BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.
Vydané 16. októbra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Nové BMW radu 1 to nemá ľahké. Vôbec po prvýkrát v histórii totiž kompaktný hatchback prišiel na trh s primárne predným pohonom, navyše z ponuky sa vytratil radový šesťvalec. To verejnosť, najmä z motoristických kruhov neprijala najlepšie. Druhým dychom ale treba povedať, že drvivej väčšine kupujúcich najmenšieho BMW je jedno, ktorá náprava je poháňaná, viac ocenia nárast priestoru v interiéri, ktorý zaručila nová koncepcia.

V uplynulých hodinách sa dozvedáme, že obdobnou revolúciou pod kapotou prechádza aj nový rad 2, ktorý navyše spoznávame v úplne novom vyhotovení s dodatkom Gran Coupé. V skratke povedané, ide o 4-dverové imidžové kupé s jasným úmyslom – konkurovať značke Mercedes-Benz s veľmi úspešným modelom CLA. Samotný dizajn môžeme označiť za pomerne netypický, najmä pri pohľade na zadné partie. Tie predné totiž viac-menej vychádzajú z novej jednotky.

Predné full-LED svetlomety však dostali o čosi členitejšiu a agresívnejšiu grafiku, inak tomu nie je ani v prípade nárazníka s väčšími otvormi. Samotné ľadvinky tvoria buď horizontálne línie alebo zaujímavá štruktúra, ktorá je doménou vrcholnej verzie M235i xDrive. Gro zmien sa ale odohráva za A-stĺpikom. Štvorica dverí disponuje bezrámovým riešením, strecha následne pomaly klesá až k zadnej časti, kde si miesto našli naozaj úzke a do strán pretiahnuté ledkové svetlomety.

Interiér, respektíve palubná doska je identická s BMW radu 1. Centrom horizontálne situovanej palubnej dosky je 10,25″ dotykový displej, zatiaľ čo príplatkové digitálne budíky s progresívnou grafikou majú tiež 10,25″. V základe sú budíky analógové s integrovaným 5,1″ displejom. BMW kokpit okorenilo zaujímavými dekórmi, cez ktoré preniká náladové osvetlenie. Volant či jednotlivé ovládacie prvky a ich rozloženie už pritom poznáme zo súčasných modelov automobilky, najmä z väčšieho radu 3.

Otázkou ostáva priestor na zadných sedadlách, po skúsenostiach s nových CLA je však viac než pravdepodobné, že aj model 2 Gran Coupé je určený prioritne pre 2 dospelých cestujúcich. 4 526-milimetrové Gran Coupé má 430-litrový kufor, čo je o 50 litrov viac ako v prípade 1-ky. Ako je už zvykom, súčasťou (príplatkovej) výbavy je plejáda asistenčných prvkov a viaceré vychytávky – cúvací asistent, ktorý si pamätá posledných 50 metrov, 360-stupňová kamera, špičkový head-up displej či digitálne kľúč.

INZERCIA

Ako sme naznačili v úvode, po vzore nového BMW radu 1 aj nová dvojka má primárne predný pohon s voliteľným pohonom všetkých štyroch kolies xDrive. O pohon sa budú starať výhradne troj- a štvorvalcové motory. Na výber sú 3 prevodovky6-stupňový manuál, 7-stupňová dvojspojková prevodovka (pre trojvalcové verzie) a napokon 8-stupňový automat. Pre úplnosť, v úvode predaja (marec 2020) budú na trhu sprvoti 3 motorické verzie:

218i – benzínová 1,5-ka, 103 kW / 140 koní a 220 Nm, cena od 31 950 €*
M235i xDrive  – benzínový 2-liter, 225 kW / 306 koní a 450 Nm, cena od 51 900 €*
220d xDrive – naftový 2-liter, 140 kW / 190 koní a 400 Nm, cena od 39 900 €*
* cena stanovená na nemeckom trhu

Agregáty majú dvojstupňové preplňovanie pomocou nízkotlakového turbodúchadla s variabilnou geometriou lopatiek a vysokotlakového turbodúchadla integrovaného do výfukových zvodov. BMW hovorí o výborných jazdných vlastnostiach, ktoré majú naďalej patriť k úplnej špičke v triede. Po vzore jednotky aj rad 2 má byť vďaka športovému podvozku agilný, vývojári navyše zapracovali na odozve na plynový pedál, čo má zabezpečiť ešte väčšiu výbušnosť, a to i pre tie najzákladnejšie verzie.

    

Pokračujte na ďalší príspevok »