Larry, Sergey a zázrak menom Google

Larry Page a Sergey Brin majú takú moc, že bez nich by tento článok ani nemohol vzniknúť. Na vyhľadávanie informácií o nich totiž používam Google, zobrazujem ich na prehliadači Chrome a článok píšem na Google Drive. Aby som ho poslala šéfredaktorke, použijem môj Gmail.     Američan s dobrým zázemím Larry Page je typickým príkladom […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. júna 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Mgr. Mária Synáková
Psychológia a neziskový sektor
Bratislava, Slovensko

Larry Page a Sergey Brin majú takú moc, že bez nich by tento článok ani nemohol vzniknúť. Na vyhľadávanie informácií o nich totiž používam Google, zobrazujem ich na prehliadači Chrome a článok píšem na Google Drive. Aby som ho poslala šéfredaktorke, použijem môj Gmail.

 

 

Američan s dobrým zázemím

Larry Page je typickým príkladom toho, ako rodina formuje záujmy a budúcnosť svojho dieťaťa. Jeho otec bol priekopníkom počítačových vied a umelej inteligencie v čase, keď sa táto oblasť ešte len začala rozvíjať a mama bola inštruktorkou počítačového programovania.

 

Larry Page

Larry Page

Page teda vyrastal v prostredí plnom počítačov, vedeckých a technologických časopisov a rodičia ho svojou výchovou viedli k tvorivosti a vynaliezavosti. Jeho záujmy však siahali aj do umeleckej sféry – hral na saxofón a študoval hudobnú kompozíciu. V šiestich rokoch, keď sa po prvýkrát dostal k osobnému počítaču, sa Larry začal zaujímať o to, ako veci fungujú. Navštevoval Montessori školu, je bakalárom v počítačovom inžinierstve a magisterský titul z počítačových vied získal na Stanfordskej univerzite. Jedným z jeho prvých vynálezov bola atramentová tlačiareň vyrobená z kociek Lega, na ktorej dokázal lacno tlačiť veľké plagáty.

 

Rus s neistou budúcnosťou

Brin mal rovnako dobré predpoklady stať sa internetovým podnikateľom ako Page, avšak s tou výnimkou, že sa narodil v Sovietskom zväze a navyše do židovskej rodiny.

 

Sergey Brin

Sergey Brin

Do Spojených štátov emigrovali, keď mal Sergey šesť rokov, čo im všetkým otvorilo nové šance. Jeho otec je uznávaným profesorom matematiky a mama sa po emigrácii stala výskumníčkou v NASA. Sergey navštevoval základnú školu postavenú na princípe Montessori, má bakalára z počítačových vied a matematiky a na magisterskom stupni počítačových vied sa stretol s Larrym Pageom na Stanfordskej univerzite.

 

Od veľkých myšlienok k vzniku gigantu

Priateľstvo Larryho a Sergeya nezačalo hneď pri ich prvom stretnutí. Sergey mal byť Larryho sprievodcom po škole a aj keď by sa mohlo zdať, že majú toho veľa spoločného, hneď v prvý deň sa nevyhli menším hádkam týkajúcich sa ich názorov. Tento ich spôsob komunikácie však pretrváva dodnes a posúva ich myšlienky vpred.

V roku 1996 Page a Brin vybudovali vyhľadávací nástroj BackRub, ktorý dokázal na základe spätných odkazov určiť dôležitosť webových stránok. V roku 1998 premenovali vyhľadávací nástroj na Google. Slovo google je mierne upravený matematický pojem pre číslo 1 nasledované sto nulami. Ku vzniku spoločnosti Google Inc. prišlo potom, ako dostali štedrý dar v hodnote 100 tisíc dolárov od Andyho Bechtolsheima – spoluzakladateľa spoločnosti Sun, ktorá predávala počítače a informačné technológie. Generálnym riaditeľom sa stal Larry Page, v roku 2001 ho na 10 rokov vystriedal Eric Schmidt, aby sa následne funkcie znovu ujal. Sergey Brin sa stal riaditeľom Google X, divízie, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou, výpočtovou neurovedou, zdravotnou starostlivosťou a biotechnológiami.

Spoločnosť Google Inc. sa stala revolučnou v mnohých oblastiach. V roku 2000 predstavila službu AdWords, prostredníctvom ktorej sa dajú vytvárať online reklamné kampane. Ďalšou revolúciou v oblasti online komunikácie bolo spustenie služby Gmail v roku 2004. Gmail zahŕňa okrem emailových správ aj funkcie ako rýchle vyhľadávanie, obrovský ukladací priestor a zobrazovanie správ vo vláknach, bez ktorých si už nevieme predstaviť náš bežný život. Rok 2004 bol významný aj z hľadiska spustenia služby Mapy Google a Google Earth, ktoré sú doplnené napríklad o funkcie snímok na úrovni ulíc alebo možnosť preskúmať dno oceánov či povrch Mesiaca. Svoje portfólio Google rozšíril v roku 2006 odkúpením stránky YouTube, na ktorej ľudia zdieľajú online videá a má obrovský vplyv na aktuálne dianie v mnohých oblastiach života a biznisu. Len o rok neskôr spustil Google systém Android, softvérovú platformu pre mobilné zariadenia počnúc telefónmi a hodinkami až po veľké tablety. Internetový prehliadač Google Chrome bol spustený v roku 2008 a projekt vlastnej sociálnej siete Google+ v roku 2011.

 

Štruktúra firmy Alphabet

Štruktúra firmy Alphabet

Netradičná firemná kultúra a filozofia

Google je v slovenskom rebríčku najlepších zamestnávateľov roka 2015 na druhom mieste, drží si však prvenstvo v odvetví IT a telekomunikácie. Ako to už býva, za úspechom spoločnosti stoja skvelí ľudia, ktorých v Googli pracuje celosvetovo vyše 40-tisíc. Pri výbere zamestnancov Google dbá na ich rozmanitosť, čo sa týka profesie aj kultúry, avšak to, čo majú títo ľudia spoločné, sú ich ciele a vízie. Základom firemnej kultúry je otvorenosť, prinášanie vlastných nápadov a názorov, možnosť ich zdieľania priamo s vedením, netradičné pracovné prostredie podporujúce kreativitu a priestor na venovanie sa svojim záľubám.

Filozofia spoločnosti je postavená na desiatich princípoch, ktoré popisujú nielen hodnoty a ciele, ale aj štýl práce. Patrí k nim napríklad prioritné zameranie sa na používateľa, špecializácia na jednu vec, rýchlosť, demokracia na webe, mobilita, dôraz na morálku, poskytovanie čo najviac informácií, neformálnosť a neustály progres.

 

Google v súčasnosti

Začiatkom augusta minulého roka Google šokoval svet tým, že sa stal dcérskou spoločnosťou Alphabet. Názov Alphabet (v preklade abeceda) pri tom nie je vôbec náhodný, keďže ide o oddelenie jednotlivých divízií od Google. Tento krok bol logickým vyústením rýchlo rastúcej spoločnosti, ktorá sa tak vyhla možným problémom v riadení v budúcnosti. Riadenia ostatných divízií sa tak ujal Alphabet, čo otvorilo priestor pre Google a umožnilo mu naplno sa venovať vývoju svojich kľúčových služieb a produktov. Každý podnik má vlastné vedenie a rozhodnutia divízií by nemali zasahovať do fungovania Google, čím sa zefektívni riadenie. Po tejto transformácii sa vedenia Google ujal Sundar Pichai, ktorý dovtedy pracoval napríklad na vývoji Google Chrome, Drive, Gmail a Google Maps a Page spolu s Brinom sa stali riaditeľmi Alphabet.

Pod spoločnosť Alphabet patria aj dve zaujímavé divízie. Jednou z nich je Calico (California Life Company), ktorá sa zaoberá nezávislým výskumom a vývojom biotechnológií s cieľom bojovať proti starnutiu a s ním súvisiacimi chorobami. Calico funguje od roku 2013 a venuje sa napríklad vývoju liekov na boj proti neurodegenerácii a rozvoju technológie, ktorá by bojovala proti kognitívnemu úpadku súvisiacemu s vekom.

Google X začalo svoje pôsobenie v roku 2010, kedy sa venovalo najmä vývoju samojazdiaceho auta. K súčasným projektom patrí aj lietajúce vozidlo, ktoré by malo čo najrýchlejšie doručiť produkty, projekt Glass, ktorého cieľom je zobrazovanie informácií bez použitia rúk umožňujúce interakciu cez internet prostredníctvom hlasových príkazov, projekt Loon, ktorý sa snaží o internetový prístup pre všetkých, vytvorenie neurálnej siete pre rozpoznávanie reči a počítačového videnia, dlhotrvajúce batérie do smartfónov a mnohé ďalšie.

 

Služby Google

Služby Google

Pageove záujmy

Medzi Pageove ďalšie aktivity patrí aj záujem o znovuobnoviteľnú energiu, ktorou sa zaoberá filantropická google.org. Je investorom v Tesla Motors, veľkým podporovateľom plug-in hybridných elektrických áut, zaujíma sa tiež o riešenie otázok týkajúcich sa využitia pokročilých digitálnych technlógií na vytvorenie hojnosti, uspokojovanie potrieb, skrátenie pracovného týždňa a zníženie vplyvu technologickej nezamestnanosti. Svoj záujem o ekológiu pretavil aj do svojho bývania – vybudoval si ekodom s minimálnym dopadom na životné prostredie, na ktorého výstavbu boli použité organické materiály, využíva solárne panely a má množstvo okien.

Pageove zdravotné problémy týkajúce sa paralýzy hlasivkových väzov ovplyvnili jeho filantropické zámery a rozhodol sa darovať značnú sumu na výskumný program zaoberajúci sa týmto problémom. Založil tiež rodinnú nadáciu Carl Victor Page Memorial Fund, ktorá prispela napríklad na prostriedky v boji proti vírusu ebola vo východnej Afrike. V roku 2015 bol Page vyhlásený časopisom Forbes za najpopulárnejšieho amerického výkonného riaditeľa podľa hodnotenia svojich zamestnancov.

 

Brinove iné aktivity

Brina Rovnako ako Page, aj Brin je investorom v Tesla Motors a zaujíma sa o alternatívnu a znovuobnoviteľnú energiu. Investoval tiež do spoločnosti zaoberajúcej sa vesmírnym turizmom a spolu s jeho exmanželkou je zakladateľom nadácie The Brin Wojcicki Foundation.

Brinove aktivity súvisia aj s jeho genetickou predispozíciou na Parkinsonovu chorobu. Tá bola diagnostikovaná jeho mame a tvrdí, že hoci by mnohí v tomto prípade radšej žili v nevedomosti, on považuje vedomosť o vlastnení tohto génu za príležitosť k odvráteniu choroby. Verí, že by mohol v konečnom dôsledku pomôcť aj iným ľuďom. V roku 2009 bol uvedený do National Academy of Engineering, ktorá patrí k najvyšším profesionálnym vyznamenaniam inžinierov.

 

„Usporiadajme informácie z celého sveta a urobme ich univerzálne dostupnými a užitočnými.“ Larry Page a Sergey Brin

Larry Page a Sergey Brin sú jednoznačne osobnosti tohto tisícročia. Majú vplyv na každodenný život ľudí a ich vízie posúvajú svet vpred. Dokázali skĺbiť svoju kreativitu so schopnosťou viesť ľudí, osloviť zákazníkov a priniesť niečo, bez čoho si dnešok nevieme ani predstaviť. Sú dôkazom toho, že spoločná a jasná vízia môže byť naplnená, len jej treba veriť.

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Nissan a Italdesign šokujú! Ich 720-koňové GT-R50 ide do sériovej výroby za vyše milión €

Výstredný koncept sa vskutku nečakane pretavil do sériovej podoby.

9. decembra 2019

Pýtal sa Filip Orth

Francis Ford Coppola v slovenskom rozhovore: Filmovanie je ilúzia, ale hlava mŕtveho koňa bola skutočná

Francisa Coppolu sme sa pýtali na to, ako sa v minulosti vedel vysporiadať s negatívnymi reakciami na jeho tvorbu, čo bol jeho najväčší životný úspech alebo na to, aký film považuje za svoj najobľúbenejší.

8. decembra 2019

Opel Insignia prešiel faceliftom, ktorý prináša špičkové svetlá a úspornejšie motory

Tradičný zástupca strednej triedy od automobilky Opel sa dočkal modernizácie.

8. decembra 2019

Nemajú si čo závidieť

USA a Čína majú spoločné viac ako sa zdá

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, USA a Čína sa vo veľa aspektoch až tak veľmi nelíšia. Počas prebiehajúcej obchodnej vojny medzi oboma krajinami sa na nás valia kusé informácie, ktoré zvyčajne ukazujú v lepšom svetle iba jednu zo zúčastnených krajín. Či už články favorizujú Čínu alebo Spojené štáty, málokto sa pri ich čítaní zamyslí nad tým, čo tieto dve krajiny spája.

7. decembra 2019

15-kusové Bentley s brutálnym exteriérom a luxusným interiérom oslavuje pozoruhodný rekord

Continental GT v podobe, v akej sme ho doposiaľ nemali možnosť vidieť.

7. decembra 2019

AVIS Van Rental & Mercedes-Benz Sprinter

Tento rok si všetky darčeky odvezte lacno v prenajatej dodávke

Ako vyriešiť dopravu všetkých darčekov naraz a lacno? Najlepšie prenájom Sprintera v AVIS Van Rental.

6. decembra 2019

Jozef Kabaň sa vracia ku koreňom. Od budúceho roka bude šéfdizajnérom značky Volkswagen

Motoristický svet obletela pomerne veľmi prekvapujúca správa.

5. decembra 2019

Vyšiel celý trailer na posledného Jamesa Bonda: No Time to Die

Daniel Craig sa predstavuje ako agent James Bond poslednýkrát.

4. decembra 2019

Ponuka práce pre šikovných

Pridajte sa do tímu UnitedLife, píšte články pre rýchlo sa rozvíjajúci slovenský web

Ak sa vám páči smer, ktorým sa UnitedLife uberá a radi by ste sa stali jeho súčasťou, teraz máte príležitosť.

4. decembra 2019

Mercedes-Benz prekvapivo otáča. Nové S-ko dvanásťvalec predsa len dostane

O zaujímavé informácie sa postarala samotná hlava koncernu.

4. decembra 2019

Neprehliadnite dnešné výročie

Prvé fotografie Jupitera zblízka svet uvidel presne pred 46 rokmi

Kozmická sonda Pioneer 10 zhotovila a odoslala prvé fotografie Jupitera zblízka práve 3. a 4. decembra 1973.

3. decembra 2019

Nádherný F-Type je po facelifte ešte ostrejší, žiaľ v Európe už bez V6-ky

Pekelne rýchla šelma dostala novú tvár a techniku.

3. decembra 2019

Autorský komentár

Bez regulácie neprežijeme my ani príroda

Máme príliš veľa slobody? Áno. „Musíme našu slobodu začať riadiť. Ak sa nám to nepodarí, bude naozaj zle.“

1. decembra 2019

Pôvodný E.T. mimozemšťan sa vrátil po 37 rokoch vo výnimočnom 4-minútovom videu

Napriek tomu, že sa jedná o reklamu, režisérovi sa podarilo pripraviť naozaj pútavé video.

29. novembra 2019

Komentár

Nerobíme dosť, aby sme naplnili svoje ekologické ambície, emisie CO2 stále rastú

Správa OSN hovorí, že svet musí strojnásobiť agresivitu svojich záväzkov v oblasti klímy, aby zabránil environmentálnemu kolapsu.

27. novembra 2019

Lexus má jeden z najkrajších kabrioletov na trhu, navyše s poriadnym motorom pod kapotou

Model LC 500 Convertible sa zaraďuje k nemenej pôvabnému kupé.

26. novembra 2019

Úspešný príbeh s tragickým koncom

Concordy prestali lietať pred 16 rokmi, dosahovali rýchlosť 2330 km/h

Concorde bol odvážny projekt, ktorý sa udržal v komerčnej prevádzke až 27 rokov.

26. novembra 2019

Takto funguje náš svet

Albert Einstein predložil konečnú verziu všeobecnej teórie relativity pred presne 104 rokmi

Všeobecná teória relativity bola výplodom ducha génia.

25. novembra 2019

Virálny marketing v praxi

Z Cybertrucku si internet síce uťahuje, Elon Musk však hlási už 200-tisíc predobjednávok

Elektrický pick-up príde najskôr v roku 2021.

25. novembra 2019

Renault Clio a jeho príbeh

Za tri desaťročia sa stal fenoménom, na úspech bol odsúdený už na začiatku

Kombinácia skvelého marketingu, dôsledného vývoja a zohľadňovania potrieb zákazníkov sa ukázala ako recept na úspech. Renault Clio má za sebou veľmi úspešný príbeh.

24. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

23. novembra 2019