šesťdielna miniséria z dielne Marvel Studios

Falcon a Winter Soldier dostali svoj vlastný seriál. Ako zvládli túto šancu?

Druhý veľký seriál od Marvelu máme za sebou. Stojí The Falcone and The Winter Soldier za vašu pozornosť?
Vydané 30. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Len pred nedávnom sme mali za sebou koniec seriálu WandaVision a už tu máme hodnotenie druhého seriálového projektu od Marvelu. Tým je The Falcon and The Winter soldier. WandaVision mnohých fanúšikov prekvapil novým prístupom tvorcov. Fanúšikov to rozdelilo na dve strany. Niektorí ocenili snahu o zmenu, iným táto zmena moc nevoňala. Je nový seriál The Falcon and The Winter Soldier pokračovaním v nových kreatívnejších koľajách, alebo tvorcovia opäť stavili na overený recept a idú tak trochu na zotrvačník?

Treba si uvedomiť, že Falcon a Winter Soldier nie sú hlavní predstavitelia Avengers. Patria tam, ale nikdy nemali takú star power ako Iron Man, Kapitán Amerika alebo Thor. Bola preto na mieste otázka, či takéto postavy dokážu uniesť vlastný seriál. Dostali sme odpoveď, že to zvládnu avšak s cudzou pomocou. Koho? Barona Zema!

Seriál začína tým, že nám ukazuje, ako svet ovplyvnili dôsledky Infinity War a Endgame. Polovica ľudstva zmizla a objavila sa opäť až po piatich rokoch. Tí čo sa takto vyparili a znova objavili, nezostarli ani o deň. Novinka sa nám snaží ukázať politické, ekonomické a hlavne sociálne dôsledky takejto udalosti.

Falcon má v rukách štít kapitána Ameriku, avšak necíti sa byť hoden stať sa novým kapitánom. Bucky aka Winter Soldier zase cíti vinu za všetko čo spôsobil v minulosti. Snaží sa to napraviť a popritom navštevuje psychológa. V tieni týchto udalostí sa však formuje nebezpečenstvo, ktoré prinúti Falcona a Buckyho spojiť sily a tiež požiadať o pomoc niekoho, koho mysleli, že už nikdy neuvidia inde ako za mrežami. Barona Zema.

Keď sme pri Zemovi, môžeme rovno začať tým pozitívnym, k čomu jednoznačne patrí aj táto záporná postava. Stretli sme ho už vo filme Kapitán Amerika: Občianska vojna. Je dôkazom, že nemusíte byť poloboh, aby ste dokázali zatopiť Avengerom. Túto postavu stvárňuje talentovaný herec Daniel Bruhl a aj jeho pričinením patrí Zemo k najlepším záporným postavám Marvelu. V seriáli tento krát nevystupuje ako vyslovene záporná postava, ale veriť sa mu tiež nedá. Jeho tanečné kreácie sa už stihli stať hitom internetu a Marvel na to reagoval vydaním epizódy s označením The Zemo Cut.

Väčšina fanúšikov so mnou asi nebude súhlasiť, ale za pozitívum možno považovať aj novú postavu Johna Wolkera. Sam aka Falcon, síce odmietol nosiť štít kapitána Ameriku, ale americká vláda potrebuje svojho kapitána. Ním sa stane práve John Wolker. Fanúšikovia ho neprijali s veľkým nadšením, avšak jeho dejová linka rozhodne patrí k tým zaujímavejším.

Inzercia

Núka sa tiež mierne porovnanie s postavou Jokera Joaquina Phonexia. Obe postavy pod ťarchou vonkajších okolností spravia ohavné činy, no kým s Jokerom dokázali fanúšikovia súcitiť, postave Johna Wolkera sa na internete ušla slušná vlna hejtu. Neoprávnene.

Hlavným záporákom je istá Karli, mladé dievča, ktoré vedie odboj voči americkej vláde. Okolo nej sa zgrupujú ľudia, ktorí majú veľký problém začleniť sa do spoločnosti potom, čo sa po zmiznutí na 5 rokov (Thanos a jeho lusknutie prstom) opäť vrátili medzi živých. Koncept je to zaujímavý, avšak postava Karli je totálne nezaujímavá a viacmenej je vám jedno čo sa okolo tejto postavy deje. Väčšina epizód je len o naháňaní sa tria Karli – John Wolker – Falcon a Winter Soldier. Čo už niekde medzi druhým a tretím dielom začne byť trochu únavné.

Otázke rasizmu sa nevyhol ani tento seriál. Kým v iných prípadoch táto téma pôsobí nasilu, tak v The Falcon and The Winter Soldier je spracovaná skutočne dobre, nenásilne a hlavne zaujímavo.

Akčné sekvencie. Na to, že sa jedná o akčný seriál nenájdete ich tu až tak veľa. Na jednu epizódu pripadá jedna väčšia akčná scéna. Avšak tvorcovia sa aj na tých pár scénach skutočne „vyriadili“ v dobrom zmysle slova. Hneď úvodná scéna, kde Falcon bojuje s dvoma vrtuľníkmi, vás nechá sedieť s otvorenými ústami. Spracovanie pästných súbojov pôsobí o čosi surovejšie a to aj napriek tomu, že tu nelietajú hektolitre krvi ako v mládeži neprístupných filmoch. Za to tvorcovia dostávajú tiež palec hore.

V porovnaní so seriálom WandaVision je novinka The Falcon and The Winder Soldier klasickou marvelovkou a teda tvorcovia išli viac na istotou. Slabou stránkou je samotný príbeh, ktorý mohol byť o niečo zaujímavejší. Vynahradzujú nám to však postavy. Či už kladné alebo záporné, nové či staré.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.