Evolučný exteriér a revolučný interiér. Golf s poradovým číslom 8 je realitou a s ním aj plejáda technológií

Úplne nová generácia Volkswagenu Golf je na svete.

Volkswagen Golf 8. generácie je mimoriadne napäto očakávaná novinka, ktorú možno rozhodne zaradiť medzi úplne najväčšie highlighty roka 2019 v automobilovom ponímaní. I keď to má nemecký hatchback nižšej strednej triedy za ostatné desiatky rokov v danej triede stále ťažšie a ťažšie, keďže konkurencia je neúprosnejšia, stále ide o bestseller. Aj preto je príchod úplne novej generácie veľmi očakávaný, ostatne, odjakživa ide o automobil, ktorý je vo svojej triede akýmsi merítkom.

Pravdou však je, že Volkswagen najmä posledné roky stavil skôr na konzervatívne tvary a i keď Golf má iné prednosti, po estetickej stránke naozaj nemožno hovoriť o vyslovene dizajnovej pecke. Ako sa ukazuje najnovšie, ani nástupca na tom nebude radikálne inak. Práve dnes, 24. októbra totiž nadišiel ten deň, kedy priamo z Wolfsburgu prichádza nová generácia a ako sa čakalo, na prvý pohľad nič prelomové neprináša.

Evolučný exteriér

Práve naopak, charakteristický profil vozidla s výrazným C-stĺpikom sa nemení, takže plus-mínus najväčšie zmeny evidujeme len na oboch koncoch. Vpredu si miesto našli špecificke tvarové úzke full-LED svetlomety, ktoré opticky nadväzujú nielen na masku, ale svojím tvarom zasahujú aj do bokov karosérie. Za príplatok bude po ruke špičková technológia iQ.Light, teda ledkové svetlá, ktoré obdržali veľkú chválu v novom Touaregu.

Predný nárazník zaujme vskutku netypickým tvarovaním, ako celok ale pôsobí veľmi moderne, i keď tak trochu fádne. Fádny je aj profil a veľkú senzáciu neprinášajú ani koncové partie. Tie dostali rovnako užšie a veľmi pekne prepracované zadné svetlomety s full-LED technikou (za príplatok opäť iQ.Light), zatiaľ čo vzadu zmizli fyzické koncovky výfuku, ktoré nahradili len okrasné chrómové lišty. Zaujímavým detailom sa hrdí R-line a verzia GTE, ktorých ledkový pás zasahuje až k logu.

Podotknúť treba, že po elektrickom ID.3 je nový Golf druhým modelom značky, kde nájdeme vynovené logo a zároveň do oka padne aj centrálne umiestnený nápis vzadu. Golf nám automobilka prezentuje aj v športovo strihnutom pakete R-Line, ktorý tiež dostal nové R-kové logo. 3-dverový variant nečakajte, rovnako tak čisto elektrickú verziu, tú už zastupuje spomínaná ID.3-ka.

Revolučný interiér

Veľkú revolúciu ale stvárňujú technológie. Ako prvé je to samotný interiér, ktorý prináša úplne novú palubnú dosku. Jej dominantou sú dva rozmerné displeje – 10,25″ digitálne budíky a 10″ centrálny displej nového infotainmentu, v oboch prípadoch ide o novú, ešte kvalitnejšiu grafiku. Golf totiž dostal revolučné multimediálne prostredie, ktoré má zaujať nielen atraktívnym vizuálom, ale i veľkou individualizáciou, výbornou filozofiou ovládania či permanentným pripojením k internetu/sieti (cez virtuálnu SIM kartu).

Pozornosť si zaslúži dotyková plocha pod stredovým displejom, ktorá slúži na ovládanie najzákladnejších nastavení. Palubovka, ktorá svojím prístrojovým panelom pripomína Mercedes-Benz triedy A tak vsádza na horizontálne rozloženie, minimum fyzických tlačidiel a plejádu moderných technológií či prvkov výbavy. Samotný dizajn tak možno označiť za pomerne minimalistický, o čom svedčí aj miniatúrny elektronický volič DSG prevodovky (v štýle novej 911-ky) či moderný multifunkčný volant.

Z technologických vychytávok spomeňme napríklad rozmerný head-up displej (premietajúci na čelné okno!), systém Car2X (vozidlo komunikuje s ostatnými autami a zbiera/odovzdáva informácie), digitálny kľúč v chytrom telefóne, automatické nahlasovanie nehody, zaujme ale aj početne náladové osvetlenie či dokonca Harman-Kardon zvukový systém.

Široká paleta motorizácii

Nový Golf vsádza na množstvo nových verzií a motorizácii. Základom ponuky je úplne nová generácia trojvalcovej jednotky 1.0 TSI EVO, ktorá je odvodená zo štvorvalca 1.5 TSI EVO. Vďaka tomu má zaručiť ešte nižšiu spotrebu, väčšiu kultivovanosť a zároveň lepší termo manažment. Po ruke budú pritom dve výkonnostne verzie – 66 kW / 90 koní a 81 kW / 110 koní. Aj tu platí, že agregáty pracujú v Millerovom cykle. Benzínový štvorvalec zastupuje dobre známa jednotka 1.5 TSI EVO, pričom aj v tomto prípade bude motor dostupný v dvoch verziách – 96 kW / 130 koní a 110 kW / 150 koní.

Zásadnou novinkou je ale skutočnosť, že motory s výkonom od 81 kW / 110 koní spárované s prevodovkou DSG budú elektrifikované – súčasťou týchto verzií je mild-hybridná technológia, čiže 48 V systém s remeňom poháňaným štartér generátorom. Obdobné ako tomu je u väčších koncernových modelov, pointou je štartovanie a vypínanie motora aj vo vyšších rýchlostiach, teda počas ideálnych podmienok, kedy práve vodič nepotrebuje akcelerovať a len plachtí.

Ďalšou nespornou výhodou je schopnosť dopomáhať spaľovaciemu motoru v nízkych otáčkach dodatočným krútiacim momentom. Celý akt vypínania a zapínania motora vodič prakticky vôbec necíti. Mild-hybidné vezie budú v predaju pod označením eTSI. 

Ponuka následne počíta s plug-in hybridnými verziami Golf eHybid a Golf GTE – ich spoločným znakom je spolupráca motora 1.4 TSI a elektromotora, zdrojom energie je akumulátor s kapacitou 13 kWh. Prvý menovaný má výkon 150 kW / 204 koní, zatiaľ čo športová verzia GTE disponuje silou až 180 kW / 245 koní. Dojazd na elektrickú energiu je 50 kilometrov. Naftovú ponuku zastrešuje agregát 2.0 TDI EVO – slabšia verzia má 85 kW / 115 koní, silnejšia 110 kW / 150 koní.

Osvedčená technika

Naďalej platí, že Golf má primárne predný pohon, v ponuke ale nebude chýbať ani 4Motion, ktorý bude doménou silnejších verzií. O sprevodovanie sa stará 6-stupňová manuálna prevodovka alebo 7-stupňoveé DSG. Volkswagen zároveň informuje, že vďaka dvojitému vstrekovania AdBlue má dôjsť k značnému zníženie emisií oxidu dusíka a úspora paliva má dosahovať až 17 percent oproti predchodcovi.

V rámci príplatkových položiek nemôže chýbať adaptívny podvozok DCC, ktorý sa môže prispôsobovať nielen stavu vozovky ale aj jej profilu. Skôr či neskôr sa do ponuky dostanú aj verzie GTD, GTI a R, dokonca je už potvrdený aj variant TCR.

Na záver dodajme, že 8. Golf meria 4284 x 1789 x 1456 milimetrov, čo je znamená, že je o 2,6 centimetra dlhší, o milimeter užší a zároveň o 3,6 centimetra nižší. Novinka stojí na vynovenej verzii platformy MQB, rázvor náprav je 2636 milimetrov, teda o 16 milimetrov viac než doteraz. Odpor vzduchu ma aerodynamicky koeficient len 0,275.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019