Ako ovplyvnila pandémia natáčanie?

Filmový priemysel a Covid19

Vo väčšine prípadov sa v prvej vlne produkcia a natáčanie spomalili. Nejedna plánovaná premiéra sa musela posunúť. Napr. očakávaný Batman s Robertom Pattinsonom, alebo premiéra poslednej série Lucifera na Netflixe. Niektoré spoločnosti sa rozhodli premiéru filmov presunúť z kín na domáce obrazovky. To vidíme v prípade filmu WonderWoman 1984, ktorý mal premiéru na HBO GO…. Prečítať celé
Vydané 11. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Zbieranie a overovanie informácií. Aktuálne témy čerpané z relevantných zdrojov. To sú zásady pri mojej tvorbe. Vo voľnom čase, ale nechávam priestor mojej umeleckej duši. Práca s farbami je môj relax. Najlepšie sa odreagujem pri vytváraní trendových „make up looks“. Neodmysliteľnou súčasťou mojich dní je aj dobrá kniha, či seriál na Netflixe.

Vo väčšine prípadov sa v prvej vlne produkcia a natáčanie spomalili. Nejedna plánovaná premiéra sa musela posunúť. Napr. očakávaný Batman s Robertom Pattinsonom, alebo premiéra poslednej série Lucifera na Netflixe.

Niektoré spoločnosti sa rozhodli premiéru filmov presunúť z kín na domáce obrazovky. To vidíme v prípade filmu WonderWoman 1984, ktorý mal premiéru na HBO GO.

Ďalšia možnosť bola vytvoriť  tzv. „bubliny“, a zúžiť počet ľudí, s ktorými sa členovia filmového tímu môžu stretávať. Niektorí tvorcovia zas zapracovali vzniknutú situáciu do deja seriálu/filmu.

 

Ako veľmi sa preto museli tvorcovia odkloniť od ich pôvodných zámerov a ideí?

INZERCIA

 

Zakomponovať pandémiu Covid19 do príbehu, zvolili aj tvorcovia amerického seriálu Shameless. 11 sezón drámy s nádychom trpkej komédie rozpráva príbeh rodiny Gallagherovcov, ktorú prakticky opustili rodičia. Dej zachytáva ich každodenné starosti, a bláznivé, do krajnosti vyhrotené situácie. Či už to boli problémy so zákonom, drogami, homofóbia, tehotenstvo v trinástich, rasistický susedia… nuž, v skratke, Gallagherovci si prešli všetkým. V poslednej sérií to bol okrem iného práve Covid, ktorý sužoval ich osudy. S témou pracovali naozaj dôkladne. Či už to bolo zobrazenie antimaskerov, konšpirátorov, ale aj zodpovedných ľudí, ktorí situáciu nebrali na ľahkú váhu.

 

Najväčším prekvapením bol však osud Franka Gallaghera, alkoholika a drogovo-závislého otca. Na začiatku 11. sezóny mu diagnostikovali alkoholickú demenciu, a jeho už aj tak tragický život, smeroval ku koncu. Čo však možno nikto nečakal bolo, že Franka skolil vírus, ktorý sám v predposlednej epizóde označil za hoax.

Ako veľmi sa zmenili osudy Gallagherovcov kvôli pandémií? Mal v pôvodnom scenári Frank zomrieť?

V rozhovore pre NY Times producent John Wells prezrádza, že na finálnu epizódu nechystali nič špeciálne, pretože aj satirická komédia by mala čeliť reálnym problémom.  Tri dni pred začiatkom natáčania sa musela celá produkcia kvôli pandémií zastaviť na niekoľko mesiacov. V tomto období sa Wells rozhodol scenár prerobiť a prepojiť ho s problémom pandémie. Hoci nie je známe, ako vyzeral pôvodný scenár, minimálne jedna zmena sa udiať musela. Kvôli opatreniam sa na poslednej sérií nemohla zúčastniť herečka Emmy Rossum, ktorá stvárňovala sestru Fionu, ale po deviatej sérií zo show odišla. Symbolicky ju spomenuli v poslednej epizóde keď si ju Frank na nemocničnom lôžku pomýlil so sestričkou.

Carl Gallagher

V konečnom dôsledku, si z pohľadu fanúšika myslím, že tvorcovia nepriaznivú situáciu zvládli, ba priam využili vo svoj prospech. Dokázali reflektovať aktuálne udalosti a ukázať ich z rôznych uhlov pohľadu čím sa priblížili k viacerým divákom. Seriál aj napriek sťaženým podmienkam neupadol na príbehovosti a osudy každého zo súrodencov vo finálnej scéne ukončili istú etapu ich života.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »