Čo majú spoločné Nórsko a Čína? V oboch krajinách už takmer nezaplatíte hotovosťou.

V Číne platia hotovosťou už iba cudzinci, platobné karty sa tu ale nikdy neuchytili.

Autor
Dátum zverejnenia 21. júna 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Michaela Královičová
Partner | Wanderer Capital
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Dá sa povedať, že obe krajiny sa od seba líšia, tak ako je to len možné. Prvá z nich, Nórsko, má ekonomiku postavenú na vývoze ropy, kým tá druhá, Čína, musí kvôli absencii prírodného bohatstva takmer všetku ropu dovážať.

Nórsko je príkladom krajiny s fungujúcim a pevným demokratickým systémom, kým Čína sa hrdo hlási k „socializmu s čínskymi charakteristikami“.

Aj napriek týmto zásadným rozdielom, obe krajiny spája pokrok, ktorý dosiahli v bezhotovostných platbách. Obe majú veľmi blízko k zbaveniu sa akejkoľvek potreby používať hotovosť.

V Nórsku darujete už aj príspevok miestnemu kostolu cez mobilnú aplikáciu

Od Nórska ako vyspelej rozvinutej krajiny by sa dalo očakávať, že bezhotovostné platenie by nemalo byť problémom. Rozšírené je používanie debetných a kreditných kariet, bezhotovostným platbám však dominuje platforma Vipps, ktorá umožňuje prijímať finančné prostriedky od rodiny a priateľov, dary alebo akékoľvek platby na základe toho, že platiteľ zadá do aplikácie vaše telefónne číslo, ktoré je spárované s vaším bankovým účtom. Nevýhodou služby však je, že ju môžu využívať iba osoby s bankovým účtom v ktorejkoľvek z nórskych bánk.

Kým na Slovensku sa podobná iniciatíva veľmi neuchytila, v Nórsku sa teší extrémnemu úspechu už od roku 2015. Využívajú ju tam všetky vekové kategórie. Aplikácia je pohodlná napríklad keď sa potrebujete vyrovnať s priateľmi za nakúpené občerstvenie alebo zaplatené ubytovanie. Pri Vipps nemusíte zadávať prevodový príkaz a čakať na spracovanie transakcie, stačí poznať príjemcove telefónne číslo.

Pravdepodobne ste si práve povedali, že nejde až o tak veľmi prevratný vynález. Rozsah jeho aplikovateľnosti v spoločnosti s tak vysokou mierou dôvery medzi ľuďmi, akú má Nórsko, však dokáže prekvapiť.

Úsmevnú situáciu som zažila počas krstu nových prírastkov do mojej nórskej rodiny. V protestantskom kostole v malom mestečku na juhu Nórska s približne 4 600 obyvateľmi už tradičné zbieranie príspevkov na chod farnosti do kasičky dopĺňa možnosť zaslať finančný dar prevodom cez aplikáciu Vipps. V spoločnosti, v ktorej už takmer nikto nenosí hotovosť, farnosť za účelom vlastnej záchrany musela „naskočiť“ na spoločenský trend a umožniť bezhotovostné zasielanie finančných prostriedkov.

Najväčší šok som zatiaľ v Nórsku ohľadom platenia zažila v dedinkách pri fjordoch lokalizovaných na západe krajiny. Keď sme s partnerom prechádzali popri diaľnici smerujúcej do tejto oblasti, upútali ma stánky s domácim ovocím, zeleninou, muštami a podobnými produktmi, pričom ani pri jednom z nich nestál predajca. Prišlo to zvláštne iba mne, partner iba skonštatoval, že ľudia sú drahí a státie pri stánku je neefektívny spôsob trávenia času. Vysvetlil, že predajcovia radšej umiestnia vedľa tovaru papier obsahujúci informáciu o jeho cene a o telefónnom čísle predajcu, na ktorý môže kupujúci zaslať platbu prostredníctvom aplikácie Vipps.

Rovnaká situácia nás čakala po ubytovaní sa v jednej z dedín umiestnených pozdĺž fjordov. V dedinách boli všetky stánky s domácou produkciou bez ľudí, nákup je možný iba prostredníctvom už spomínanej aplikácie.

Fotka: Ceny tovaru a číslo, na ktoré je potrebné poslať finančné prostriedky pri ich kúpe

Nedalo mi nezamyslieť sa nad tým, za koľko rokov bude mentalita ľudí na Slovensku na takej úrovni, aby košíky nezostali prázdne bez toho aby predajcovi prišli zodpovedajúce platby za tovar.

V Číne platia hotovosťou už iba cudzinci

Keď som do Číny prišla prvýkrát v roku 2014, celý polrok môjho štúdia som strávila platením hotovosťou. Platobné karty v krajine v tom čase takmer nikto nepoužíval a alternatívne možnosti platenia vôbec neexistovali.

V roku 2019 prebieha už prevažná väčšina platieb bezhotovostnou formou prostredníctvom platforiem Alipay a WeChat. Platiť cez tieto aplikácie bežne vidieť aj 80-ročné dôchodkyne, ktoré nemajú žiadny problém so skenovaním QR kódov na svojich najnovších iPhonoch. Pre nás nepredstaviteľné, pre Číňanov, dokonca aj tých z najodľahlejších oblastí, je to však každodenná realita.

Drobné občerstvenie z nápojových automatov, lístky na metro, taxík, či ovocie na miestnom trhu, to všetko si v Číne kúpite cez QR kód. Keď som na pošte v Číne posielala balík na Slovensko, predo mnou v rade stál Američan, ktorý sa snažil neúspešne zaplatiť hotovosťou. Po takmer polhodinovej snahe predavačky získať od okolitých obchodníkov dostatok hotovosti na výdavok zákazníkovi, ho predavačka s veľkým ospravedlnením poslala domov, s tým, že nemá hotovosť, nakoľko jej ňou už nikto celé týždne nezaplatil.

Fotka: používateľské rozhranie platformy WeChat

V platení bezhotovostne sú Číňania svetovými priekopníkmi, platobné karty sa tu ale nikdy neuchytili a Čína ich používanie vlastne úplne preskočila. Bankomaty sa stávajú čoraz nepotrebnejšie a dochádza k ich postupnému odstraňovaniu.

Čína ale zachádza ešte ďalej a rozsiahlo zavádza systém platenia prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre. V mnohých supermarketoch v Číne je už možné zaplatiť iba tým, že prejdete cez terminál, ktorý Vám nasníma tvár.

Následne priradí vašu tvár k vašej identite a bankovému účtu, spáruje platbu a vy odchádzate za menej ako minútu so zaplateným tovarom. Technológiu už začali testovať aj v metre v meste Shenzhen, kde ľuďom pri prejdení cez terminál na rozpoznanie tváre automaticky stiahne z účtu platby za cestovné lístky.

Spomínané platenie cez rozpoznanie tváre je zatiaľ možné iba pre čínske obyvateľstvo. Cudzinci sa musia spoliehať na to, že im prinesenú hotovosť akceptuje nejaký dobrosrdečný obchodník. Tí šťastnejší majú v Číne čínsky bankový účet, ktorý im umožňuje realizovať platby prostredníctvom skenovania QR kódov cez aplikáciu WeChat tak ako domácemu obyvateľstvu. Získať takýto účet je ale pre cudzinca v Číne veľmi náročné a je prakticky nemožné ho získať na turistické víza.

Po návrate z Číny si vždy zúfam, že sa pri niektorých drobných platbách na Slovensku nezaobídem bez hotovosti. Systém, na ktorý som zvyknutá v Číne, v ktorom cez jednu platformu zaplatím účet za energie, mobilný telefón, objednám a zaplatím taxík, zabezpečím a zaplatím opravára do domu a desiatky ďalší záležitostí, je extrémne pohodlný. Desí ma na ňom ale to, že všetky informácie o mojej online aktivite (priateľoch, kontaktoch, histórie prehliadania ako aj moje kompletné nákupné správanie) končí u jednej spoločnosti (resp. dvoch, ak využijem obe dostupné platformy), ktoré tieto informácie poskytujú čínskej vláde.

Je možné argumentovať, že aj v podmienkach Slovenska si vďaka vernostným kartám a bezhotovostným platbám dokážu obchodníci a banky vyskladať o užívateľoch celkom obsiahly užívateľský profil, dôležitým rozdielom je ale to, že tieto informácie priamo nevstupujú do oficiálneho registra, ktorý ich dokáže využiť na to, aby kontroloval naše osobné životy.

Som zástancom bezhotovostných platieb, nakoľko verím, že prispievajú k zvyšovaniu pohodlia a kvality života. Je ale potrebné zabezpečiť stav, v ktorom nezačnú vplývať na ich zhoršovanie. Rovnováha je veľmi dôležitá.

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

Jediný McDonald’s na svete s tyrkysovým logom: Na výnimku má dobrý dôvod.

Prevádzka fastfoodu v USA dostala špeciálnu výnimku, aby sa prispôsobila miestnej legislatíve.

21. augusta 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019