Art deco: 20. roky sa po storočí vracajú krajšie ako nikdy predtým

Čoraz viac sa stávajú populárnymi trendy z minulých desaťročí a aj v dnešnom modernom a pretechnizovanom svete nájdu svojich nadšencov.   Art deco predstavuje štýl typický pre dvadsiate roky dvadsiateho storočia, známy napríklad aj z filmu Veľký Gatsby. Nie je však určený len pre milovníkov swingu a starožitností. Zopár z jeho charakteristických čŕt môžete použiť… Prečítať celé
Vydané 22. februára 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Čoraz viac sa stávajú populárnymi trendy z minulých desaťročí a aj v dnešnom modernom a pretechnizovanom svete nájdu svojich nadšencov.

 

Art deco predstavuje štýl typický pre dvadsiate roky dvadsiateho storočia, známy napríklad aj z filmu Veľký Gatsby. Nie je však určený len pre milovníkov swingu a starožitností. Zopár z jeho charakteristických čŕt môžete použiť kľudne aj vo vašom modernom byte či dome a spojiť tak čaro z minulosti s krásou súčasnosti.

 

architecture-modern-home-design

Použitie odvážnych farieb

Ak ste konzervatívnejší typ a farby ako žltá, modrá či zelená sú pre vás príliš, kľudne sa zamerajte na bielu, čiernu, či hnedú farbu. Nezabudnite však na sýtosť farieb, ktoré by mali byť výrazné a dominantné. Krémová biela, čokoládová hnedá a ťažká čierna môžu dodať priestoru majestátnosť a výraz, ktoré sú pre art deco typické.

 

art-deco-furniture-lines

Tvarovaný nábytok

Luxus dodávajú tomuto štýlu aj tvary, ktoré sú dokonale premyslené a prispôsobené priestoru. Uprednostňujú sa veľké kusy nábytku s výrazným leskom. Šmrnc dodávajú priestoru aj zrkadlá, ktorých nikdy nie je dosť. Nebojte sa kombinovať tiež oblé tvary s hranatými.

 

a8a45c0476e7d0e56f6e18dccedf6a9b

Pridajte geometrické tvary

Výrazné geometrické vzory sú pre art deco poznávacím znamením. Mali by byť však jednoduché a priamočiare. Väčšinou bývajú použité ako vzory na podlahách, obrazoch a pracovnej doske v kuchyni. Ak vám chýba odvaha, vzory môžete použiť aj na vankúšoch, závesoch alebo kobercoch.

 

9337b788efa34804db2888265e10bd8c

Zamerajte sa na dobové doplnky

Hľadajte dizajnové prvky, ktoré boli typické pre dvadsiate a tridsiate roky. Sú nimi napríklad nahé ženské postavy, zvieratá, lístie a slnečné lúče. V móde boli tiež prvky z iných kultúr, najmä egyptskej a od domorodých Američanov. Typickými materiálmi, ktoré dotvárajú pocit art deco štýlu, sú slonovina, obsidián a kamenný krištáľ, nič nepokazíte ani striebrom a chrómom. Najlepšie je kombinovať tieto detaily na zrkadlách, lampách a stenách.

 

Art deco je spomienkou na minulosť. Aj keď je záležitosťou minulého storočia, neznamená, že je to zastaralý štýl pre dnešné interiéry. V skutočnosti práve jeho výraznosť a sebavyjadrenie sú to, čo má tento štýl spoločné s modernou dobou. Nebojte sa preto zakomponovať ho do vašej domácnosti.

 

Zdroj: Freshome.com a Pinterest

 

 

68d765d6942f1fe3c81578f63f8edfe7 modern-home-design-4 art-deco-style-exterior art-deco-seating art-deco-bedroom art-deco-bathroom modern-home-design-27 b0fa7c6a6197eda474c3534a6bdaf99e

 

Pokračujte na ďalší príspevok »