Elon Musk. Muž, ktorý tvorí budúcnosť ľudstva.

„Čokoľvek skeptici povedali, že je nemožné, Elon to uskutočnil. Pamätáte si, že by sme v 90-tych rokoch volávali cudzím ľuďom a dávali im čísla našich kreditiek? Elon si vysníval nápad spraviť PayPal. Jeho spoločnosti Tesla Motors a SolarCity robia budúcnosť s čistou obnoviteľnou energiou realitou. Jeho SpaceX znovuotvára vesmír skúmaniu. Je to paradox, že Elon… Prečítať celé
Vydané 1. októbra 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

„Čokoľvek skeptici povedali, že je nemožné, Elon to uskutočnil. Pamätáte si, že by sme v 90-tych rokoch volávali cudzím ľuďom a dávali im čísla našich kreditiek? Elon si vysníval nápad spraviť PayPal. Jeho spoločnosti Tesla Motors a SolarCity robia budúcnosť s čistou obnoviteľnou energiou realitou. Jeho SpaceX znovuotvára vesmír skúmaniu. Je to paradox, že Elon pracuje na tom, aby zlepšil našu planétu a súčasne buduje kozmické lode, aby nám pomohli ju opustiť.“

– Richard Branson o Elonovi Muskovi.

 TIP: Vyhrajte knihu o Elonovi Muskovi iba niekoľkými kliknutiami

 

 

Elon Musk sa narodil 28. júna 1971 v Južnej Afrike ako prvé z troch detí. Jeho otec bol elektromechanický inžinier, matka modelka a odborníčka na výživu. Keď mal Elon 9 rokov, dostal svoj prvý počítač a bol ním zaujatý natoľko, že už v 12 rokoch vytvoril počítačovú hru s názvom Blastar. Neskôr sa mu ju podarilo predať za 500 dolárov.

Jeho detstvo však nebolo iba pozitívne; bolo poznačené aj šikanovaním, kvôli ktorému dokonca skončil v nemocnici. V 17 rokoch sa rozhodol emigrovať do USA, ale nepodarilo sa mu to. Namiesto toho zostal niekoľko rokov u príbuzných v Kanade, kde študoval a získal občianstvo. Jeho túžba dostať sa do Spojených štátov bola naplnená až v roku 1992, kedy ho prijali na štúdium fyziky a neskôr aj ekonomiky na univerzite v Pensylvánii.

Obdobie ranej dospelosti bolo pre Muska zásadné a značne ovplyvnilo aj jeho zmýšľanie o budúcej kariére. Inšpirovaný knihou Douglesa Adamsa (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) sa začal zaoberať otázkou, aké veci by mohli mať obrovský dosah na budúcnosť ľudstva. Odpoveď našiel v troch oblastiach, ktoré výrazne poznačili jeho budúce podnikateľské zámery. Boli nimi internet, znovuobnoviteľné zdroje energie a kolonizácia vesmíru.

INZERCIA

 

Začiatky podnikania – Zip2

Po dvoch dňoch štúdia aplikovanej fyziky na Stanfordskej univerzite urobil Musk rozhodujúci krok pre jeho budúcu kariéru. Odišiel zo školy a spolu s bratom, Kimbalom Muskom, založili prvú firmu s názvom Zip2. Elon pracoval naozaj tvrdo, prenajal si kanceláriu, v ktorej aj býval, aby šetril peniaze na rozbehnutie firmy.

Inzercia

Elon bol jedným z prvých ľudí, ktorým sa podarilo zarobiť na internete, ktorý bol v tom čase ešte iba vo svojich začiatkoch. V spolupráci s viacerými vydavateľstvami vytvoril internetového sprievodcu mestom, ktorého noviny ponúkali ako dodatočnú službu. V roku 1999 Musk firmu Zip2 predal za rekordných 307 miliónov dolárov v hotovosti a ďalších 34 miliónov v cenných papieroch.

 

Revolúcia v bankovníctve – PayPal

Časť peňazí z predaja firmy investoval do založenia online banky X.com. Bola prelomová v tom, že sa cez ňu dali bezpečne previesť peniaze s použitím e-mailovej adresy príjemcu. O rok neskôr kúpil firmu Confidity a premenoval spoločnosť na PayPal. Jej hlavným cieľom bolo stať sa globálnym poskytovateľom platobných prevodov. Musk pracoval na vývoji nových obchodných modelov, viedol úspešnú virálnu marketingovú kampaň, vďaka čomu rýchlo stúpal aj počet zákazníkov. V roku 2002 jeho spoločnosť PayPal odkúpil eBay.com za 1,5 miliardy dolárov. Svoj podiel z predaja sa Musk rozhodol využiť na ďalšie záujmy.

 

Elon_Musk,_Tesla_Factory,_Fremont_(CA,_USA)_(8765031426)

Elon Musk stojaci vedľa Tesla Model S, revolučného elektrického automobilu. (foto: Wikimedia Commons)

 

Technológie na skúmanie vesmíru – SpaceX

Elon Musk je dlhoročným členom Mars Society, neziskovej organizácie, ktorá podporuje skúmanie Marsu. Jeho záujem spočíva najmä vo vytvorení skleníka na Marse, kvôli čomu vyvíja raketovú technológiu pod hlavičkou spoločnosti SpaceX. Od svojho založenia táto spoločnosť vytvorila už niekoľko rakiet a vyslala prvú súkromnú raketu poháňanú kvapalinou, aby umiestnila družicu na obežnú dráhu Zeme. Svoje prvenstvo dosiahla spoločnosť aj tým, že ako prvá obchodná spoločnosť ukotvila svoju raketu na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Stalo sa tak v roku 2012. Muskovou víziou je redukovať náklady na vesmírnu dopravu, čo by ľuďom umožnilo kolonizovať Mars. Jeho prianím je do roku 2040 vytvoriť na Marse kolóniu s populáciou 80-tisíc ľudí.

 

Ekologické autá – Tesla Motors

Projekt ekologicky šetrných a cenovo dostupných automobilov je jeden z tých, ktoré majú už dnes priamy dopad na moderný svet. Značka Tesla je fenoménom, ikonou a symbolom pokroku v automobilovom priemysle. Spoločnosť vznikla v roku 2003, pričom jej zakladatelia Martin Eberhard a Marc Tarpenning sa starali prakticky o celé vedenie firmy.

Elon Musk sa do firmy vložil viac až pri vývoji modelu Roadster v prvej polovici 2004, stále však aktívne nezabezpečoval napĺňanie jej vízií. Stalo sa tak až počas globálnej finančnej krízy 2008, kedy zvážil svoje možnosti a začal reprezentovať značku Tesla aj ako generálny riaditeľ a produktový architekt – tieto pozície zastáva až dodnes.

Príbeh značky Tesla je takmer ako americký sen. Spoločnosť nezažila výrazné pády, skôr iba raketový rast, ktorý pretrváva dodnes. Z prvého automobilu Roadster sa predalo až 2,5-tisíca kusov, pričom od júna 2012 sa predáva aj revolučný Model S a dnes firma pripravuje spustenie predaja plne elektrického SUV vozidla, Model X. Model S aj Model X sú vskutku výnimočné vozidlá, pretože sú poháňané výlučne elektrickými motormi. Majú moderný a snáď aj nadčasový dizajn, nadštandardne hodnotný interiér a ohromujúci výkon na úrovni superšportov so spaľovacími motormi. Značka Tesla sa stala symbolom pokroku, zodpovednosti a racionality.

 

Musk v závode FANUC Robot Assembly (foto: Wikimedia Commons)

Musk v závode FANUC Robot Assembly (foto: Wikimedia Commons)

 

Filantropia

Muskova charitatívna činnosť je zastrešená nadáciou Musk Fundation, ktorá sa venuje predovšetkým poskytovaniu solárnej energie v oblastiach postihnutých živelnými pohromami. Minulý rok venoval finančné prostriedky na výstavbu Tesla Science Center a na Tesla Supercharger, ktorý je umiestnený na parkovisku tohto múzea. Svoj záujem o výskum umelej inteligencie prejavil tento rok finančnou podporou pre Future of Life Institute, ktorý sa snaží urobiť ju prospešnou pre ľudstvo. Od roku 2015 spravuje tiež X Prize Foundation.

Musk je držiteľom mnohých ocenení, medzi inými získal aj World Technology Award 2014 za prínos v oblasti energie a vesmíru. Figuruje tiež v rebríčkoch popularity a vplyvu. Bol dvakrát ženatý a je otcom piatich synov, prvorodený syn zomrel na syndróm náhleho úmrtia vo svojich desiatich týždňoch. Jeho ďalšie podnikateľské zámery sú aj v oblasti vysokorýchlostnej dopravy a solárnej energie.

 

 TIP: Vyhrajte knihu o Elonovi Muskovi iba niekoľkými kliknutiami

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »