FILMY A SERIÁLY

Nominácie na Oscara sú už známe. Fanúšikovia filmovej Barbie vyjadrujú sklamanie

Snímka Barbie získala celkovo osem nominácií.
Nomináciu na Oscara nezískala ani Greta Gerwig, ani Margot Robbie.
Vydané 28. januára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Počas minulého leta do kín prišli dva očakávané filmy z hollywoodskej dielne – Barbie a Oppenheimer. Vzhľadom na to, že ich premiéra sa konala v rovnaký deň, internet zaplavil trend Barbenheimer, poukazujúci na rozdielnosť uvedených letných filmových trendov.

Kým režisér Christopher Nolan poňal svoje dielo viac životopisne, režisérka Greta Gerwig sa snažila vo filmovej Barbie zachytiť problémy, s ktorými sa stretávajú ženy v bežnom svete. Filmových nadšencov nadchli obe prevedenia, o čom svedčili aj vypredané kinosály. Len krátko po premiére filmová Barbie počas jedného víkendu v amerických kinách zarobila 155 miliónov dolárov, informuje portál aktuality.sk.

Nedávne vyhlásenie nominácií na Oscara za minulý rok fanúšikov mierne prekvapilo. To, že Oppenheimer bezpochyby obhájil svoje miesto sa dalo očakávať. Internet však zaplavila kritika po tom, čo ani Greta Gerwig, ani Margot Robbie nezískali nomináciu za réžiu a herectvo.

Síce ide o film poukazujúci na prítomnosť patriarchátu aj v súčasnom svete, ženské kľúčové obsadenie si svoje miesto v súvislosti s Oscarmi dostatočne neobhájilo.

Sklamanie Ryana Goslinga

Aj napriek spomínanej kritike snímka získala celkovo osem nominácií, uvádza portál Czechcrunch. Ide o kategórie ako Najlepší film, Najlepší adaptovaný scenár, Najlepšia výprava a kostýmy, pôvodná pieseň či vedľajšia herečka a herec.

INZERCIA

Situáciu vyburcovalo aj to, že v kategórií Najlepší herec vo vedľajšej úlohe bol nominovaný práve Ryan Gosling, známy ako postava legendárneho Kena.

„To, že nomináciu dostal Ken, ale nie Barbie, vlastne presne zodpovedá tomu, ako muž objavuje moc patriarchátu v skutočnom svete,“ uvádza sa v jednom z komentárov, ktorý si získal priazeň viacerých ľudí. Podobné stanovisko má k danej situácii aj samotný Gosling. Vo svojom prehlásení, v ktorom vyjadril vďaku a nadšenie z nominácie, zanechal aj odkaz k stúpajúcej kritike.

„Ken ale nie je nič bez Barbie a film Barbie by zase nevznikol bez Grety Gerwig a Margot Robbie, dvoch ľudí s hlavným podielom na vzniku tejto prelomovej, globálne ospevovanej snímky,“ uviedol.

„Povedať, že som sklamaný, že neboli nominované vo svojich kategóriách, by bolo slabé slovo,“ dodal na záver.

Možnosť získania Oscara

Nomináciu za vedľajšiu ženskú postavu získala America Ferrera, ktorá si v Barbie zahrala rolu matky dospievajúcej dcéry, ktorá opovrhuje dokonalo stvárnenými bábikami. Naopak, v kategórií Najlepšie herečky o cenu Akadémie bude bojovať päť herečiek, ktoré si zahrali v iných filmoch. Podľa hlasujúcich ich výkon bol v nejakom zmysle významnejší než stvárnenie Barbie.

Avšak ani v prípade Grety Gerwig a Margot Robbie nie je nič stratené. Svoje vlastné ocenenie môžu ešte stále získať za adaptovaný scenár alebo Najlepší film.

nominácie na oscara

Ani Margot Robbie, ani Greta Gerwig nezískali nomináciu na Oscara za herectvo a réžiu. Zdroj: Vertical Ent.

K situácií sa vyjadrila už aj samotná Robbie, ktorá pred desiatimi rokmi so svojím manželom a s ďalšími dvoma ženami založila produkčnú spoločnosť LuckyChap Entertainment. Daná spoločnosť sa podieľala aj na vzniku Barbie. Síce na prvý pohľad sa to možno zdá inak, herečka sa pravidelne zúčastňuje meetingov s agentami.

„Musím sa za to vždy biť. Až po niekoľkých mesiacoch si ľudia uvedomia ,Aha, ona je naozaj producentka,“ uviedla v rozhovore pre VanityFair.

Obsadenie ostatných nominácií

V kategórií Najlepšia réžia boli nominovaní Christopher Nolan so snímkou Oppenheimer, Martin Scorsese so snímkou Vrahovia mesiaca kvetov, Yorgos Lanthimos so snímkou Chudiatko, Jonathan Glazer so snímkou Zóna záujmu a Justine Triet so snímkou Anatómia pádu.

V určitých prípadoch ide o režisérov, ktorým patrí uznanie už dlhší čas. Výnimku však netvoria ani snímky so silným autorským rukopisom, ako napríklad Chudiatko, Zóna záujmu či Anatómia pádu. Posledný film má na svojom konte už cenu Zlatej palmy, ktorú získal v Cannes.

nominácie na oscara

Ryan Gosling uviedol svoje sklamanie z absencie nominácií Margot Robbie a Grety Gerwig. Zdroj: Vertical Ent.

V kategórií Najlepšia herečka sa nachádza niekoľko žien, ktoré stvárnili postavy uvedených nominovaných snímok. Príkladom sú Sandra Hüller, ktorá vo filme Anatómia pádu stvárňuje postavu ženy bojujúcej za svoju nevinu v prípade podozrenia z vraždy manžela či Emma Stone, ktorá si zahrala v snímke Chudiatko.

Aj napriek tomu, že Barbie už dávno nie je rozprávka pre deti a zaoberá sa s dôležitými spoločenskými otázkami, zdá sa, že stále ide len o komerčný produkt. Pripisuje sa mu pomoc značke Mattel zlepšiť svoju reputáciu či prípadne odštartovať vlastné mediálne univerzum. Síce Chudiatko alebo Anatómia pádu sa zapodievajú podobnou tematikou, ide o jej dôslednejšie spracovanie.

Pokračujte na ďalší príspevok »