16 unikátnych zvierat, ktoré by mohli do roku 2030 vyhynúť. Ako tomu predísť? časť 2.

V ohrození viacero druhov goríl Týchto 16 druhov zvierat môže do konca nasledujúceho desaťročia vyhynúť.  Niektoré z nich sme spomenuli už v prvej časti. Podobne ako pri predchádzajúcich je v problémoch aj viacero druhov goríl. Napriek súčasným katastrofálnym vyhliadkam by však tieto gorily mohli existovať dlhšie. Ich bratranci, horské gorily, majú za sebou niekoľko úspešných… Prečítať celé
Vydané 23. apríla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

V ohrození viacero druhov goríl

Týchto 16 druhov zvierat môže do konca nasledujúceho desaťročia vyhynúť.  Niektoré z nich sme spomenuli už v prvej časti. Podobne ako pri predchádzajúcich je v problémoch aj viacero druhov goríl. Napriek súčasným katastrofálnym vyhliadkam by však tieto gorily mohli existovať dlhšie. Ich bratranci, horské gorily, majú za sebou niekoľko úspešných príbehov úsilia o ochranu, ako uviedla spoločnosť Inverse v roku 2018. Ich počet vzrástol z 240 jedincov v roku 1967 na 604 v roku 2018.

The cross river gorila (Gorilla gorilla diehli)

Odlesňovanie pre využitie dreva poľnohospodárstvo a výruby. Problémy, ku ktorým sa pridáva ešte aj pytliactvo. Ako tieto gorily odlíšime? Sú podobné gorile západnej nížinnej, ale majú jemné jedinečné rozdiely v lebkách a zuboch. Druh plachý voči ľuďom je ťažké vystopovať, ale odhady ukazujú, že vo voľnej prírode ich zostalo asi 200-300. Ochranári monitorujú populácie, zvyšujú environmentálnu výchovu a vykonávajú výskum na lepšiu ochranu týchto goríl.

Gorila nížinná východná (Gorilla beringei graueri)

Občianske nepokoje v Konžskej demokratickej republike sú jedným z dôvodov ohrozenia goríl nížinných. V priebehu rokov si ničenie biotopov, pytliactvo a nelegálna ťažba vyžiadali svoju daň. Ide o najväčší poddruh gorily s „podsaditým telom, veľkými rukami a krátkou papuľou,“ uvádza WWF.

Presné sčítanie týchto goríl nebolo možné kvôli násiliu v ich regióne. Odhaduje sa však, že populácia v 90. rokoch klesla o viac ako polovicu, čo bolo takmer 17 000 jedincov. Najväčšia chránená populácia týchto goríl žije v národnom parku Kahuzi-Biega, ktorý sa nachádza na východe Konžskej demokratickej republiky. Nelegálna ťažba a pytliactvo v parku ohrozujú aj obyvateľstvo, ale ochranárske organizácie a zamestnanci parku pracujú na tom, aby znovu získali kontrolu nad krajinou.

Niektoré druhy goríl sa chovajú aj v zajatí, kde ich nemôže človek ani prírodné podmienky ohroziť. Zdroj: Pexels.com

Gorila nížinná západná  (Gorilla gorilla gorilla)

Tento druh ohrozuje nielen poľovníctvo a obchod, ale aj strata biotopov a choroby. Podľa WWF sú tieto gorily menšie ako iné poddruhy, s hnedosivou srsťou, gaštanovými hrudníkmi, širšími lebkami, výraznými obočiami a malými ušami. Očakáva sa, že ich zostalo asi 100 000, hoci vedci nedokázali zistiť presný odhad tohto nepolapiteľného zvieraťa. Ochrancovia sa usilujú o silnejšiu ochranu, lepšie sledovanie zvierat, podporu udržateľnejšieho rozvoja v oblastiach, kde tieto gorily žijú a pracujú na prispôsobení ľudskej vakcíny proti ebole pre gorily.

INZERCIA

Korytnačka Hawksbill (Eretmochelys imbricata)

Tieto korytnačky sú najviac ohrozené obchodom s voľne žijúcimi zvieratami: Na trhoch sa predávajú časti ich pancieru. Morským korytnačkám tiež ubližuje strata ich biotopov, rybolov, znečistenie a rozvoj pobrežia.

So špicatou zobákovou tvárou – odtiaľ vznikol jej názov –  pláva cez tropické koralové útesy po celom svete a oslňuje svojím biofluorescenčným pancierom. Morské korytnačky sú na zemi už 100 miliónov rokov – WWF ich nazýva „základným článkom v morských ekosystémoch“ – a pomáhajú udržiavať zdravé koralové útesy a morskú trávu. Tieto korytnačky žijú v tropických koralových útesoch po celom svete, vrátane Mesoamerican Reef, pri pobreží východnej Afriky a Coral Triangle.

Ich populáciu je ťažké presne odhadnúť. Odhaduje sa však, že vo voľnej prírode pravdepodobne zostáva asi 8 000 hniezdiacich samíc. Celosvetová populácia klesla za posledné storočie o 80 percent. Ochrana biotopov, satelitné sledovanie a prinútenie rybárov, aby používali „rybárske háčiky vhodné pre korytnačky“, to všetko je súčasťou úsilia o zachovanie.

S týmito korytnačkami vznikol biznis a ich panciere sa predávajú na trhoch. Aj to jeden z hlavných dôvodov ich vymierania. Zdroj: worldwildlife.org

Saola (Pseudoryx nghetinhensis)

Saola bola objavená len v roku 1992 a už sa bohužiaľ dostala na zoznam najohrozenejších druhov. Strata biotopov je hlavnou hrozbou: prežitie Saoly závisí od zachovania lesov a ohrozenia poľnohospodárstvom. Ohrozuje ju aj zmenšujúca infraštruktúra a fragmentovanie biotopov.

Odkiaľ pochádza? Meno príbuzného dobytka znamená vo vietnamčine „vretenové rohy“ a pochádza z hôr Annamite vo Vietname a Laose. Vo voľnej prírode zostáva menej ako 750 saol.  Ochranárske organizácie ako WWF pracujú na posilnení chránených oblastí. Tiež spolupracujú s komunitami na zlepšení lesného hospodárstva a spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní, aby pomohli zabezpečiť ochranu.

Slon sumatranský (Elephas maximus sumatranus)

Vysoká miera odlesňovania na Sumatre zahnala slony do ľudských osád, kde zvieratá ničili úrodu, šliapali po domoch či dokonca zabíjali ľudí. V dôsledku toho sa komunity mohli pomstiť otravou alebo zastrelením. Podobne ako korytnačka jastrabná, aj slony sumatranské zlepšujú svoje prostredie, v tomto prípade ukladaním semien prirodzeným spôsobom. Všetky ostatné zvieratá v jeho biotope profitujú z prítomnosti tejto populácie. Tieto slony žijú na juhovýchodných ázijských ostrovoch Borneo a Sumatra. Vo voľnej prírode ich zostáva približne od 2 400 až do 2 800. WWF a ďalší pracujú na znížení konfliktu medzi ľuďmi a slonmi nastavením varovných systémov, keď slony vstúpia do ľudských sídiel, a vyženú slony späť do lesa. Chránia tiež lesy, aby zachovali biotop.

Nielen slon sumatranský, ale aj iné druhy slonov nemajú svetlú vyhliadku do budúcnosti. Zdroj: Pexels.com

Tiger sundský (Panthera tigris sondaica)

Hlavnou hrozbou pre tieto tigre je nelegálny obchod s voľne žijúcimi zvieratami. Väčšina z nich je zabitá pre ich trhovú hodnotu – čo predstavuje takmer 80 percent úmrtí týchto tigrov každý rok. A ich zaujímavosť? Vynikajú výraznými čiernymi pruhmi na úchvatných oranžových kabátoch. Môžete ich vidieť na ostrove Sumatra v juhovýchodnej Ázii. Medzi nami je menej ako 400 týchto tigrov. Snahy o obmedzenie pytliactva zahŕňajú stanovenie prísnejších zákonov a spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní pri ich presadzovaní.

Nelegálny obchod s veľkými mačkovitými šelmami je bežnou praxou a stále sa ho nepodarilo zastaviť. Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels.com

Vaquita (Phocoena sinus)

Tieto malé, plaché sviňuchy sa často stávajú obeťami nečestných rybolovných operácií v chránených morských oblastiach. Malé zvieratká sú známe svojou plachosťou. Žijú pri pobreží Mexika, v severnej časti Kalifornského zálivu. Je to najvzácnejšie morské zviera na svete a už teraz je na pokraji vyhynutia. V Mexiku žije iba 10 jedincov – a už boli vyhlásené za oficiálne vyhynuté.

Aktivistické skupiny ako ¡Viva Vaquita! spolupracujú s vedcami a vládou v Mexiku na vývoji rybárskeho vybavenia, ktoré ich nepoškodzuje.  Dokonca aj vykupujú staré rybárske náradie a poskytujú pôžičky pre nové podniky, ktoré predávajú bezpečnejšie vybavenie.

Sviňuchy bez plutvy Yangtze (Neophocaena asiaeorientalis ssp. asiaeorientalis)

Rybárske siete, lodné skrutky a toxické vody – to sú najväčšie ohrozenia. Táto sviňucha jeveľmi inteligentné zviera. Je „známa svojím šibalským úsmevom a má úroveň inteligencie porovnateľnú s gorilou,“ píše WWF. Pochádza z ázijskej rieky Yangtze. Rieka bola predtým tiež domovom vysoko inteligentného delfína Baiji, ale bohužiaľ, tento druh bol v roku 2006 vyhlásený za vyhynutý, uvádza. Vo voľnej prírode zostalo asi 1000 týchto zvierat. Úsilie ochrany zahŕňa sledovanie populácií, zachovanie biotopu, vytváranie rezervácií s jazerami a ovplyvňovanie politiky na lepšiu ochranu týchto zvierat.

Väčšina zvierat je ohrozená práve ľudským zásahom. Sviňuchy nie sú výnimkou. Zdroj: shutterstock

ZDROJ: inverse.com

Pokračujte na ďalší príspevok »