Oslavy na Azúrovom pobreží

Čítanie na 4 min.

Citrónový festival nadchne nielen milovníkov žltých plodov


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 4

Citrónový festival

Obľúbená destinácia aj vďaka klíme

Na Azúrovom pobreží sídli mesto Menton, len na skok od Monackého kniežatstva. Vďaka tomu, že je v blízkosti hraníc s Talianskom, je jeho klíma subtropická. Práve preto začali mestečko navštevovať európski aristokrati, ktorým prímorské podnebie vyhovovalo počas zotavovania sa z tuberkulózy. Kúpili pozemky a postavili luxusné vily a hotely priťahujúce pozornosť turistov aj miestnych obyvateľov.

Menton je miestom bohatým na zaujímavú architektúru a historické uličky. zdroj: unsplash.com

Poznávacím znakom sú aj mentonské citróny s nezameniteľnou intenzívnou chuťou. Popularitu ovocia využili v 20. rokoch minulého storočia majitelia hotelov, aby prilákali zákazníkov počas zimného obdobia. Výstava kvetov a citrusov priniesla úspech a v 30. rokoch bola slávnostná udalosť už známa ako Citrónový festival (Fête du Citron).

Festivalové sprievody zaujmú hlavne bohato zdobenými alegorickými vozmi. Sprevádzajú ich ľudové skupiny, hudobníci, dychové kapely a zabávači. Celým mestom prúdi karnevalová atmosféra s akrobatmi, hltačmi ohňa, chodcami na chodúľoch a mnohými ďalšími.

Unikátna prezentácia

Existuje niekoľko podujatí a výstav, ktoré môžete počas dvojtýždňových osláv vyskúšať – ohňostroje, živá hudba, výstavy ovocia, trhy, umelecké predstavenia a množstvo večierkov. Prvou zastávkou je výstava gigantických sôch z citrusových plodov v záhradách Biovès. Niektoré z týchto figurín dosahujú výšku až 10 metrov a na ich zostavenie sa použije 15 ton ovocia. Kovové konštrukcie sa premenia na pomarančovo-citrónového draka, veľkolepý zámok alebo repliku pamiatok ako je Taj Mahal alebo Big Ben. Ak si počkáte až do večera, svetelná hra oživí ovocné diela a očarujúce súsošia naberú nový rozmer.

Citrónový festival

Predstavivosť umelcov a použitý materiál robí diela skutočne jedinečnými. zdroj: pixabay.com

Vône a farby vás určite zavedú do reštaurácií, v ktorých sa snúbi francúzska kuchyňa s tou talianskou. Pokiaľ chcete okrem pizze a morských plodov ochutnať niečo typické pre Menton, Citrónový festival dáva v Palais de l’Europe priestor obchodníkom s domácim ovocím, marmeládami a inými miestnymi pochúťkami. Ako pamiatku si môžete so sebou zobrať drevenú sošku alebo jedinečnú keramiku. Na rovnakom mieste sa nachádza aj botanická záhrada s farebnými variáciami rôznych odrôd orchideí.

Prehliadka historického námestia

Tri sobotné poobedia mestom prechádza sprievod zlatého ovocia. Modrú oblohu zdobia konfety, ohňostroje a okolo ozdobených vozov tancujú hudobníci a akrobati v pestrofarebných kostýmoch.

Citrónový festival

Od pestovateľov sa dozviete zaujímavosti o sadení citrusov a prechádzka vám poskytne nezabudnuteľné výhľady. zdroj: pexels.com

Nielen centrum ponúka zábavu a zážitky, v Mentone si dokážete dopriať aj poctivú prechádzku za pestovateľmi citrusov. S radosťou sa podelia o všetky informácie ohľadom procesu, pestovania a spracovania plodov citrónovníka. Ak si priplatíte sprievodcu, pripravte si pevnú obuv a fotoaparát. Prejdete cez citrusové háje Mentonu a z výšky sa vám naskytne pohľad na celé mesto.

Po zostupe na vás čakajú stredoveké uličky a veľkolepá Bazilika Saint Michel Archange. Interiér baziliky s množstvom kaplniek má aj niekoľko pozoruhodných malieb (najstaršia zo 16. storočia), kazateľnicu z roku 1652 umiestnenú na toskánskom stĺpe a taliansky organ vyrobený v roku 1666. Veľká časť slávy baziliky však pochádza z jej jedinečného námestia, ktoré bolo kompletne zrekonštruované v roku 2006. Na rekonštrukciu 170 m² pôvodného námestia sa použilo viac ako 250 000 kamienkov.

Fête du Citron  v číslach

Citrónový festival každý rok navštívi 200 až 300 000 turistov z rôznych kútov sveta. Farebné sochy sú vždy tematicky ladené, tentoraz sa oslavy od 12. do 27. februára nesú v duchu témy „opera a tanec“. Celkovo sa na 13 vystavených diel a 10 sprievodných vozov použije približne 140 000 ton pomarančov a citrónov. Čas na ich vytvorenie zaberie 20 000 hodín, preto nie je prekvapením, že sa s prípravami začína v dostatočnom predstihu.

Citrónový festival

Voňavé sochy nájdete na každom rohu. zdroj: pixabay.com

Počas pandémie ostalo množstvo akcií ohrozených alebo zrušených a organizátori festivalu sa snažia robiť všetko pre to, aby dopriali návštevníkom aspoň zlomok z pôvodnej zábavy. Twitter účet v januári zverejnil informáciu, že hoci sú slávnostné sprievody zrušené, ostáva možnosť pozrieť si vystavené citrusové diela. Momentálne sú však na oficiálnej stránke zverejnené platené a neplatené prehliadky.

Zdroje: www.carnivaland.net, www.thegoodlifefrance.com

Zdroj titulnej fotografie: pinterest.com

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 4