Toto je 10 dôležitých áut predstavených v Ženeve. Zmenia náš svet.

Automobily budú čoraz rozmanitejšie a blízka budúcnosť bude rúcať konvencie.   Autosalón v Ženeve sa tento týždeň otvoril pre novinárov a čoskoro svoje expozície sprístupní aj pre verejnosť. Tohtoročný autosalón sa jednoznačne vyprofiloval ako priestor na premiéry elektromobilov a elektrifikovaných automobilov. Trend elektrifikácie je v Európe neúprosný a musí sa mu podriadiť každá automobilka. Prinášame […]

Automobily budú čoraz rozmanitejšie a blízka budúcnosť bude rúcať konvencie.

 

Autosalón v Ženeve sa tento týždeň otvoril pre novinárov a čoskoro svoje expozície sprístupní aj pre verejnosť. Tohtoročný autosalón sa jednoznačne vyprofiloval ako priestor na premiéry elektromobilov a elektrifikovaných automobilov. Trend elektrifikácie je v Európe neúprosný a musí sa mu podriadiť každá automobilka.

Prinášame vám výber desiatich automobilov, ktoré zažili svoj debut práve na ženevskom autosalóne, a ktoré budú trendsettermi v nasledujúcich rokoch v autopriemysle.

 

Peugeot e-208

Nová generácia Peugeotu 208 priniesla okrem modernejšieho vzhľadu a hodnotného interiéru aj verziu e-208 s plne elektrickým pohonom. Kategória subkompaktov na elektrinu dodnes nemala veľa reprezentantov a taký Renault ZOE sa nemusel pre svoj nekonvenčný vzhľad páčiť každému. BMW i3 je takisto priveľmi nápadné a možno až príliš odvážne pre bežného človeka. Príchod elektrického pohonu do modelového radu 208 znamená ústretový krok k ľuďom, ktorým sa elektromobilita páči, ale nechcú silou-mocou vytŕčať z radu a pútať na seba pozornosť pri každom zastavení na červenej.

 

KIA e-Soul

Do Európy sa dostane už výlučne elektrická verzia novej generácie vozidiel Soul, napríklad Spojené štáty ešte budú môcť nakupovať aj spaľovacie verzie. Tento nezvyčajný automobil kombinuje karosárske vyhotovenia hatchback, crossover a MPV a razí si svoju vlastnú cestu. V elektrickej verzii ponúka veľký batožinový priestor, rozsiahlu konektivitu na palube a predstavuje väčšiu alternatívu k vyššie uvedenému Peugeotu e-208.

 

SEAT Minimó

SEAT Minimó je kuriózny koncept elektrickej štvorkolky pre mestskú mobilitu. „Automobil“ sa nápadnejšie podobá na starší Renault Twizy, to je však dôsledok obdobného prístupu k mobilite. Riešenie od značky SEAT poskytne priestor pre dvoch pasažierov, pričom spolujazdec je usadený za vodiča. Šírka a dĺžka vozidla sú ideálne pre pohyb v úzkych mestských uličkách a posed je pritom na úrovni menšieho SUV, vďaka čomu má vodič dobrý výhľad na svoje okolie. Očakávame, že aj napriek tomu, že sa jedná iba o koncept, takýto typ dopravných prostriedkov budeme vo veľkých mestách vídať čoraz častejšie a SEAT má príležitosť stať sa jedným z lídrov tohto trhu.

 

Mercedes-Benz EQV

Úplne nový model EQV od automobilky Mercedes-Benz prevzal charakter tradičnej  Triedy V po facelifte, ale disponuje výlučne elektrickým pohonom. Vzhľad automobilu sa mierne upravil pre potreby vizuálneho zdôraznenia elektrického hnacieho ústrojenstva, pritom nevybočuje z dizajnového jazyka automobilky. V súčasnosti je význam naftových agregátov v segmente dodávok a mikrobusov nepopierateľný, je pritom očividné, že budúcnosť počíta aj s ich elektrifikáciou. Dojazd elektromobilov síce stále nie je dostatočný, ale minimálne v ohľade maximálneho krútiaceho momentu a komfortu počas jazdy by elektromotory mohli byť pre tento segment prínosné. Podstatné je, že Mercedes neukázal žiadnu atraktívnu, ale nezrealizovateľnú víziu vozidla, ale hotový automobil s realistickými ambíciami.

 

Imagine by Kia

Koncept elektromobilu s neurčitým karosárskym vyhotovením od juhokórejskej automobilky je dôkazom, že automobily sa postupne zbavia klasického členenia do kategórii. Imagine by Kia nie je ani kupé, ani crossover, ani SUV – má zo všetkého niečo a vyzerá výborne. Mimochodom, automobilka na koncepčný automobil osadila nové logo, ktoré takisto môže byť avízom na budúce rozlišovanie subznačiek známych automobiliek. Mercedes má svoje EQ, BMW má i, Kia bude mať rovnomennú značku, ale s odlišným vizuálom.

 

BMW radu 7

Luxusné automobily budú ešte väčšie, ešte nápadnejšie, ešte robustnejšie, výkonnejšie a technologicky vybavenejšie. Kto videl nové BMW radu 7 naživo, ten je ohromený prácou dizajnérov. Typické bavorské ľadvinky nadobudli priam obludné rozmery, v konečnom dôsledku však limuzína práve vďaka nim pôsobí dominantne a luxusne. Očakávame, že aj iné vlajkové lode prémiových výrobcov budú čoraz dominantnejšie, nápadnejšie a nebudú sa báť rúcať konvencie.

 

Lamborghini Huracán EVO Spyder

Nové Lamborghini Huracán EVO Spyder je archetypom moderného superšportu. Poháňa ho atmosférický 10-valec s objemom 5,2 litra, max. výkonom 470 kW (630 koní) a max. krútiacim momentom 600 Nm. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h už za 2,9 sekundy  je mimoriadne pôsobivé, rovnako tak cena vozidla prevyšujúca 459-tisíc amerických dolárov. Superšporty sa budú aj naďalej vyvíjať a budú musieť ponúkať čoraz extrémnejšie výkony a technické údaje, pretože na päty im začínajú šliapať výkonné SUV-čka.

 

Škoda Kamiq, Škoda Vision iV, Mazda CX-30 a ďalšie crossovery

Subkompaktné SUV a crossovery majú nezameniteľné čaro. Čo-to preberajú z veľkých SUV-čiek, čím stúpa ich spoločenská hodnota, pritom majú praktické rozmery, modernú techniku v interiéri a sú zvyčajne poháňané ľahšími úspornými motormi, modernými benzínovými trojvalcami. Ani kritické odhady netvrdia, že by sa záujem o tento typ automobilov klesať a pre automobilky je to jednoznačná motivácia vyvíjať nové a nové modely označované ako SUV. Schopnosť jazdiť terénom je pritom až kdesi na piatom-šiestom mieste, do popredia sa dostávajú úsporné pohony (benzín a elektrina), technologická vybavenosť, dizajn (ideálne SUV-kupé), bezpečnosť a komfort.

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019