Energia je všade, závisí už iba na ľudskej vynaliezavosti, ako ju získa

V našom článku sa dočítate o piatich kurióznych spôsoboch, akými je možné získavať energiu a pritom splniť podmienky pre udržateľnosť a ekologickú nezávadnosť.   O čistej energii čítame pomerne často, je však celkom nepochybné, že väčšina ľudí nemá predstavu, čo za ňu v skutočnosti odborníci považujú. Pojem čistá energia nehovorí o samotnom druhu energie, ale […]

V našom článku sa dočítate o piatich kurióznych spôsoboch, akými je možné získavať energiu a pritom splniť podmienky pre udržateľnosť a ekologickú nezávadnosť.

 

O čistej energii čítame pomerne často, je však celkom nepochybné, že väčšina ľudí nemá predstavu, čo za ňu v skutočnosti odborníci považujú. Pojem čistá energia nehovorí o samotnom druhu energie, ale o spôsobe jej získavania. Keď vieme vytvoriť elektrinu zo svetla alebo pohybu, nevzniká pritom žiadny odpad a vtedy môžeme hovoriť o tej toľko skloňovanej čistote a udržateľnosti.

Nech to na prvý pohľad vyzerá akokoľvek nepravdepodobne, zatiaľ najefektívnejšou technológiou získavania energie je práve štiepenie atómov v atómových elektrárňach. Je to však extrémne náročný, vysoko precízny proces, ktorý nemožno vykonávať v domácich podmienkach a vzhľadom na jeho vysokú efektivitu a “výťažnosť” sa hodí pre celé ľudské aglomerácie. Odpad je rádioaktívny a pretrváva celé tisícročia, dá sa však bezpečne skladovať a neovplyvňuje životné prostredie. Dôsledky prípadnej nehody sú fatálne. Práve preto nikdy neutíchne snaha o vývoj nových riešení s menším výkonom, ktorých prípadná porucha nemusí znamenať katastrofu.

Ľudskej vynaliezavosti sa však nekladú žiadne medze a zdá sa, že každý mesiac vedeckí pracovníci a nadšení laici prichádzajú s novými a novými spôsobmi, ako získavať energiu. Tieto vynálezy, hoci často nie veľmi efektívne, sú dôkazom, že energia je všade vôkol nás a stačí trocha vynaliezavosti na to, aby ju ľudstvo vedelo využiť vo svoj prospech.

 

#1 Dlažba

Technológia Pavegen mení obyčajné ľudské kroky na elektrinu, ktorou je možné osvetľovať priestory interiéru alebo nabíjať mobilné telefóny. Technológia, ktorá je stále pomerne nová (má asi tri roky), využíva obyčajnú mäkkú dlažbu, pod ktorou sú špeciálne podložky meniace kinetickú energiu na elektrickú. V praxi to znamená, že pri každom položením nohy na dlažbu sa jej povrch o niekoľko milimetrov zníži a práve táto zmena vytvára elektrický impulz. Je to pomerne jednoduché riešenie, ako osvetľovať tmavé časti veľkých budov a pritom nevyužívať klasickú elektrickú sieť.

Výrobca technológie Pavegen využil jej princíp na škole vo Veľkej Británii, kde takto osvetlil pomerne tmavé chodby. Stačí, aby cez ňu prechádzali študenti a svetlo sa rozvieti celkom samé, akoby bola v chodbe fotobunka.


Zdroj: British company uses floor tiles to harness energy from school pupils‘ footsteps (youtube.com)

.

#2 Slnečné lúče sústredené pomocou sklenej gule

Sférický solárny kolektor Rawlemon je unikát, pretože žiadne podobné zariadenie na svete neexistuje. Je to zaujímavé, pretože dokáže veľmi efektívne meniť slnečné svetlo na energiu, používa pritom celkom bežné a cenovo dostupné solárne kolektory.

Rawlemon je kuriózny spôsobom, akým svetlo sústreďuje na malú plochu. Využíva na to guľu, v ktorej sa svetlo láme takým spôsobom, že všetko zozbierané svetlo sústredí na jedno miesto. Intenzívnejšie svetlo znamená viac energie a hoci tento nárast nie je extrémny, je podstatný.

V porovnaní s robustnými solárnymi kolektormi tento sférický Rawlemon zbiera prakticky všetko zo svojho okolia a nemusí sa preto otáčať za svetlom v priebehu dňa. Účinnosť tohto riešenia je veľmi pôsobivá, až 57-percentná. To je nadpriemerné číslo.


Zdroj: rawlemon diffuse light test (youtube.com)

 

#3 Potravinový odpad

South Dakota School of Mines & Technology sa stalo pôdou pre experimenty študenta Namita Shrestha, ktorý vynašiel spôsob, akým meniť staré hnijúceho jedlo na elektrinu. V štúdii odprezetovanej na vedeckom kongrese American Chemical Society ukázal, ako prakticky sa dá využiť obrovské množstvo paradajok, ktoré dnes nachádzajú svoje miesto na skládkach odpadu.

Paradajkový odpad dokáže za určitých podmienok generovať elektrickú energiu, stojí za tým obyčajná chémia. Shresth uvádza, že iba štát Florida každý rok vyprodukuje 396-tisíc ton paradajkového odpadu, ktorý by správnym spracovaním mohol vyprodukovať dostatok elektrickej energie na jeden deň pohonu celého Disneylandu.

Technológia z South Dakota School of Mines & Technology je iba experimentálna, ale funguje. Je dôkazom toho, že kombináciou zvedavosti, vynaliezavosti a snahy niečo zmeniť sa dá dosiahnuť veľa. V prípade, že by sa technológia doviedla k dokonalosti, mohla by sa stať spôsobom výroby energie z akéhokoľvek bio odpadu.

 

#4 Elektrina z tepla ľudského tela

Premena tepla na elektrinu nie je vo svete energetiky nič nové. Teplo získavané priamo zo Zeme sa využíva aj dnes vo veľkej miere a nevyzerá to tak, že by sa v tom malo niečo zmeniť. Inovatívne je však využitie tepla, ktoré vytvára ľudské telo. Inteligentné hodinky Matrix PowerWatch dokážu toto neveľké teplo efektívne využívať na výrobu elektriny, pričom nepotrebujú iný zdroj napájania.

Keď hodinky nie sú na ruke, automaticky sa prepnú do režimu spánku a ich spotreba je nulová alebo iba minimálna. Po nasadení na ruku začnú termoelektrickým princípom opäť využívať teplo ľudského tela a meniť ho na energiu pre malý počítač. Výrobca tvrdí, že sú jeho hodinky vodotesné, odolné a lacné. Predávať by sa mali začať už tento rok v lete za cenu asi iba 170 eur.

 


Zdroj: This New Smartwatch Uses Your Body Heat To Charge (youtube.com)

 

#5 Solárne panely zabudované v strešnej krytine

O solárnych paneloch sme písali o niekoľko odstavcov vyššie, kde sa s pomocou priehľadnej gule sústreďoval svetelný lúč na jedno miesto. Nemožno však tvrdiť, že by boli tradičné solárne kolektory neefektívne alebo zbytočné. Aj tie prechádzajú vývojom a ich najnovšia podoba je o to pôsobivejšia, že sú nerozpoznateľné od klasickej strešnej krytiny.

Strešná krytina s tradičným dizajnom obsahujúca solárne kolektory, to je novinka od americkej značky Tesla, ktorá vyrába rovnomenné elektrické automobily. Tieto krytiny na prvý a aj druhý pohľad v ničom nelíšia od tej bežnej, napriek tomu je rozdiel medzi nimi priam priepastný. Tesla Solar Roof popri nízkych nadobúdacích nákladoch vyrábajú elektrinu počas celého dňa a sú tak schopné zásobovať energiou celú domácnosť. Nadbytočná energia sa skladuje vo veľkokapacitných batériách, aby sa mohla využiť neskôr.

 


Zdroj: Tesla’s solar roofs could revolutionize the industry (youtube.com)

 

Hľadanie má význam

Energia je skutočne všade okolo nás. Ľudstvo dnes stojí pred veľkou výzvou nájsť nové riešenia, či už megalomanské alebo prenosné, aby túto energiu vedelo premieňať na elektrinu a ďalej ju využívať podľa vlastnej potreby.

Už dnes vieme s istotou povedať, že čistá energia nie je sci-fi a že aj doprava, ktorá je dnes najväčším problémom ľudstva v kontexte dopadu na životné prostredie, môže byť ekologicky nezávadná. Preto má význam neustále vymýšľať nové princípy, nové technológie, experimentovať a nenechať sa odradiť zaužívanými stereotypmi.

 

 

Adventný koncert 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019