Čítanie na 2 min.

Jeden z najväčších Copperfieldovych trikov musel byť odhalený, nariadil to súd


Vydané: 23. apríla 2018 | Autor:
, ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Keď sa v roku 2013 pri jednom z Copperfieldovych trikov zranil náhodný účinkujúci, spustila sa séria nátlakov na to, aby slávny iluzionista prezradil, akým spôsobom konkrétny trik vykonal. Prezradiť to musel až po tom, čo mu to nariadil súd.

 

Iluzionista David Copperfield stanovil nové štandardy vo svete zábavného priemyslu. Z kúzelníkov, ktorí boli dlho doménou malých scén, sa stal fenoném veľkých pódií a miliónov divákov po celom svete. Copperfieldove čaro tkvie nielen v jeho ilúziách, ale aj v jeho osobnosti, schopnostiach burcovať dav a vyvrcholenia trikov predvádzať v mimoriadne pútavej forme.

Trik s názvom Lucky #13 (Šťastná trinástka) je skutočne zaujímavý. Trinásť náhodne vybratých divákov sa posadí na kovovú konzolu, ktorú kúzelník prekryje šedou plachtou a dvihne do vzduchu. Po niekoľkých sekundách sa platcha strhne a trinásť ľudí je preč – objavia sa na opačnej strane sály a preukázateľne sú to tí istí ľudia, ktorí pôvodne sedeli na konzole.

Na tento trik si mnohí istotne pamätajú aj preto, že je aktuálne medializovaný pre zranenie, ktoré utrpel jeden z účinkujúcich, Brit menom Gavin Cox (58). Ten počas triku utrpel otras mozgu a poranil si rameno. Podľa jeho slov to bolo preto, že pracovníci šou nútili účinkujúcich ponáhľať sa, na čo sa šmykol a zranil. V dnešnej dobe je aj toto dôvod na žalobu.

Keďže sú v Spojených štátoch súdne procesy verejné, Copperfield dostal od sudcu príkaz, aby zverejnil princíp tohto triku. Odhalenie pritom vôbec nie je tak prekvapivé: účastníci šou sa krátko po zakrytí plachtou presunuli podzemnou šachtou na opačnú stranu sály, kde sa potom usadili na stoličky. Podľa Cooperfielda to nie je nič odhaľujúce, pretože podľa jeho slov každý vedel, ako to funguje. Aj tak však ide o veľký precedens – jeden z veľkých trikov slávneho iluzionistu je definitívne odhalený.

 

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0