Technologické spoločnosti
Americké Ministerstvo spravodlivosti chce donúťiť Google k predaju prehliadaču Chrome. Mohlo by to zmeniť celý trh
Ešte v auguste tohto roku americký sudca Amit Mehta rozhodol o tom, že spoločnosť Google je nezákoným monopolom.
O niekoľko mesiacov neskôr Ministerstvo spravodlivosti USA podalo návrh s viacerými nápravnými opatreniami.
Keď si kúpite nové zariadenie – či už ide o počítač, tablet alebo smartfón – jedným z prvých krokov je výber webového prehliadača. Väčšina ľudí zvolí Google Chrome, keďže táto aplikácia sa v posledných rokoch stala synonymom prístupu k internetu.
Potvrdzuje to aj podiel hlavých internetových prehliadačov na globálnom trhu, ktorý sledoval dáta od januára 2012 do augusta 2024. Google Chrome si po celú skúmanú dobu držal prvenstvo, pričom za 12 rokov zvýšil svoj podiel na trhu o približne 39 percent.
Táto dominancia im poskytovala nemalé výhody a príjmy, no teraz kvôli nej čelia vážnej výzve, ktorá môže zatriasť trhom. Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických totiž chce donútiť spoločnosť Google, aby predala spomínaný prehliadač.
Radikálne kroky zo strany Americkej vlády prichádzajú po rozsiahlom protimonopolnom spore, ktorý sa týkal vyhľadávania na internete. Sudca Amit Mehta v auguste rozhodol, že firma Google je nezákonným monopolom, pretože zneužíva svoju moc v tejto oblasti.
Nevidia iné východisko
Americké Ministerstvo spravodlivosti podalo v stredu 20. novembra návrh na predaj webového prehliadaču Chrome okresnému federálnemu súdu vo Washingtone. Tento dokument zahŕňa nútený predaj Chrome a päťročný zákaz vstupu na trh s prehliadačmi.
Podaný návrh uvádza, že stanovisko súdu opisuje desaťročie trvajúcu škodu, ktorú spoločnosť Google spôsobila na trhu vyhľadávania a textovej reklamy, ako aj rozsah tejto škody. Taktiež poskytuje plán na obnovenie hospodárskej súťaže na postihnutých trhoch.
„Sledovanie tejto stratégie si síce vyžaduje komplexnú nápravu, ale vykonanie týchto zmien by uvoľnilo významnú príležitosť pre existujúcich konkurentov a inovatívne technológie, aby prvýkrát po viac ako desiatich rokoch ponúkli spotrebiteľom, ktorí využívajú všeobecné vyhľadávacie služby, a inzerentom, ktorí im predávajú, zmysluplný výber a konkurencieschopné ceny,“ vysvetľuje Ministerstvo spravodlivosti USA v návrhu.
Rezort zároveň naznačuje, že súčasné vlastníctvo systému Android a Chrome spoločnosťou Google predstavuje „významný problém“ pri uplatňovaní nápravných opatrení na zvýšenie konkurencieschopnosti trhu s vyhľadávaním.
Rozhodnutie môže radikálne zmeniť trh
Navrhovaný konečný rozsudok predstavil rôzne prepojené a samostatné opatrenia. Jedným z nich je zastavenie a zákaz uzatvárania dohôd s tretími stranami, pri ktorých by výmenou za protihodnotu tretie strany nastavili prehliadač Google ako prednastavený.
Ako sme už uviedli vyššie, jednou z možností je aj predaj prehliadača Chrome. Obdobný návrh vzniesli aj v prípade čínskeho sociálneho média TikTok. Jeho majitelia musia zvážiť predaj do 19. januára, v inom prípade sociálne médium v USA úplne vypnú a zablokujú.
S predajom prehliadača Chrome súvisí aj zákaz vstúpenia na trh s prehliadačmi, a to po dobu piatich rokov. Okrem toho by spoločnosť Google nesmela vlastniť alebo nadobudnúť akúkoľvek investíciu alebo podiel v konkurenčných produktoch.
Rezort spravodlivosti sa zároveň domnieva, že Google počas rokov nadobudol obrovské množstvo dát na úkor konkurencie, vďaka ktorým si drží svoje postavenie. Návrh počíta aj s možnosťou, že spoločnosť by musela desať rokov poskytovať tieto dáta.
Ďalšie návrhy sa týkajú zabránenia spoločnosti, aby potláčala alebo eliminovala vznikajúce konkurenčné hrozby prostredníctvom akvizícií. Spoločnosť Google podľa návrhu bude musieť umožniť presadzovanie týchto opatrení a zabrániť ich obchádzaniu.
Na rozsudok si musíme počkať
Ministerstvo spravodlivosti síce predstavilo opatrenia, no o treste rozhodne až sudca Amit Mehta, ktorý rozhodoval v pôvodnom protimonopolnom spore. Podľa spoločnosti Google sa rezort spravodlivosti „rozhodlo presadzovať radikálnu intervenčnú agendu“.
„Návrh ministerstva spravodlivosti, ktorý je príliš rozsiahly, ide na míle ďaleko za rozhodnutie súdu,“ povedal prezident pre globálne záležitosti spoločnosti Google Kent Walker, Na vyjadrenie obvinenej spoločnosti upozornil spravodajský portál BBC.
Kent Walker ďalej vysvetľuje, že tento zákaz by narušilo celý rad produktov, nielen vyhľadávanie, ktoré majú ľudia radi a ktoré sú pre nich užitočné. Aj z tohto dôvodu sa technologická spoločnosť voči návrhu odvolá a ponúkne vlastnú alternatívu.
Očakáva sa, že spoločnosť Google vlastné nápravné opatrenia predloží do 20. decembra. Na rozhodnutie súdu si zrejme počkáme ešte niekoľko mesiacov. Sudca Amit Mehta by mal rozhodnutie v tomto prípade vydať do leta budúceho roku.