Aká je pravda za reklamami typu „Nahrané na iPhone“?

Moderné smartfóny sú schopné zhotovovať tak kvalitné fotografie a videá, že často ako novinári vyťahujeme práve svoje iPhony, Galaxy a Xperie namiesto veľkých zrkadloviek. Skrátka, obrazová kvalita išla za posledné roky tak dramaticky nahor, že v mnohých prípadoch už masívne zrkadlovky nie sú potrebné. Dôvera verejnosti v špičkovosť moderných fotoaparátov v mobiloch rastie aj preto,… Prečítať celé
Vydané 24. júla 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Moderné smartfóny sú schopné zhotovovať tak kvalitné fotografie a videá, že často ako novinári vyťahujeme práve svoje iPhony, Galaxy a Xperie namiesto veľkých zrkadloviek. Skrátka, obrazová kvalita išla za posledné roky tak dramaticky nahor, že v mnohých prípadoch už masívne zrkadlovky nie sú potrebné.

Dôvera verejnosti v špičkovosť moderných fotoaparátov v mobiloch rastie aj preto, lebo na internete vidí skvelé reklamy, v ktorých sú naozaj vydarené a krásne zábery zhotovené práve propagovanými mobilnými telefónmi. Mnohé reklamy od Apple upozorňujú na to, že boli nahraté výlučne mobilným telefónom iPhone, Samsung rovnako propaguje svoje modely radu Galaxy S a podobne. Je to pravda, že sú tieto profesionálne videá nahrávané na mobily?

Odpoveď znie jednoducho: áno. Aby sme však odhalili dôvody, prečo sú tieto videá tak kvalitné, musíme sa pozrieť na realitu za kamerou. Technicky krásne videozábery a fotografie skutočne profesionálni zachytávajú konkrétnym mobilným telefónom. Napríklad iPhone X má tak kvalitný obrazový senzor, že v mnohých ohľadoch prekonáva akúkoľvek ostatnú konkurenciu na celom svete. V reálnych podmienkach je však dosiahnutie avizovaných kvalít mimoriadne náročné z dvoch dôvodov: buď nie sú ideálne svetelné podmienky alebo nemáte výbavu za ďalšie tisíce dolárov a eur. Svetelné podmienky sa vždy dajú nejak nastaviť alebo sa im prispôsobiť, ale tú techniku, tú nenahradíte.

Reklamy na mobilné telefóny vytvárajú profesionálni filmári, žiadni ľudia z ulice alebo nadšení amatéri. Sú to odborníci, ktorí sú v brandži celé roky a vedia, čo sa od nich očakáva, sú dobre platení a schopní vytvárať hotové zázraky na počkanie vďaka svojim skúsenostiam, technickej vybavenosti a postprodukcii.

Aby bolo možné na obyčajný iPhone zachytiť zábery, ktoré sa podobajú viac na filmové scény ako na video z mobilu, je potrebné používať gyroskopické stabilizátory, doplnkové objektívy, občas drony alebo špeciálne minivozidlá na diaľkové ovládanie so statívmi.

 

Podrobnejšiemu vysvetleniu postupov, ako dosiahnuť kvalitnejšie zábery z mobilného telefónu, sa venuje vo svojom vlogu technologický YouTuber Marques Brownlee:

INZERCIA

 

Pokračujte na ďalší príspevok »