili,  ale aj lekári a bojovníci za ľudské práva. Interview pre dokument poskytol napríklad britský bojovník za ľudské práva Peter Tatchell.

Dokumentárny film vyjde 30 rokov po Mercuryho smrti (24.novembra 1991). Okrem zobrazenia poslednej kapitoly nekonvenčného rockového speváka sa bude venovať vtedajším prípravám na hviezdny koncert (na počesť frontmana Queen) zo štadióna vo Wembley v roku 1992.

Na koncerte vystúpili taktiež skupiny Metallica, U2, Guns N´Roses, hudobníci Robert Plant, David Bowie, Annie Lennox, Seal a mnohí ďalší.

Režisér James Rogan poznamenal: „Natáčanie Freddie Mercury: The Final Act bolo mimoriadnou cestou poslednej kapitoly jednej z najväčších ikon rockovej hudby. Spolupráca s kapelou Queen a nahliadnutie do zákulisia niektorých z ich najväčších vystúpení – najmä legendárneho koncertu The Freddie Mercury Tribute Concert, bolo vzácnym privilégiom.

Rovnako dôležité bolo porozprávať sa s ľuďmi, ktorí prežili (či boli nejakým spôsobom zainteresovaní) do globálnej pandémie HIV/AIDS, podobnej dnešnej pandémii COVID-19. Freddieho smrť a posmrtná pocta od skupiny pomohli v kritickom čase zmeniť celosvetové povedomie o tejto hroznej chorobe.“

Queen na koncerte vo Wembley v roku 1986 Zdroj:sk.pinterest.com

Dokumentom to nekončí

Popri dokumentárnom filme má BBC Two pre divákov pripravené ďalšie „prekvapenie“. V novembri odvysiela Queen At The BBC – hodinový špeciál s najlepšími vystúpeniami skupiny Queen za posledné roky, vrátane ich oslavovaného koncertu v Hammersmith Odeon (dnes Eventim Apollo) v Londýne z roku 1975.

Koncertu na počesť Freddieho Mercuryho, ktorý po jeho smrti zorganizovali (a oslovili celý rad populárnych hudobníkov) Brian May, Roger Taylor a manažér Jim Beach, sa zúčastnilo viac ako 70 000 ľudí. Okrem spomínaného Davida Bowieho a Annie Lennox vystúpenie odohral aj Elton John.

Freddie Mercury: The Final Act je produkovaný Rogan Productions a režisérom Jamesom Roganom. Producentom je Dan Hall, výkonní producenti dokumentu sú Mark Hedgecoe, Soleta Rogan a Simon Lupton. Povereným výkonným pracovníkom BBC Music bol Owen Courtney.

Jan Younghusband -„hlava“ BBC Music povedala: „Film Jamesa Rogana, Freddie Mercury: The Final Act, je dojímavý príbeh jedného z najpopulárnejších a najtalentovanejších hudobníkov. Takisto aj odkazu, ktorý tu zanechal. Nielenže vrhá nové svetlo na odvážnu cestu Freddieho Mercuryho (počas posledných piatich rokov jeho života), ale rozpráva aj širší, nesmierne dôležitý príbeh. Príbeh o časoch, kedy sa AIDS  zrazu objavil. Následne dokázal jeden neuveriteľný koncert  zmeniť verejnú mienku. Umelci z Queen a ďalší zúčastnení hovorili o tomto probléme prvýkrát úplne otvorene.“

Freddie Mercury: The Final Act odvysiela BBC Two v novembri tohto roka.

Zdroje: www.billboard.com, www.nme.com, variety.com