Huawei je na nové obmedzenia pripravený. Čo to znamená pre majiteľov Huaweiov?

Čínska spoločnosť Huawei v posledných mesiacoch čelí obvineniam, že jeho celosvetovo predávané mobilné zariadenia obsahujú doplnky, prostredníctvom ktorých môže dochádzať k zbieraniu údajov od používateľov. Kritickejšie hlasy hovoria dokonca o špionáži a ohrozovaní národnej bezpečnosti krajín. V súčasnosti je Huawei druhý najväčší výrobca smartfónov na svete, prvý je juhokórejský Samsung. Najnovšie sa do celej situácie… Prečítať celé
Vydané 21. mája 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Čínska spoločnosť Huawei v posledných mesiacoch čelí obvineniam, že jeho celosvetovo predávané mobilné zariadenia obsahujú doplnky, prostredníctvom ktorých môže dochádzať k zbieraniu údajov od používateľov. Kritickejšie hlasy hovoria dokonca o špionáži a ohrozovaní národnej bezpečnosti krajín. V súčasnosti je Huawei druhý najväčší výrobca smartfónov na svete, prvý je juhokórejský Samsung.

Najnovšie sa do celej situácie zapojil aj americký internetový gigant Google, ktorý je tvorcom operačného systému Android. Ten sa nachádza prakticky vo všetkých moderných zariadeniach značky Huawei. Google sa podľa dostupných správ rozhodol obmedziť používanie systému Android v nových budúcich zariadeniach čínskeho výrobcu.

To znamená, že v budúcnosti čínska firma stratí prístup k niektorým aplikáciám od Googlu.

Súčasní používatelia zariadení Huawei budú mať naďalej možnosť aktualizovať aplikácie a služby prostredníctvom Google Play a dostávať bezpečnostné aktualizácie na existujúcu verziu Androidu. Teda aktuálni majitelia zariadení značky Huawei nepocítia žiadne obmedzenia.

Obmedzenia od Google sa teda týkajú budúcej verzie systému Android, ktorú síce Huawei pravdepodobne dostane, ale s limitovanými funkciami. Android by mohol fungovať ako základná platforma, ale bez priamej podpory služieb ako YouTube, Gmail, Google Play alebo Google Maps.

Huawei vo svojich vyhláseniach, ktoré zdieľali mnohé internetové denníky, tvrdí, že sa na takúto situáciu už dlhšie pripravoval a vyvíja/vyvinul vlastné softvérové riešenia. Z pohľadu používateľov by sa tak nemalo jednať o žiadne zásadné obmedzenie.

Naopak, celá situácia možno konečne zruší výhradnú dominanciu systému Android vo svete mobilných zariadení, pretože ak Huawei začne používať vlastný ekosystém, automaticky sa stane silným rivalom riešenia od Google.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »