Najkrvavejšie útoky v dejinách USA

Uplynie 20 rokov od útokov z 11. septembra

20 rokov od útokov militantov V utorok ráno 11. septembra 2001 unieslo 19 militantov z teroristickej islamskej siete al-Káida štyri dopravné lietadlá. Únoscovia boli rozdelení do troch skupín po piatich, v jednej skupine boli štyria. Každá jedna musela mať únoscu, ktorý absolvoval letecký výcvik a prevzal tak úplnú kontrolu nad lietadlom. Dve z nich mali… Prečítať celé
Vydané 10. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

20 rokov od útokov militantov

V utorok ráno 11. septembra 2001 unieslo 19 militantov z teroristickej islamskej siete al-Káida štyri dopravné lietadlá. Únoscovia boli rozdelení do troch skupín po piatich, v jednej skupine boli štyria. Každá jedna musela mať únoscu, ktorý absolvoval letecký výcvik a prevzal tak úplnú kontrolu nad lietadlom. Dve z nich mali namierené do Svetového obchodného centra v New Yorku (World Trade Center – WTC), tretie zničilo západnú stranu Pentagónu (sídlo amerického ministerstva obrany) neďaleko Washingtonu a štvrté sa zrútilo v poli v Shanksville (Pensylvánia). K zorganizovaniu útokov sa formálne priznal vodca al- Káidy – Usáma bin Ládin.

 

Svetové obchodné centrum – World Trade Center (WTC)

Za jasného utorkového rána o 8.45 h. miestneho času narazil Boeing 767 spoločnosti American Airlines do severnej veže Svetového obchodného centra v New Yorku. Zanechal otvorenú horiacu dieru v blízkosti 80. poschodia 110-poschodového mrakodrapu.

Začala sa okamžitá evakuácia veže a televízie začali vysielať zábery nešťastia, ktoré spočiatku vyzeralo ako nehoda. Avšak o 18 minút neskôr nastal ďalší náraz, a to do do južnej veže blízko 60.poschodia. V podpálených budovách boli na horných poschodiach uväznení ľudia a horiace úlomky posiali okolité stavby, ale aj celé mesto šedým dymom. Dvojičky na ikonickom Manhattane sa o necelé dve hodiny zrútili v masívnych oblakoch prachu. Už nebolo pochýb, že Amerika sa stala obeťou teroristických útokov.

 

Pentagón

Počas toho ako milióny ľudí sledovali hrôzostrašné dianie v New Yorku, let American Airlines 77 krúžil nad centrom Washingtonu D.C. Tretie lietadlo sa zrútilo na západnú stranu vojenského veliteľstva Pentagon o 9.45 h. Päťuholníková stavba v okrese Virgínia leží neďaleko Washingtonu a slúži ako sídlo Ministerstva obrany USA. Zároveň v sebe zahŕňa všetky tri vojenské služby – armádu, námorníctvo a letectvo. Na symbol americkej vojenskej moci zaútočili teroristi v deň jeho 60. výročia. Časť juhozápadnej strany budovy bola zničená a zabitých bolo 125 vojakov a civilistov (zamestnancov rezortu obrany), spoločne s ďalšími 64 ľuďmi na palube lietadla. 

INZERCIA

 

Shanksville, Pensylvánia 

Približne 40 minút po odlete z medzinárodného letiska v New Jersey bol unesený let United Airlines 93. Išlo o jediný let, ktorý netrafil svoj zamýšľaný cieľ. Štvrté lietadlo havarovalo v poli v Pensylvánii o 10.03 h. Keďže lietadlo štartovalo s meškaním, cestujúci sa dozvedeli o udalostiach v New Yorku a Washingtone prostredníctvom mobilných telefónov a telefonátov na Airfone (rádiotelefónna služba vzduch-zem). Teroristi sa snažili posádku upokojiť a tvrdili, že pristanú na letisku a budú vyjednávať. Cestujúci spolu s letuškami však únoscom nedôverovali a rozhodli sa extrémistom postaviť. Pokúsili a získať kontrolu nad lietadlom a odkloniť let od plánovaného cieľa, čo sa im aj podarilo. Životy si však už nezachránili. Na palube zahynulo 44 ľudí. Predpokladá sa, že únoscovia mali v pláne naraziť do budovy Kapitolu vo Washingtone či Bieleho domu. Obete tragédie si uctili  Národným pamätníkom letu 93 neďaleko Shanksvillu.

Inzercia

 

Takmer 3000 obetí

Dokopy prišlo o život 2977 ľudí, pričom približne 2750 z nich zahynulo v Svetovom obchodnom centre. Pri prvom kolapse veží bolo mŕtvych 343 New Yorských hasičov, 23 policajtov a 37 úradníkov prístavu. Obete boli vo veku od dvoch do 85 rokov a asi  75-80% tvorili muži.

Tisícky ľudí utrpeli zranenia alebo sa u nich neskôr vyvinuli choroby súvisiace s útokmi (vrátane hasičov, ktorí pracovali s toxickým odpadom).

Na mieste padlých budov Svetového obchodného centra Ground Zero (epicentrum) sa v deň výročia stretávajú rodiny obetí, ale aj tí, ktorí útok prežili. Uctia si ich minútou ticha, údermi zvonov a čítaním mien.

Ground Zero (epicentrum)

Ground Zero (epicentrum) Svetové obchodné centrum Zdroj:pixabay.com

 

Dejiny USA sa menili za pochodu

Necelý mesiac po útokoch viedol vtedajší prezident George W. Bush inváziu do Afganistanu (operácia Trvalá sloboda), podporovanú medzinárodnou koalíciou – s cieľom vyhladiť ál- Káidu a dolapiť Usámu bin Ládina. Avšak až v roku 2011 ho americké jednotky lokalizovali a zabili v susednom Pakistane.

Kongres Spojených štátov 18. decembra 2001 schválil pomenovanie 11. septembra na „Deň patriotov“. 

V rokoch 2001 až 2004 bolo rodinám obetí a 2680 osobám zranených pri útokoch poskytnuté odškodnenie vo výške viac ako 7 miliárd dolárov. Išlo o takzvaný Fond na odškodnenie obetí.

Financovanie bolo obnovené 2. januára 2011, keď prezident Barack Obama podpísal zákon o zdraví a kompenzáciách Jamesa Zadrogu 9/11. Zákon je pomenovaný po Jamesovi Zadrogovi, policajnom dôstojníkovi z New Yorku, ktorý zomrel na respiračné ochorenie. To sa pripisuje jeho účasti na záchranných operáciách v troskách Svetového obchodného centra. V roku 2019 prezident Donald Trump podpísal zákon, ktorým sa povoľuje podpora Fondu na kompenzáciu obetí 11. septembra do roku 2092.

Chod letov po celom svete sa sprísnil a v USA bola vytvorená správa pre bezpečnosť dopravy, s cieľom posilniť bezpečnosť v lietadlách a na letiskách. Vyčistenie Ground Zero (miesta padlých Dvojičiek) trvalo viac ako osem mesiacov. One World Trade Center alebo 1 World Trade Center (niekedy Freedom Tower) je dnes ešte vyšší mrakodrap (541 m) na Manhattane týčiaci sa na mieste Ground Zero.

Pamätníky obetiam tragédie

Prvé pamätníky sa objavili bezprostredne po útokoch. Na amerických ambasádach po celom svete sa uskutočnili sviečkové vigílie a pocty v podobe kvetov. Na mieste Svetového obchodného centra sa zorganizovala súťaž s cieľom vybrať stály pamätník obetiam tragédie. Víťazný návrh architekta  Michaela Aradu – Reflektujúca neprítomnosť  (Reflecting Absence) sa skladá z dvoch pamätných fontán (nádrží), po ktorých steká voda do štvorcového otvoru na dne. Na ich bronzových doskách sú zapísané mená obetí terorizmu. Mená sú zoradené podľa toho, kde sa jednotlivci počas útokov nachádzali. Na pôvodnom mieste Svetového obchodného centra  sa postavil Národný pamätník a Múzeum 11. septembra (The 9/11 Memorial & Museum).

Pamätník obetí 11. septembra - Reflecting Absence

Pamätník obetí 11.septembra- Reflecting Absence Zdroj: pixabay.com

 

Zdroj: https://www.history.com/topics/21st-century/9-11-attacks

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.