TECHNOLÓGIE

Aktuálne: Európska únia chce presadiť nabíjanie prostredníctvom USB-C káblov. Čo bude s iPhonom?

S narastajúcou popularitou rôznych gadgetov, smarfónov, tabletov a iných šikovných zariadení, to bola len otázka času, kedy sa nabíjanie elektroniky stane problémom. Kvôli redukcií množstva elektronického odpadu, Európska únia prináša legislatívny návrh, ktorého cieľom je zaviesť jednotný nabíjací štandard. USB-C port nie je žiadnou novinkou. Už teraz ho využíva množstvo smartfónov s operačným systémom Android…. Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

S narastajúcou popularitou rôznych gadgetov, smarfónov, tabletov a iných šikovných zariadení, to bola len otázka času, kedy sa nabíjanie elektroniky stane problémom. Kvôli redukcií množstva elektronického odpadu, Európska únia prináša legislatívny návrh, ktorého cieľom je zaviesť jednotný nabíjací štandard. USB-C port nie je žiadnou novinkou. Už teraz ho využíva množstvo smartfónov s operačným systémom Android.

Ako to však bude s iPhonom? Apple svoje mobilné zariadenia doteraz odlišoval Lightning konektorom. Je preto dosť možné, že ani tentokrát nezapadne, nabíjanie prostredníctvom USB-C vynechá a spoločnosť prejde rovno na bezdrôtové nabíjanie svojich smartfónov.

Európska únia sa zatiaľ zamerala na pokrytie drôtového nabíjania, presadeniu toho bezdrôtového sa momentálne nevenuje. Hovorca Európskej komisie prezradil pre The Verge dôležitú informáciu, ktorá Apple poskytuje priestor na zmenu. V prípade, že sa zariadenia budú nabíjať bezdrôtovo, nie je potrebné, aby obsahovali USB-C port na nabíjanie.

USB-C

USB-C port sa má stať štandardným portom pre nabíjanie rôznych elektronických zariadení v Európskej únií, Zdroj: Unsplash/ Mika Baumeister

Prečo je potrebný prechod na jednotné nabíjanie cez USB-C port?

Návrh, ktorý by mal za následok veľkú zmenu v nabíjaní elektronických zariadení má ľuďom zjednodušiť život. Namiesto spleti káblov s rozličnou koncovkou, by nám v budúcnosti mal stačiť jeden univerzálny.

Ďalšou výhodou zavedenia jednotného nabíjacieho štandardu je redukcia odpadu, ktorý vzniká kvôli nášmu vlastníctvu rozličných káblov. V minulosti boli mobilné zariadenia kompatibilné so špecifickými nabíjačkami. Líšili sa na základe výrobcov, ale aj od konkrétneho modelu. Na trhu bolo viac než 30 druhov nabíjačiek. Návrh by mal zabrániť aj výmenám nabíjačiek pri prechode na novú generáciu Apple alebo Android mobilného zariadenia.

Európska únia tlačí technologický priemysel k štandardizácií nabíjačiek už viac ako 10 rokov. Za tento čas sa podarilo aspoň redukovať množstvo druhov nabíjacích portov z 30 na 3.

Podľa Európskej komisie občania Európskej únie vlastnia v priemere 3 nabíjačky. Až 38% spotrebiteľov sa aspoň raz nachádzalo v situácií, kedy si nemali ako nabiť svoj telefón, pretože nemali poruke správny typ nabíjačky.

Európski spotrebitelia boli kvôli hromadeniu nekompatibilných nabíjačiek frustrovaní už príliš dlho. Priemyslu sme dali dostatok času na to, aby prišli s vlastnými riešeniami, teraz nadišiel čas na vznik legislatívnych opatrení kvôli spoločnej nabíjačke,“ poznamenala výkonná podpredsedníčka pre Európu pripravenú na digitálny vek Margrethe Vestagerová.

Je to dôležité víťazstvo pre našich spotrebiteľov a životné prostredie, zároveň to je v súlade s našimi ekologickými a digitálnymi ambíciami,“ dodala.

Prechod na jednotný nabíjací štandard sa netýka len smartfónov, ale, prekvapivo, napríklad aj elektromobilov, tabletov, notebookov, kamier alebo klasických slúchadiel. Produkty, ako napríklad slúchadlá do uší, smart hodinky, fitness hodinky, sa z technických dôvodov spojených s veľkosťou a podmienkami použitia neberú do úvahy.

USB-C

Štandardizácia nabíjacieho portu nie je žiadnou novinkou, Európska únia prejavuje svoje snahy už viac ako 10 rokov, Zdroj: Pixabay/Benge1

Čo na to spoločnosť Apple?

V prípade, že sa Európsky parlament rozhodne návrh prijať, výrobcom elektroniky poskytnú dobu 24 mesiacov na to, aby svoje zariadenia prispôsobili novému návrhu. Apple má teda dostatok času na to, aby svoje nové iPhony stihol prispôsobiť bezdrôtovému nabíjaniu a vyhol sa tak zavedeniu USB-C portu.

USB-C však pre výrobcu Apple nie je až takou novinkou. Niektoré iPady a MacBooky už tento port obsahujú.  No, pri zariadaniach iPhone, sa Lightening napájania vzdáva len ťažko.

Zatiaľ čo Európska únia vznik nového návrhu pripisuje práve enviromentálnej iniciatíve, výrobca Apple oponuje. Prechod iPhone zariadení na USB-C by podľa spoločnosti životné prostredie skôr viac zaťažil, ako by mu pomohol k lepšej situácií. Prechod na nový port by znamenal, že pôvodné príslušenstvo (Lightening konektor) je zastaralé. Podľa spoločnosti Apple nariadenie jednotného nabíjacieho štandardu inovácie viac potláča ako ich podporuje.

Kedy budeme vedieť viac?

Najbližšie zasadnutie európskeho parlamentu sa bude venovať aj hlasovaniu o návrhu. Niektorí súhlasia s rovnakými podmienkami pre všetky spoločnosti, iní sú proti.

Zdroje: CNN, BBC, Môj Android, FonTech, The Verge, Môj Android, Vice, The Verge, European Commission

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash/Onur Binay

Pokračujte na ďalší príspevok »