Aj vaše dieťa tvorí budúcnosť divadla na Slovensku

Známy americký fejtonista Lois Wyse raz povedal: „Deti sú bodkami, ktoré spájajú čiary z generácie na generáciu.“ SND pre United Life 06   V dobe plnej špičkových technológií, ktoré pomaly, ale isto nahrádzajú prirodzené videnie sveta, začína byť naozaj neľahkou úlohou vštepiť tým najmenším lásku pre kultúru. Pre deti 21. storočia sa stali kultúrou počítačové… Prečítať celé
Vydané 16. novembra 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

SND pre United Life 06

V dobe plnej špičkových technológií, ktoré pomaly, ale isto nahrádzajú prirodzené videnie sveta, začína byť naozaj neľahkou úlohou vštepiť tým najmenším lásku pre kultúru. Pre deti 21. storočia sa stali kultúrou počítačové hry, 3D animované rozprávky a filmy, ktoré často prekračujú hranicu únosnosti detskej duše. S vedomím, že práve z týchto detí vyrastie nová generácia, ktorá bude rozhodovať o smerovaní sveta, sa vynára otázka, ako bude taká budúcnosť vlastne vyzerať.

A práve v týchto temných kultúrnych časoch sa predsa len nájdu pedagógovia a študenti, ktorí pokladajú divadlo za svoju svätyňu. Divadlo je pre nich miestom, kde sa zhmotňujú slová, ktoré tak usilovne vkladali do svojich hláv počas hodín literatúry. Je miestom, v ktorom sa môžu započúvať do nádherných melódií vytvorených skladateľmi, o ktorých sa učili na hudobnej výchove. Miestom, ktoré pred nimi predostiera úplne nový svet plný fantázie, motivácie, ale hlavne inšpirácie.

Sú to žiaci, ktorí v rámci vyučovania pravidelne navštevujú Slovenské národné divadlo. Zážitky z predstavení sa im zaznamenávajú do duše a postupne z nich vyrastajú budúci herci, speváci, dramatici, režiséri, ale hlavne verní diváci.

„Veľmi sa mi páčil pocit pri vstupe do opernej sály… Bol som unesený, keď som počul i videl spevácky výkon sólistov. Počuť orchester naživo je takisto nezabudnuteľný zážitok, niečo úžasné,“ napísal Andrej Ohrablo, žiak ôsmeho ročníka ZŠ v Zavare po návšteve Slovenského národného divadla. „Prvý raz v živote som videla operu, bolo to super. Celé vystúpenie bolo nádherné a prekvapilo ma, ako vie človek narábať s hlasom,“ opísala svoje zážitky tretiačka Lenka Stúpalová.

A neboli jediní. Každý deň do Slovenského národného divadla prichádzajú slová vďaky a nadšenia tých najmenších. Veselé i dojemné skúsenosti mladých divákov vkladajú do nás nádej, že divadlo prežije. Každý rodič, ktorý chce, aby z jeho dieťaťa vyrástol plnohodnotný človek, berie na vedomie fakt, že bez kultúrneho zázemia to nepôjde.

Skúsme sa teda zamyslieť nad tým, akú hodnotu má kultúra pre život našich detí a či nám ešte stále záleží na tom, aby z nich vyrástli ľudia, ktorí sa nestarajú len o svoje telo a dokonalý výzor, ale aj o svoju dušu, ktorej pokrmom je krása, dobro, láska – a teda umenie.

Nezabudnite

Slovenské národné divadlo ponúka v 96. divadelnej sezóne naozaj bohatý program pre deti. V rámci činoherného repertoáru sa najbližšie môžete tešiť na hudobnú rozprávku pre najmenších Mechúrik-Koščúrik (26. 9., 6. 10. a 31. 10. 2015 ) či rozprávku Ľubomíra Feldeka Ako sa Lomidrevo stal kráľom (30. 9. a 10. 10. 2015).

Opera SND ponúka detskému divákovi novinku v podobe detského operného predstavenia Figaro sem, Figaro tam s moderátorom Martinom Vanekom (12. 9., 22. 9. a 10. 10 2015) a operu pre deti Veľká doktorská rozprávka (16. 4 a 19. 4 2016). Mimoriadnemu úspechu sa teší aj detské operné predstavenie O čarovnej flaute a iných kúzlach, ktoré môžete na doskách Opery SND vidieť už 24. októbra a 3. novembra 2015 v novej budove SND.

V Balete Slovenského národného divadla uvádzame obľúbený tanečný muzikál Václava Patejdla a Libora Vaculíka s názvom Snehulienka a sedem pretekárov (27. 3. a 31. 3. 2016).

Vstupenky si môžete kúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.