Energia je všade, závisí už iba na ľudskej vynaliezavosti, ako ju získa

V našom článku sa dočítate o piatich kurióznych spôsoboch, akými je možné získavať energiu a pritom splniť podmienky pre udržateľnosť a ekologickú nezávadnosť.   O čistej energii čítame pomerne často, je však celkom nepochybné, že väčšina ľudí nemá predstavu, čo za ňu v skutočnosti odborníci považujú. Pojem čistá energia nehovorí o samotnom druhu energie, ale… Prečítať celé
Vydané 16. januára 2017 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

V našom článku sa dočítate o piatich kurióznych spôsoboch, akými je možné získavať energiu a pritom splniť podmienky pre udržateľnosť a ekologickú nezávadnosť.

 

O čistej energii čítame pomerne často, je však celkom nepochybné, že väčšina ľudí nemá predstavu, čo za ňu v skutočnosti odborníci považujú. Pojem čistá energia nehovorí o samotnom druhu energie, ale o spôsobe jej získavania. Keď vieme vytvoriť elektrinu zo svetla alebo pohybu, nevzniká pritom žiadny odpad a vtedy môžeme hovoriť o tej toľko skloňovanej čistote a udržateľnosti.

Nech to na prvý pohľad vyzerá akokoľvek nepravdepodobne, zatiaľ najefektívnejšou technológiou získavania energie je práve štiepenie atómov v atómových elektrárňach. Je to však extrémne náročný, vysoko precízny proces, ktorý nemožno vykonávať v domácich podmienkach a vzhľadom na jeho vysokú efektivitu a “výťažnosť” sa hodí pre celé ľudské aglomerácie. Odpad je rádioaktívny a pretrváva celé tisícročia, dá sa však bezpečne skladovať a neovplyvňuje životné prostredie. Dôsledky prípadnej nehody sú fatálne. Práve preto nikdy neutíchne snaha o vývoj nových riešení s menším výkonom, ktorých prípadná porucha nemusí znamenať katastrofu.

Ľudskej vynaliezavosti sa však nekladú žiadne medze a zdá sa, že každý mesiac vedeckí pracovníci a nadšení laici prichádzajú s novými a novými spôsobmi, ako získavať energiu. Tieto vynálezy, hoci často nie veľmi efektívne, sú dôkazom, že energia je všade vôkol nás a stačí trocha vynaliezavosti na to, aby ju ľudstvo vedelo využiť vo svoj prospech.

 

#1 Dlažba

Technológia Pavegen mení obyčajné ľudské kroky na elektrinu, ktorou je možné osvetľovať priestory interiéru alebo nabíjať mobilné telefóny. Technológia, ktorá je stále pomerne nová (má asi tri roky), využíva obyčajnú mäkkú dlažbu, pod ktorou sú špeciálne podložky meniace kinetickú energiu na elektrickú. V praxi to znamená, že pri každom položením nohy na dlažbu sa jej povrch o niekoľko milimetrov zníži a práve táto zmena vytvára elektrický impulz. Je to pomerne jednoduché riešenie, ako osvetľovať tmavé časti veľkých budov a pritom nevyužívať klasickú elektrickú sieť.

Výrobca technológie Pavegen využil jej princíp na škole vo Veľkej Británii, kde takto osvetlil pomerne tmavé chodby. Stačí, aby cez ňu prechádzali študenti a svetlo sa rozvieti celkom samé, akoby bola v chodbe fotobunka.


Zdroj: British company uses floor tiles to harness energy from school pupils‘ footsteps (youtube.com)

.

#2 Slnečné lúče sústredené pomocou sklenej gule

Sférický solárny kolektor Rawlemon je unikát, pretože žiadne podobné zariadenie na svete neexistuje. Je to zaujímavé, pretože dokáže veľmi efektívne meniť slnečné svetlo na energiu, používa pritom celkom bežné a cenovo dostupné solárne kolektory.

Rawlemon je kuriózny spôsobom, akým svetlo sústreďuje na malú plochu. Využíva na to guľu, v ktorej sa svetlo láme takým spôsobom, že všetko zozbierané svetlo sústredí na jedno miesto. Intenzívnejšie svetlo znamená viac energie a hoci tento nárast nie je extrémny, je podstatný.

V porovnaní s robustnými solárnymi kolektormi tento sférický Rawlemon zbiera prakticky všetko zo svojho okolia a nemusí sa preto otáčať za svetlom v priebehu dňa. Účinnosť tohto riešenia je veľmi pôsobivá, až 57-percentná. To je nadpriemerné číslo.


Zdroj: rawlemon diffuse light test (youtube.com)

 

#3 Potravinový odpad

South Dakota School of Mines & Technology sa stalo pôdou pre experimenty študenta Namita Shrestha, ktorý vynašiel spôsob, akým meniť staré hnijúceho jedlo na elektrinu. V štúdii odprezetovanej na vedeckom kongrese American Chemical Society ukázal, ako prakticky sa dá využiť obrovské množstvo paradajok, ktoré dnes nachádzajú svoje miesto na skládkach odpadu.

Paradajkový odpad dokáže za určitých podmienok generovať elektrickú energiu, stojí za tým obyčajná chémia. Shresth uvádza, že iba štát Florida každý rok vyprodukuje 396-tisíc ton paradajkového odpadu, ktorý by správnym spracovaním mohol vyprodukovať dostatok elektrickej energie na jeden deň pohonu celého Disneylandu.

Technológia z South Dakota School of Mines & Technology je iba experimentálna, ale funguje. Je dôkazom toho, že kombináciou zvedavosti, vynaliezavosti a snahy niečo zmeniť sa dá dosiahnuť veľa. V prípade, že by sa technológia doviedla k dokonalosti, mohla by sa stať spôsobom výroby energie z akéhokoľvek bio odpadu.

 

#4 Elektrina z tepla ľudského tela

Premena tepla na elektrinu nie je vo svete energetiky nič nové. Teplo získavané priamo zo Zeme sa využíva aj dnes vo veľkej miere a nevyzerá to tak, že by sa v tom malo niečo zmeniť. Inovatívne je však využitie tepla, ktoré vytvára ľudské telo. Inteligentné hodinky Matrix PowerWatch dokážu toto neveľké teplo efektívne využívať na výrobu elektriny, pričom nepotrebujú iný zdroj napájania.

Keď hodinky nie sú na ruke, automaticky sa prepnú do režimu spánku a ich spotreba je nulová alebo iba minimálna. Po nasadení na ruku začnú termoelektrickým princípom opäť využívať teplo ľudského tela a meniť ho na energiu pre malý počítač. Výrobca tvrdí, že sú jeho hodinky vodotesné, odolné a lacné. Predávať by sa mali začať už tento rok v lete za cenu asi iba 170 eur.

 


Zdroj: This New Smartwatch Uses Your Body Heat To Charge (youtube.com)

 

#5 Solárne panely zabudované v strešnej krytine

O solárnych paneloch sme písali o niekoľko odstavcov vyššie, kde sa s pomocou priehľadnej gule sústreďoval svetelný lúč na jedno miesto. Nemožno však tvrdiť, že by boli tradičné solárne kolektory neefektívne alebo zbytočné. Aj tie prechádzajú vývojom a ich najnovšia podoba je o to pôsobivejšia, že sú nerozpoznateľné od klasickej strešnej krytiny.

Strešná krytina s tradičným dizajnom obsahujúca solárne kolektory, to je novinka od americkej značky Tesla, ktorá vyrába rovnomenné elektrické automobily. Tieto krytiny na prvý a aj druhý pohľad v ničom nelíšia od tej bežnej, napriek tomu je rozdiel medzi nimi priam priepastný. Tesla Solar Roof popri nízkych nadobúdacích nákladoch vyrábajú elektrinu počas celého dňa a sú tak schopné zásobovať energiou celú domácnosť. Nadbytočná energia sa skladuje vo veľkokapacitných batériách, aby sa mohla využiť neskôr.

 


Zdroj: Tesla’s solar roofs could revolutionize the industry (youtube.com)

 

Hľadanie má význam

Energia je skutočne všade okolo nás. Ľudstvo dnes stojí pred veľkou výzvou nájsť nové riešenia, či už megalomanské alebo prenosné, aby túto energiu vedelo premieňať na elektrinu a ďalej ju využívať podľa vlastnej potreby.

Už dnes vieme s istotou povedať, že čistá energia nie je sci-fi a že aj doprava, ktorá je dnes najväčším problémom ľudstva v kontexte dopadu na životné prostredie, môže byť ekologicky nezávadná. Preto má význam neustále vymýšľať nové princípy, nové technológie, experimentovať a nenechať sa odradiť zaužívanými stereotypmi.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.