Vianočné trhy vs. pandémia

Aktuálne: Slovenské mestá rušia vianočné trhy. Plánujú náhradný program

Starí priatelia postávajú na námestí s teplým punčom, deti pobehujú naokolo a obdivujú ligotajúci sa stromček. Všetci sú v akejsi dobrej sviatočnej nálade. Vianočné trhy sa stali súčasťou adventu. Žiaľ, aj tento rok, rovnako ako minulý, ich samosprávy vo viacerých mestách pre zlú pandemickú situáciu museli zrušiť. Bratislavčania do poslednej chvíle verili, že trhy budú Hoci mali… Prečítať celé

Vianočné trhy v Starom Meste boli naposledy v roku 2019. Kedy sa dočkáme ďalších? Zdroj fotografie: osobný archív

Bratislavčania do poslednej chvíle verili, že trhy budú

Hoci mali byť pôvodne staromestské vianočné trhy aspoň pre očkovaných, preťažené nemocnice, čiastočný lockdown a aktuálny COVID automat situáciu zmenili.

„Na jednej strane je túžba ľudí po normálnom živote so všetkými radosťami, ktoré k nemu patria, na strane druhej je fakt, že pandémia sa posledné dni naozaj výrazne zhoršuje a reálne paralyzuje nemocnice,“ uviedla pre TASR starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Hovorkyňa hlavného mesta vysvetlila, že o zrušení trhov rozhodlo najmä obmedzenie maximálneho počtu účastníkov. Hromadné podujatia totiž v červenej zóne môže navštíviť len 200 ľudí, ktorí sú buď zaočkovaní alebo ochorenie COVID-19 prekonali.

Predajcov magistrát oslovil ihneď po zverejnení nových pravidiel. Napriek ponuke od mesta znížiť ich nájomné za stánky na symbolickú sumu, väčšina z nich sa podľa samosprávy vyjadrila, že pôsobenie na podujatí s takým nízkym počtom ľudí by sa im neoplatilo.

„Rozumieme oprávneným obavám prevádzkovateľov stánkov a, bohužiaľ, inú možnosť ako zrušenie pripravovaného Vianočného hlavného trhu už nemáme. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu je zdravie a bezpečnosť prioritou,“ vyhlásila Zuzana Aufrichtová. Trhy na Námestí republiky zrušila aj mestská časť Petržalka.

Vianoce prídu za ľuďmi

Dvanásť metrov vysoký smrek, výzdoba na uliciach a svetielka budú Bratislavčanom pripomínať blížiace sa Vianočné sviatky. Atmosféru Vianoc dotvorí aj kultúrny program. Tento rok formou festivalu Šťastné a veselé… Staré Mesto. Koncerty sa nebudú konať na jednom mieste, ale budú rozptýlené v uliciach.

„Keď sme si v predpandemických časoch zvykli chodiť na vianočnú kultúru na námestia, dnes je to naopak. Koncerty prídu za ľuďmi tam, kde žijú, pracujú, kde sa počas každodenného života prirodzene pohybujú,“ vysvetľuje starostka Starého mesta.

V Trnave trhy budú, no s obmedzeniami

Trnavčania sa vianočných trhov síce dočkajú, no s množstvom zákazov a nariadení. Podľa tlačovej agentúry SITA sa budú konať len na Trojičnom námestí, kde bude 21 stánkov. Predajcovia budú podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej vybraní žrebovaním. Na trhoch bude môcť byť naraz iba sto návštevníkov, tí musia mať prekrytí nos i ústa a podávanie do rúk bude zakázané.

Na trnavské vianočné trhy sa nezaočkovaní nedostanú. Vstúpiť do stánkovej zóny budú môcť iba kompletne zaočkovaní a tí, ktorí koronavírus prekonali pred menej ako stoosemdesiatimi dňami.

Prešov chystá Mapu Vianoc

Zatiaľ čo v Trnave trhy otvoria aj napriek kapacite sto ľudí, mesto Prešov sa rozhodlo pre minuloročnú alternatívu. Namiesto trhov Prešovčanov poteší Mapa Vianoc, ktorá ponúkne obľúbené vianočné nápoje či špeciality pred reštauráciami a kaviarňami po celom meste.

Takýmto spôsobom chcú predísť tomu, aby sa na jednom mieste zhromaždilo množstvo ľudí a tým obmedziť šírenie koronavírusu.

„Vianočné trhy sú tradíciou, bez ktorej sme si až do minulého roka nedokázali adventné obdobie vôbec predstaviť, no pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nám vlani znemožnili ich zorganizovať. O to väčšia bola naša snaha a túžba vrátiť trhy späť do mesta. Vláda však ohlásila výrazné sprísnenie opatrení, pričom vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzame, si plne uvedomujeme aj u nás na radnici. Preto sme sa rozhodli, že namiesto trhov sa viac zameriame na Mapu Vianoc, ktorú sme si vyskúšali už v roku 2020. Ľudia tak o zážitok z vianočnej atmosféry v centre Prešova neprídu, a zároveň tým podporíme miestnych podnikateľov a prevádzkovateľov gastro služieb, ktorí v dôsledku pandemických obmedzení opäť musia bojovať o prežitie,“ pre SITA uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Adventné trhy v Nitre mesto zatiaľ neruší

Nitrianska radnica zatiaľ nechce zrušiť plánované adventné trhy ani vianočné mestečko. To má na Svätoplukovom námestí fungovať od 28. novembra do 23. decembra. Informuje TASR. Mesto sa v súčasnosti snaží dosiahnuť potrebnú zaočkovanosť ľudí nad päťdesiat rokov a tak zabrániť, aby sa okres dostal do čiernej farby. V súčasnosti im chýba menej než 50 ľudí.

Podľa primátora Mareka Hattasa zrušenie adventných trhov zatiaľ nie je aktuálne: „Zrušiť ich je to najjednoduchšie. Buďme radšej pripravení na to, že pôjdeme v nejakom režime.“