Bentley medzi SUV: úplne nová Bentayga je demonštráciou britskej precíznosti

Vstup automobilky Bentley do sveta SUV vyšiel dobre, pretože reakcie odbornej i laickej verejnosti sú bez výnimky pozitívne, dokonca priam nadšené. Všetky modely Bentley stoja na vyspelej technike, ale aj na emóciách, ktoré vyvoláva ich šoférovanie – a práve tak sa teraz pozrieme aj na Bentaygu.   Hneď po uvedení tohto automobilu o ňom začali… Prečítať celé
Vydané 18. novembra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vstup automobilky Bentley do sveta SUV vyšiel dobre, pretože reakcie odbornej i laickej verejnosti sú bez výnimky pozitívne, dokonca priam nadšené. Všetky modely Bentley stoja na vyspelej technike, ale aj na emóciách, ktoré vyvoláva ich šoférovanie – a práve tak sa teraz pozrieme aj na Bentaygu.

 

Hneď po uvedení tohto automobilu o ňom začali aj konzervatívne odborné magazíny písať ako o najlepšom SUV na svete. Takú silu má marketing britskej značky Bentley, ktorá si je veľmi dobre vedomá, že dlhodobé postupné uvoľňovanie informácií o historicky prvom SUV má význam. Dnes už presne vieme, ako prelomový model Bentayga vyzerá, čo ponúka po technickej stránke, a poniektorí aj to, ako sa na ňom jazdí. A asi všetci sa zhodujú na tom, že toto Bentley sa do histórie automobilizmu zapíše veľkými hrubými písmenami.

Vývoj modelu Bentayga trval dlho a aj napriek mnohým odvážnym vizualizáciám, ktoré sa dostali na verejnosť, je napokon automobil konzervatívny, reprezentuje typický dizajnový rukopis britského Crewe a aj bez marketingových sloganov ho môžeme nazvať jedným z najkrajších SUV na svete. Dominantná predná maska so štvoricou kruhových svetlometov je pre Britov charakteristická; vonkajšie sú pritom vybavené iba LED kruhmi pre denné svietenie a vnútorné sú plnohodnotnými svetlometmi, taktiež s plnou LED výbavou.

 

Bentley Bentayga (2017)

Bentley Bentayga (2017)

Bentayga teší všetky základné ľudské zmysly – vrátane toho šiesteho, za ktorý môžeme považovať zmysel pre bezpečnosť. Bentayga na človeka zapôsobí ešte predtým, ako sa posadí do interiéru. Ladné krivky karosérie hovoria o vyspelosti výrobných procesov, ktorými sa dnes pýši karosársky priemysel, a otvorenie dverí a zahliadnutie interiéru je zážitok, na ktorý sa budete tešiť každé ráno. Veľkú úlohu v tvorbe celkového dojmu zohráva zvolená farebnosť interiéru, i keď aj v kompletne čiernom prevedení pôsobí tento majestátny britský stroj hodnotne, prestížne a maximálne komfortne.

INZERCIA

Kontakt s luxusným automobilom závisí najmä od materiálov použitých v interiéri. Bentayga je podľa vzoru ostatných vozidiel Bentley vybavená prešívaným koženým čalúnením, lesklými drevenými plochami a metalickými doplnkami s chrómovým efektom. Krátka páka automatickej prevodovky chce byť nielen funkčným, ale aj estetickým doplnkom stredovej konzoly s robustnou lakťovou opierkou.

Zadná časť kokpitu je konfigurovateľná podľa predstáv zákazníka, na výber má 4- aj 5-miestne prevedenie. Oba varianty možno považovať za mimoriadne pohodlné aj pre dlhé trasy, avšak v štvormiestnej verzii majú pasažieri vzadu k dispozícii o niečo prestížnejšie sedenie s rozmernou stredovou konzolou.

Bentley Bentayga (2017)

Bentley Bentayga (2017)

Sluch vodiča potešia famózne prejavy dobre známeho motora Bentley W12 s výkonom 447 kW (600 koní) a krútiacim momentom 900 Nm dostupným už od 1350 otáčok. Krásne údaje a ešte krajší zvuk, stačí si pozrieť na internete nadšené reakcie vodičov a vypočuť si burácanie 6,6-litrového benzínového agregátu. Ten dobre poznáme z iných modelov od výrobcu a zdá sa, že sa osvedčil natoľko, že dostal príležitosť reprezentovať aj úplne novú kategóriu automobilov, do ktorej Bentley teraz vstúpilo. Dvanásťvalcový motor spolupracuje s 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF, prítomný je pohon všetkých štyroch kolies s pomerom distribúcie krútiaceho momentu 40:60 v prospech zadnej nápravy.

 

Bentley Bentayga (2017)

Bentley Bentayga (2017)

Zámerne sme si zmysel “chuť” ponechávali až na koniec. Ste zvedaví, ako ho do novej Bentaygy zakomponujeme. Chuť v prenesenom význame slova budete cítiť každé ráno, keď vás práve myšlienka na jazdu v tomto SUV dostane z postele. Platí to pre každé Bentley, že asi nikdy svojho majiteľa neunaví a nezunuje. Dosiahnuť takýto efekt je náročná úloha, na ktorej plnení sa podieľa každučký detail, hoci často považovaný za nepodstatný. A Bentley Bentayga je automobil, pri ktorého dizajne a výrobe nemohol byť žiadny detail nepodstatný, veď v Crewe chceli meniť svet…

 

Bentley Bentayga (2017)

Bentley Bentayga (2017)

Bentley Bentayga (2017)

Bentley Bentayga (2017)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »