LETNÁ DOVOLENKA V CHORVÁTSKU

Chýba vám teplo a more? Chorvátsko ako slovenská klasika. Kde sa vybrať?

Slováci už tradične cestujú na letné dovolenky k moru, a to bez ohľadu na krajinu. V minulosti to bola Domaša, Zemplínska Šírava či Liptovská Mara. Dnes je slovenským morom jednoznačne Jadran. Síce vzdialenosť je porovnateľne väčšia, ale dosiahnuteľná. Chorvátsko je balkanská krajina, ktorá to tak povediac, čo sa týka mora, jednoznačne vyhrala. Vďaka tomu si… Prečítať celé
Vydané 14. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Slováci už tradične cestujú na letné dovolenky k moru, a to bez ohľadu na krajinu. V minulosti to bola Domaša, Zemplínska Šírava či Liptovská Mara. Dnes je slovenským morom jednoznačne Jadran. Síce vzdialenosť je porovnateľne väčšia, ale dosiahnuteľná.

Zdroj: www.pixabay.com

Chorvátsko je balkanská krajina, ktorá to tak povediac, čo sa týka mora, jednoznačne vyhrala. Vďaka tomu si turisti môžu užiť krásy rozsiaheho pobrežia tiahnuceho sa popod majestátne Dináre. Práve vďaka tomuto horskému komplexu je Chorvátsko také atraktívne. Kombinácia more a hory dokáže pohladiť oko nejedného turistu či neturistu.

Otázka teda znie kam sa vybrať, keď Chorvátsko ponúka tak veľa?

Zdroj: www.pixabay.com

Tu sú odpovede. Miesta, o ktorých si nižšie prečítate sú v tomto zozname na základe osobných skúsenosti a pocitov, ktoré  zanechali. Niektoré ponúkajú pokoj, iné zas ruch, ďalšie históriu či prírodu. Nech je cieľ vašej cesty akýkoľvek, v jednom z  týchto chorvátskych miest sa určite nájdete.

INZERCIA

Pula, Medulin, Rovinj 

Zdroj: www.pixabay.com

Začneme zo severu na polostrove Istria. Z neznámych dôvod mi tento polostrov pripomína svojim tvarom Indiu. Ak teda chcete zažiť ten veľký cestovateľský pocit, tak jednoznačne Istria. Tam je viacero možnosti. Za mňa určite mesto Pula.

Inzercia

Zabijete tak dve muchy jednou ranou. V Pule sa totiž nachádza mini koloseum. Ok, nie je až také mini, ale na istý moment vás to transferuje do Ríma. Už klasicky tam nájdete aj veľký prístav, ktorý je symbolom dovolenky v Chorvátsku.

Zdroj: www.pixabay.com

Pula je považovaná za akési centrum Istrie. Neďaleko na juh od mesta sa nachádza Medulin. Nie, nie ten, ktorý poznáte z Kolumbie. Ak hľadáte pokoj a chcete sa stiahnuť von z rušného mesta, tak práve Medulin je tu pre vás. Už klasicky sa tu nachádza malý prístav a pre milovníkov mora sa tam nachádza aj piesočnatá pláž.

Ak by vám nestačila ani Pula a ani Medulin, je tu aj tretia možnosť – Rovinj. Ale pozor, nechoďte na to klasicky. Rovinj je úžasné mesto samo o sebe, no ak sa tam vyberiete priamo z Medulinu loďou, tak zážitok sa vám vryje do pamäti na niekoľko rokov.

Zdroj: www.pixabay.com

Je to jednodňový výlet s niekoľkými zástavkami (záleží od toho, čo agentúra ponúka) a vyvrcholením je mesto Rovinj. Veľmi krásny historický pôžitok zo samotného mesta.

Biograd na moru

Ako by som charakterizovala toto mesto? Jednoducho. Srdcovka. Ničím špecifické, ničím mega veľké, a predsa dokonalé. Malé mestečko, ktoré obehnete jedna radosť z jedného konca na druhý. Pláž taká typická chorvátska, stánky, zmrzlina, kukurica a všetko možné. Hneď neďaleko mini prístav a v úzadí pohľad na ostrov Pašman. Ak chcete objaviť aj tento ostrov, tak chodí tam loď priamo z mesta. Za obhliadku to stojí.

Zdroj: www.pixabay.com

Omiš, Šibenik, Makarska 

Odpoúčané mesta v Chorvátsku uzatvára trojica so silným turistickým zázemím. Hory – aj takto môže vyzerať definícia Omišu. Mesto je rozdelené na dve časti riekou Cetina a v pozadí veľhory. Nádherné. Pre kamarátov adrenalínu určite odporúčam rafting a miestni sa vám postarajú o divoký zážitok.

Zdroj: www.pixabay.com

Šibenik sa nachádza medzi vyššie spomenutým Biogradom a Omišom. Je to väčšie mesto, čiže na dovolenku, ktorej cieľom je relax, by som rozhodne do Šibenika nešla. Určite by som tam zavítala aspoň na jednodňový výlet. Červené strechy, úzke uličky, historické budovy. Tak nejak by som charakterizovala centrum mesta.

Zdroj: www.pixabay.com

A na záver klasická Makarska. Aj keď sa nachádza južnejšie, čo znamená dlhšia cesta autom, stále je veľmi atraktívna. Veľa ľudí prichádzajúcich do Chorvátska má namierené priamo do Makarskej. Krásne pláže, hory a atmosféra.

Zdroj: www.pixabay.com

Chorvátsko sa stalo veľmi atraktívnou krajinou na letnú dovolenku. Kamkoľvek sa vyberiete, stále je čo objavovať.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

  • Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
  • Titulná fotografia: freepick.com