Digitálne evidenčné čísla sa už vyrábajú, prinesú veľké zmeny

Digitálne evidenčné čísla vozidiel (EČV) sú jednou z najnovších inovácií, ktoré sa zrejme postupne etablujú v automobilovom priemysle. Najprv sa na príchod takejto funkcie musia pripraviť legislatívy štátov, prvé kroky na tejto ceste sú už vyšľapané v Spojených štátoch.   Sú funkcie áut, ktoré sa do praxe dostávajú pomaly, iné sa stali súčasťou štandardu relatívne… Prečítať celé
Vydané 7. februára 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Digitálne evidenčné čísla vozidiel (EČV) sú jednou z najnovších inovácií, ktoré sa zrejme postupne etablujú v automobilovom priemysle. Najprv sa na príchod takejto funkcie musia pripraviť legislatívy štátov, prvé kroky na tejto ceste sú už vyšľapané v Spojených štátoch.

 

Sú funkcie áut, ktoré sa do praxe dostávajú pomaly, iné sa stali súčasťou štandardu relatívne rýchlo. Napríklad funkcia automatického núdzového brzdenia či bezpečnostné pásy sa stali bežnými v rozpätí niekoľkých rokov, zatiaľ čo o kamerovom systéme nahradzujúcom vonkajšie spätné zrkadlá sa veľa špekuluje, ale do praxe sa zavádzajú pomaly.

Technológia digitálnych evidenčných čísiel by mohla byť z tých, ktoré sa uchytia rýchlejšie, pretože majú početné výhody v porovnaní so súčasnými hliníkovými platňami s vyrazenými znakmi.

 

 

 

Digitálne evidenčné čísla pre automobily vyrába americká firma Reviver Auto a jej produkt sa oficiálne volá Rplate. Mesto Sacramento v štáte Kalifornia udelilo firme povolenie na testovanie produktu, pričom práve pre štáty Kalifornia a Arizona ponúka trhu svoje produkty. Líšia sa grafickým spracovaním základovej grafiky, ale využívajú výhradne čierno-bielu farebnú schému.

Monochromatická farebná schéma je fakticky nutnosťou, pretože technológia využíva zobrazovacie panely e-ink, ktoré nachádzame aj v elektronických čítačkách kníh. Elektronický atrament funguje na princípe zmeny polohy drobných častíc v displeji, pričom energiu potrebuje výhradne na zmeny zobrazenia. Takže na samotné zobrazenie nie je potrebná žiadna elektrina, žiadna energia.

 

 

 

Na Rplate sa môže okrem štandardného údaju s evidenčným číslom vozidla môže zobrazovať akýkoľvek iný údaj, ktorý súvisí so stavom automobilu alebo využívaním niektorej služby. Napríklad v parkovacom dome sa na displeji zobrazí čas, do kedy je zaplatené parkovné, resp. odkedy auto v garáži stojí. Ak je automobil odcudzený, na displeji sa zobrazí informácia, že je auto kradnuté.

 

O zobrazenie správnych údajov na displeji sa stará jednak sám používateľ, ktorý môže do určitej miery obraz personalizovať, z druhej strany sa o aktualizáciu stará počítač komunikujúci s Rplate prostredníctvom technológie 4G LTE. Do akej miery je tento počítač zabezpečený, ako je zabezpečený samotný Rplate a či neumožní extrémne jednoduchú zmenu evidenčného čísla podľa potreby zlodeja, o týchto veciach nikto nehovorí.

Spoločnosť Reviver Auto si za základnú verziu pýta 499 a za vylepšenú 799 amerických dolárov, čo sú relatívne prijateľné ceny. Očakávame, že ak sa technologická inovácia etabluje, tak jej cena bude môcť klesnúť aj na polovicu, čím by sa vyrovnala napríklad cene personalizovaných EČV na Slovensku, ktoré stoja 300 eur.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »