Umelá inteligencia
Funkcia Recall od Microsoftu vyvolala obavy u expertov na kyberbezpečnosť. Jej vydanie napokon odložili
Nástroj má pravidelne vytvárať snímky obrazovky, aby ste sa spätne vedeli vrátiť k tomu, čo ste robili. Prísť mala na nové Copilot+ počítače.
Spoločnosť Microsoft nakoniec ustúpila, nástroj vyjde až s odstupom času. Teraz k nej získajú prístup iba vybraní používatelia špeciálneho programu.
Technologická spoločnosť Microsoft minulý mesiac oznámila, že vstupuje do novej éry výpočtovej techniky. Počas podujatia predstavili víziu, ktorá spája súčasne osobné počítače a umelú inteligenciu, čím predstavili nový rad Copilot+ počítačov.
„Počítače Copilot+ sú najrýchlejšie, najinteligentnejšie a najdlhšie fungujúce počítače so systémom Windows, aké boli kedy vyrobené,“ uviedla spoločnosť počas podujatia. Nejde však o novú značku počítačov, pretože Copilot+ je len technologický koncept spoločnosti.
Ten je poháňaný novým typom procesora – Neural Processing Unit (NPU). „Vytvorený špeciálne na spracovanie úloh umelej inteligencie, aby sa vaše CPU a GPU mohli sústrediť na to, čo im ide najlepšie,“ vysvetlila spoločnosť pri predstavení novej technológie.
Nový výpočtová jednotka uľahčí integráciu umelej inteligencie do osobných počítačov, vďaka čomu pribudnú nové softvérové funkcie. Microsoft ukázal dnes už známy model Copilot, kreatívneho pomocníka Cocreator, živý preklad Live Captions, ale aj kontroverzný Recall.
Nástroj na „cestovanie v čase“
Recall využíva pokročilé možnosti spracovania údajov, aby vytvorila každých niekoľkých sekúnd snímku obrazovky. Tieto obrázky následne zašifruje a uloží na pevný disk počítača, aby ste sa k ním mohli neskôr vrátiť, píše spoločnosť na svojom webovom sídle.
Nemusíte sa však obávať, že by sa váš počítač zaplnil snímkami obrazovky zbytočne. Dokážete ich totiž nájsť pomocou vyhľadávača alebo časovej osi. „Po nájdení snímky, ktorú ste hľadali, sa v aplikácii Recall analyzuje a ponúkne vám možnosti interakcie s obsahom,“ vysvetlili.
Zdanlivo užitočná aplikácia však má svoje nástrahy. Profesorka umelej inteligencie na Marylandskej univerzite Jen Golbecková uviedla pre portál CNN, že funkcia by mohla predstavovať potenciálnu „nočnú moru“, ak by sa zariadenie dostalo do nesprávnych rúk.
Hovorí, že snímky síce môžu byť uložené lokálne vo vašom zariadení, ale to neznamená, že sa k ním ostatní nedostanú. Rovnaký názor zastáva aj Michela Mentingová, riaditeľka výskumu v spoločnosti ABI Research, ktorá tvrdí, že funkcia je “krokom späť” pri ochrane súkromia.
Argument, že hackeri potrebujú fyzický prístup, aby vôbec mohli manipulovať s funkciou, považuje za „prinajmenšom krátkozraký“. Tvrdí, že existuje množstvo dômyselných spôsobov, ako by ju mohli zneužiť. „Na nájdenie spôsobu stačí čas a úsilie,“ skonštatovala pre CNN.
Netrvalo to dlho
Slová Michele Mentingovej sa naplnili už o pár týždňov, keďže etický hacker Alex Hagenah začiatkom júna vydal nástroj TotalRecall. Ten podčiarkuje fakt, že ktokoľvek s dostatočnými zručnosťami dokáže ukradnúť tieto snímky obrazovky zo systému Windows.
„TotalRecall skopíruje databázy a snímky obrazovky a potom analyzuje databázu na potenciálne zaujímavé artefakty,“ opísal hacker Hagenah, ako funguje jeho nástroj v príspevku na portáli GitHub. Hovorí, že ide o „veľmi jednoduché rozoberanie databázy“.
Ako je však možné, že sa jednoducho dostane k zašifrovaným obrázkom? Portál ZDNET vysvetľuje, že snímky sú síce zašifrované, ale nie neustále. Pevný disk zariadenia s operačným systémom Windows 11 je totiž zašifrovaný len vtedy, keď používateľ nie je prihlásený.
Keď sa však prihlási, celý disk sa dešifruje, čím sa používateľovi sprístupnia informácie na jeho zariadení. Zároveň sa stanú ľahko dostupné pre hackerov či iných útočníkov, ktorí ich chcú ukradnúť. Keďže na snímkach môžu byť správy či iné citlivé údaje, existuje dôvod na obavy.
Nakoniec si počkajú
Nová technológia sa mala dostať medzi širokú verejnosť už o niekoľko dní. Počítače Copilot+ s ňou mali vyjsť už 18. júna, no nakoniec prídu bez nej. Agentúra Reuters uvádza, že nástroj bude zatiaľ dostupný iba pre používateľov Windows Insider Program.
„Toto rozhodnutie vychádza z nášho záväzku poskytovať dôveryhodné, bezpečné a spoľahlivé služby všetkým zákazníkom a získať ďalšiu spätnú väzbu pred sprístupnením tejto funkcie všetkým používateľom počítačov Copilot+,“ uviedla spoločnosť Microsoft v stanovisku.
Táto spoločnosť však nie je jediná, ktorá bola v nedávnej dobe kritizovaná za použitie umelej inteligencie vo svojich produktoch. Nedávno sme vás totiž informovali o tom, že umelá inteligencia zahrnutá v prehliadači Google zobrazuje používateľom aj dezinformácie.