Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.
Vydané 18. novembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Scientologická cirkev, jej členovia a spoločnosti s ňou spriaznené minuli počas uplynulých troch rokov 103 miliónov amerických dolárov za nehnuteľnosti a pozemky v floridskom meste Clearwater.

Prišli na to investigatívni novinári z Tamba Bay Times, ktorí preskúmali viac ako tisíc obchodných materiálov, spravili rozhovory s viac ako 90 ľuďmi a podarilo sa im úspešne prepojiť všetky spoločnosti s takzvanými scientológmi.

Tí priamo alebo nepriamo vlastnia 185 nehnuteľností s rozlohou viac ako 408-tisíc štvorcových metrov priamo v centre mesta Clearwater. Práve tam je sídlo scientologickej cirkvi, uvádza magazín Market Watch, ktorý sa odvoláva na rozsiahly publikovaný materiál od Tamba Bay Times.

 

Scientológia prišla do mesta ešte v roku 1975, kedy cirkev zakúpila celý miestny hotel a začala písať o svojich plánoch ovládnuť mesto. Túto informáciu už zástupcovia cirkvi pre Times nepotvrdili, hoci v 90. rokoch vyšiel plán pre rok 2000, ktorý avizoval snahu o vytvorenie prvého scientologického mesta na svete – a mal ním byť práve Clearwater.

Jej kampus potom postupne za dekády rástol, keďže si cirkev prostredníctvom jej členov a spriaznených spoločnosti zadovážila aj nehnuteľnosti v okolí hotela. Bezprecedentný nárast v nákupe nehnuteľností nastal v januári 2017, odkedy sa majetok cirkvi rozrástol na dvojnásobok – teda v priebehu menej ako troch rokov.

Interaktívna mapa od Tampa Bay Times navyše vizuálne poukazuje na to, aký nevídaný dosah na mesto má momentálne scientologická cirkev, z hlavného bulváru s 33 budovali vlastní už 22 z nich.

Nehnuteľnosti, ktoré sú označené ako miesta, v ktorých sa vykonávajú náboženské aktivity, sú oslobodené od platenia daní.

Podľa Tamba Bay Times sa centrum mesta stáva pre ľudí mimo scientologickej cirkvi neprijateľným, čo vyhovuje práve jej členom. A týka sa to aj turizmu. Clearwater Beach sa v priebehu posledných rokov stalo vyhľadávaným miestom turistov, čomu mesto prispôsobilo rozpočet i aktivity. Ročne investuje milióny dolárov do kultivácie prostredia, podpory rezidenčných projektov a organizácie spoločenských podujatí. Lenže centrum mesta sa údajne stáva mestom duchov s prázdnymi budovami. Mnohé nehnuteľnosti totiž nie sú nijakým spôsobom využívané.

Prečo je to problém?

Dianie na Floride je momentálne terčom pozornosti investigatívnych žurnalistov, ktorí chcú prostredníctvom zverejňovania objektívnych skutočností upozorniť na prípadný problém, ktorý môže vzniknúť, ak skutočne takáto cirkev preberie kontrolu nad mestom.

Okrem vlastníctva nehnuteľného majetku totiž cirkev disponuje aj uniformovanými zamestnancami na plný úväzok. Tí sú podľa všetkého poverení rôznorodými prácami, ale sú platení mzdou nižšou ako 50 amerických dolárov týždenne.

Ich motivácia je preto prirodzene predmetom domnienok a otázok – rovnako ako motivácia a zámery celej cirkvi.

 

Zdroje:
Scientology members have quietly spent millions in a land grab to ‘take control’ of Clearwater, Fla.: report
How Scientology doubled its downtown Clearwater footprint in 3 years

 

Pokračujte na ďalší príspevok »