Najväčšie smetiská sveta: na najväčšom denne končí 20-tisíc ton odpadu!

Najväčšie smetisko sveta je v Južnej Kórei a ročne na ňom pribudne nepredstaviteľných 6,3 miliónov ton odpadu. To je až 20-tisíc ton každý jeden deň, čo predstavuje až 14 ton na každú minútu!   Moderná spoločnosť je založená na konzume a s tým ide ruka v ruke produkcia odpadu. Aj napriek tomu, že vyspelé krajiny… Prečítať celé
Vydané 31. januára 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Najväčšie smetisko sveta je v Južnej Kórei a ročne na ňom pribudne nepredstaviteľných 6,3 miliónov ton odpadu. To je až 20-tisíc ton každý jeden deň, čo predstavuje až 14 ton na každú minútu!

 

Moderná spoločnosť je založená na konzume a s tým ide ruka v ruke produkcia odpadu. Aj napriek tomu, že vyspelé krajiny sa snažia obmedzovať produkciu odpadov a vo veľkej miere ho recyklovať, k zero-waste mestám máme stále pomerne ďaleko.

Európa a Spojené štáty americké v tomto kontexte vyvíjajú konkrétne kroky a majú záujem o zlepšenie pomerov, avšak čím ďalej na východ sa situácia zhoršuje. Nie je prekvapením, že najväčšie smetiská sveta sú práve v Ázii, hoci ani USA sa stále nemá čím chváliť!

 

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Obrie skládky sa zväčšujú o milióny ton odpadu ročne

Ľudstvo aktuálne produkuje asi 1,3 miliardy ton odpadu ročne! Mnoho z týchto skládok existuje (aj vzhľadom na počet obyvateľov) v južnej a juhovýchodnej Ázii, teda v krajinách, ako sú India, Čína či Hongkong. Najväčšia skládka v tejto oblasti a jedna z najväčších celosvetovo sa však nachádza inde – v Južnej Kórei. Na skládku Sudokwon, ktorá bola založená v roku 1992, pribudne každým dňom 18- až 20-tisíc ton odpadu, čo znamená okolo 6,3 milióna ton ročne!

V nigérijskom Lagose, mimochodom v jednom z najväčších miest Afriky, napríklad môžeme nájsť skládku Olusosun. Tá sa rozrastá o 9000 ton odpadu denne, a to vrátane veľkého množstva nebezpečného elektronického odpadu, ktorý sem putuje z rozvinutých krajín. Miestnym ľuďom tak pri požiari hrozia závažné zdravotné riziká.

Inzercia

Ďalšie obrie skládky ležia na oboch amerických kontinentoch. Medzi najväčšie patrí tá v Bordo Poniente v Mexiku (12-tisíc ton odpadu za deň), avšak ďalšie sú priamo území Spojených štátov amerických. S Bordo Poniente je porovnateľná skládka v Puente Hills v Kalifornii. Na tom ostatne nie je nič podivného, pretože USA sú najväčším producentom odpadu sveta – vznikne ho tu 620-tisíc ton denne, to znamená 713 kg na osobu za rok!

 

Odpad vyplavený z pacifického odpadového pása

Odpad vyplavený z pacifického odpadkového pása

Veľký pacifický odpadkový pás

Medzi najväčšie skládky sveta patrí tzv. Veľký pacifický odpadkový pás , ktorý sa nachádza v blízkosti Havajských ostrovov. Samozrejme, že v tomto prípade by mal výraz „skládka“ v úvodzovkách, pretože nejde o priestor pre ukladanie odpadu vytvorený človekom. Obrovské množstvo odpadkov na morskej hladine o veľkosti Španielska je výsledkom pôsobenia severopacifického subtropického prúdu. Avšak producentom tohto odpadu je stále človek.

Paradoxom je, že sa nachádza v morskej prírodnej rezervácii, ktorú vyhlásil bývalý americký prezident Georg W. Bush. To, že sa v tejto časti rezervácie morským živočíchom nežije práve najlepšie, asi netreba zdôrazňovať. Podľa niektorých prepočtov by vyčistenie pásu trvalo zhruba päť rokov!

 

zdroj: siegl.cz

Pokračujte na ďalší príspevok »