Katedrálu Notre-Dame sa podarilo uhasiť, miliardári už dnes hlásia stámiliónové dary

Vydané 16. apríla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Katedrála Notre-Dame v Paríži alebo Chrám Matky Božej v Paríži je rímskokatolícky katedrálny chrám Paríža postavený v gotickom štýle nachádzajúci sa v centre mesta. Katedrála po včerajšom požiari 15. apríla 2019 prišla o vežu i strechu a priebeh požiaru sledoval doslova celý svet vďaka miestnym, ktorí na sociálnych sieťach zdieľali obrovské množstvo fotografií a videí. Ľuďom sa podarilo zachytiť na videá aj samotný pád veže.

Dnes už vieme, že hasičom sa podarilo katedrálu Notre-Dame definitívne uhasiť. Aj naďalej však bude v jej okolí hliadkovať asi sto hasičov pre prípad, že by sa oheň začal opäť šíriť. Podľa dostupných správ autority nepredpokladajú, že by oheň vznikol úmyselne, skôr bol dôsledkom rekonštrukcie, ktorá v chráme prebiehala.

Podľa rektora katedrály, biskupa Patricka Chauvet, boli všetky protipožiarne opatrenia v chráme v poriadku.

Pri požiari boli ľahko zranení traja ľudia, z toho dvaja policajti a jeden hasič.

Kvôli rekonštrukcii boli z katedrály vynesené mnohé historické pamiatky, ktoré vďaka tomu ostali zachované pre ďalšie generácie. Hasiči budú teraz spoločne odborníkmi hodnotiť rozsah škôd a zaistia prevoz cenných artefaktov do bezpečia.

Statici teraz budú musieť určiť, nakoľko je konštrukcia gotického chrámu porušená a či vydrží. Námestník francúzskeho ministra vnútra Laurent Nuñez dnes uviedol, že z prvých obhliadok vyplýva, že slabým miestom môžu byť najmä klenby. Podrobné prieskumy podľa neho budú prebiehať ešte najmenej 48 hodín, až potom sa do chrámu dostanú odborníci, ktorí presnejšie zhodnotia rozsah škôd a stanovuje predbežný postup rekonštrukcie.

Francúzsky prezident Emanuel Macron potvrdil, že má v pláne katedrálu obnoviť prostredníctvom medzinárodnej zbierky. Medzičasom sa objavili prvé ponuky finančnej pomoci z domova i zahraničia. Francúzsky miliardár François-Henri Pinault, riaditeľ medzinárodnej luxusnej skupiny Kering, sľúbil na obnovu 100 miliónov eur. Ďalších 200 miliónov eur chce na rekonštrukciu chrámu venovať rodina Arnaultových a jej koncern luxusného tovaru LVMH. Energetická spoločnosť Total plánuje darovať 100 miliónov eur. Starostka Paríža, Anne Hidalgová, plánuje v prospech obnovy katedrály usporiadať konferenciu darcov.

Stručne o histórii Notre-Dame v Paríži

O výstavbe katedrály rozhodol parížsky biskup Maurice de Sully začal ju Ľudovít VII. ešte v roku 1159, ale základný kameň položili až v roku 1163. V tom čase bol Paríž len biskupstvom. Prvá fáza stavby sa dokončila až v roku 1200, ale o 45 rokov sa dobudovali ďalšie dve veže. Celú katedrálu sa podarilo dostavať až v roku 1345, teda 182 rokov od započatia stavby. Pracovali na nej teda celé generácie robotníkov. Prvá katedrála Paríža vznikla v druhej polovici 6. storočia západne od dnešnej budovy. V 19. storočí ju reštaurovali pod vedením Viollet-le-Duca.

V roku 1804 sa v Notre-Dame odohralo pomazanie Napoleona I. pápežom.

Victor Hugo do katedrály umiestnil dej svojho románu Chrám Matky Božej v Paríži, ktorý údajne napísal aj preto, aby ľudí prirodzenou cestou prinútil k rekonštrukcii katedrály.

Zdroje: Katedrála Notre-Dame (Paríž), Katedrálu Notre-Dame se podařilo uhasit