Dead Ringers: Rachel Weiszová má zvrátenú zábavu v dvojúlohe dvojičiek-gynekologičiek

Šesťdielny seriál Dead Ringers, ktorý vyšiel v apríli na streamovacej platforme Amazon Prime Video, je divoký, zábavný a poriadne feministický. Rachel Weiszová v dvojúlohe dvojičiek-gynekologičiek vás posadí na zem, píše vo svojej recenzii portál The Guardian. Dead Ringers (2023) Ide o remake filmu Dead Ringers, psychologického trileru režiséra Davida Cronenberga z roku 1988. Ten bol adaptáciou knihy Dvojičky… Prečítať celé

Šesťdielny seriál Dead Ringers, ktorý vyšiel v apríli na streamovacej platforme Amazon Prime Video, je divoký, zábavný a poriadne feministický. Rachel Weiszová v dvojúlohe dvojičiek-gynekologičiek vás posadí na zem, píše vo svojej recenzii portál The Guardian.

Dead Ringers (2023)

Ide o remake filmu Dead Ringers, psychologického trileru režiséra Davida Cronenberga z roku 1988. Ten bol adaptáciou knihy Dvojičky od Bariho Wooda a Jacka Geaslanda, ktorá zase vychádza zo života Stewarta a Cyrila Marcusovcov – skutočných dvojičiek a newyorských gynekológov.

Dead Ringers je anglický výraz pre identicky vyzerajúcich ľudí. Autori najnovšej verzie zamenili hlavnej dvojici pohlavie a už otváracia scéna naznačuje, akým tónom sa bude seriál uberať. Elliot a Beverly Mantleové sedia v bare po náročnom dni plnom pôrodov a naliehavých prípadov. Od vedľajšieho stola ich začne otravovať dotieravý muž. Sestry ho proti jeho vôli pomenujú Larry a verbálne si na ňom zgustnú minimálne tak ako na svojich nápojoch. Končí sa to ich totálnym víťazstvom.

Je to divoké, zábavné a poriadne feministické, je to dobrý spôsob, ako odštartovať seriál o sesterskej dvojici gynekologičiek, ktoré chcú spôsobiť revolúciu v materstve a zdravotnej starostlivosti o ženy. To, že aspoň jedna z nich je na hrane pomätenosti, je len bonus.

Rachel Weiszová v seriáli Dead Ringers

Dvojičky Mantleové stvárňuje Rachel Weiszová, obe úlohy si užíva a v oboch si ju užije aj divák. Beverly je tichšia, neistejšia, intelektuálnejšia polovica. Sníva o pôrodníckom centre, ktoré odstráni zaužívané stigmy a mýty v súvislosti s tehotenstvom, pôrodom a ženami všeobecne. Elliot je najšťastnejšia v laboratóriu, kde chce robiť zázraky na poli plodnosti a posúvať hranice možného u novorodencov. Samozrejme, že ich radikálne odlišné prístupy sa budú ideálne dopĺňať a neroztrhnú ich ako pobrušnicu pri pôrode.

Zámena pohlaví

Už zámena pohlaví je zaujímavá premisa. Dej sa odohráva na gynekologickej klinike a na pôrodníckom oddelení, takže pre neskúsených sa to môže zdať extrémne, ale nesledujeme Cronenbergov body horror, skôr mierne nadnesené zobrazenie reality. Je to intímne a iba také hrozivé ako bežný ťažký pôrod.

Seriál Dead Ringers otvára mnoho otázok, najmä tie, čo sa týkajú rasy a spoločenského postavenia. Utláčaná náhradná matka, ignorovaná rodina tmavej pleti, nevysvetliteľné potraty, brutálne pôrody kliešťami, narodenia mŕtveho plodu, bežné vyšetrenia odhaľujúce diagnózy, ktoré môžu zmeniť celý život a znamenajú koniec kariéry. To všetko podrobuje skúmaniu etiku okolo pôrodov. Bohatí si prenajímajú loná chudobnejších, ignoruje sa ženská bolesť a funguje presvedčenie, že žena tmavej pleti je hodná ešte menej než žena svetlej pleti. Tieto extrémy vytvárajú hutné pozadie k osobným problémom a traumám dvojičiek.

Elliot a Beverly

Kokaín šnupajúca párty žena Elliot je jasnejšia slabina z dvojice. Smeje sa v najnevhodnejších momentoch pred pacientmi, obdivuje malevolentnú potenciálnu investorku a z mladšej sestry si robí žarty, na aké by bol hrdý každý starší súrodenec. Pre lesbičku Beverly zháňa ženy, dáva sa s nimi do reči a potom ich prenecháva sestre, keď už prebehne náklonnosť. Má na starosti aj implantáciu embryí do Beverly, ktorá túži po dieťati, opateru počas tehotenstva a už minimálne dvakrát musela sestru informovať, že sa to nepodarilo. Aj Beverly však má svojich démonov, tak ako ich musí mať každý, kto si tajne nechá dohadzovať od sestry. Javisko je pripravené na skvelú drámu so zvráteným, temným a naozaj zábavným scenárom Alice Birchovej a nie jedným, ale dvoma fenomenálnymi výkonmi Weiszovej.

Beverly (vľavo) a Elliot (vpravo)

Rachel Weiszová vždy najprv natočila celú scénu ako Elliot, zatiaľ čo oproti stále jej náhradníčka Kitty Hawthorneová. Potom si vlasy a mejkap upravila na Beverly a dokrútila tú istú scénu so slúchadlom, aby počula vlastné repliky. Anglická herečka mala už predtým skúsenosti so stvárnením dvojičiek, ktoré si zahrala aj vo filme Constantine z roku 2005. Ďalšou zaujímavosťou je to, že hoci v seriáli je zámena pohlaví dvojičiek, mená Elliot a Beverly zostali z pôvodného filmu, kde mužské dvojičky stvárnil Jeremy Irons.

 

Dead Ringers:

TV seriál, 2023
6 epizód
žáner: dráma, horor, triler
hodnotenie na imdb.com: 6,4/10

 

Zdroj: voľne preložené z theguardian.com, imdb.com

Zdroj titulnej fotografie a fotografií v článku: screenshoty, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »