Čo majú spoločné Nórsko a Čína? V oboch krajinách už takmer nezaplatíte hotovosťou.

V Číne platia hotovosťou už iba cudzinci, platobné karty sa tu ale nikdy neuchytili.

Autor
Dátum zverejnenia 21. júna 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Michaela Královičová
Partner | Wanderer Capital
Bratislava, Slovensko

Dá sa povedať, že obe krajiny sa od seba líšia, tak ako je to len možné. Prvá z nich, Nórsko, má ekonomiku postavenú na vývoze ropy, kým tá druhá, Čína, musí kvôli absencii prírodného bohatstva takmer všetku ropu dovážať.

Nórsko je príkladom krajiny s fungujúcim a pevným demokratickým systémom, kým Čína sa hrdo hlási k „socializmu s čínskymi charakteristikami“.

Aj napriek týmto zásadným rozdielom, obe krajiny spája pokrok, ktorý dosiahli v bezhotovostných platbách. Obe majú veľmi blízko k zbaveniu sa akejkoľvek potreby používať hotovosť.

V Nórsku darujete už aj príspevok miestnemu kostolu cez mobilnú aplikáciu

Od Nórska ako vyspelej rozvinutej krajiny by sa dalo očakávať, že bezhotovostné platenie by nemalo byť problémom. Rozšírené je používanie debetných a kreditných kariet, bezhotovostným platbám však dominuje platforma Vipps, ktorá umožňuje prijímať finančné prostriedky od rodiny a priateľov, dary alebo akékoľvek platby na základe toho, že platiteľ zadá do aplikácie vaše telefónne číslo, ktoré je spárované s vaším bankovým účtom. Nevýhodou služby však je, že ju môžu využívať iba osoby s bankovým účtom v ktorejkoľvek z nórskych bánk.

Kým na Slovensku sa podobná iniciatíva veľmi neuchytila, v Nórsku sa teší extrémnemu úspechu už od roku 2015. Využívajú ju tam všetky vekové kategórie. Aplikácia je pohodlná napríklad keď sa potrebujete vyrovnať s priateľmi za nakúpené občerstvenie alebo zaplatené ubytovanie. Pri Vipps nemusíte zadávať prevodový príkaz a čakať na spracovanie transakcie, stačí poznať príjemcove telefónne číslo.

Pravdepodobne ste si práve povedali, že nejde až o tak veľmi prevratný vynález. Rozsah jeho aplikovateľnosti v spoločnosti s tak vysokou mierou dôvery medzi ľuďmi, akú má Nórsko, však dokáže prekvapiť.

Úsmevnú situáciu som zažila počas krstu nových prírastkov do mojej nórskej rodiny. V protestantskom kostole v malom mestečku na juhu Nórska s približne 4 600 obyvateľmi už tradičné zbieranie príspevkov na chod farnosti do kasičky dopĺňa možnosť zaslať finančný dar prevodom cez aplikáciu Vipps. V spoločnosti, v ktorej už takmer nikto nenosí hotovosť, farnosť za účelom vlastnej záchrany musela „naskočiť“ na spoločenský trend a umožniť bezhotovostné zasielanie finančných prostriedkov.

Najväčší šok som zatiaľ v Nórsku ohľadom platenia zažila v dedinkách pri fjordoch lokalizovaných na západe krajiny. Keď sme s partnerom prechádzali popri diaľnici smerujúcej do tejto oblasti, upútali ma stánky s domácim ovocím, zeleninou, muštami a podobnými produktmi, pričom ani pri jednom z nich nestál predajca. Prišlo to zvláštne iba mne, partner iba skonštatoval, že ľudia sú drahí a státie pri stánku je neefektívny spôsob trávenia času. Vysvetlil, že predajcovia radšej umiestnia vedľa tovaru papier obsahujúci informáciu o jeho cene a o telefónnom čísle predajcu, na ktorý môže kupujúci zaslať platbu prostredníctvom aplikácie Vipps.

Rovnaká situácia nás čakala po ubytovaní sa v jednej z dedín umiestnených pozdĺž fjordov. V dedinách boli všetky stánky s domácou produkciou bez ľudí, nákup je možný iba prostredníctvom už spomínanej aplikácie.

Fotka: Ceny tovaru a číslo, na ktoré je potrebné poslať finančné prostriedky pri ich kúpe

Nedalo mi nezamyslieť sa nad tým, za koľko rokov bude mentalita ľudí na Slovensku na takej úrovni, aby košíky nezostali prázdne bez toho aby predajcovi prišli zodpovedajúce platby za tovar.

V Číne platia hotovosťou už iba cudzinci

Keď som do Číny prišla prvýkrát v roku 2014, celý polrok môjho štúdia som strávila platením hotovosťou. Platobné karty v krajine v tom čase takmer nikto nepoužíval a alternatívne možnosti platenia vôbec neexistovali.

V roku 2019 prebieha už prevažná väčšina platieb bezhotovostnou formou prostredníctvom platforiem Alipay a WeChat. Platiť cez tieto aplikácie bežne vidieť aj 80-ročné dôchodkyne, ktoré nemajú žiadny problém so skenovaním QR kódov na svojich najnovších iPhonoch. Pre nás nepredstaviteľné, pre Číňanov, dokonca aj tých z najodľahlejších oblastí, je to však každodenná realita.

Drobné občerstvenie z nápojových automatov, lístky na metro, taxík, či ovocie na miestnom trhu, to všetko si v Číne kúpite cez QR kód. Keď som na pošte v Číne posielala balík na Slovensko, predo mnou v rade stál Američan, ktorý sa snažil neúspešne zaplatiť hotovosťou. Po takmer polhodinovej snahe predavačky získať od okolitých obchodníkov dostatok hotovosti na výdavok zákazníkovi, ho predavačka s veľkým ospravedlnením poslala domov, s tým, že nemá hotovosť, nakoľko jej ňou už nikto celé týždne nezaplatil.

Fotka: používateľské rozhranie platformy WeChat

V platení bezhotovostne sú Číňania svetovými priekopníkmi, platobné karty sa tu ale nikdy neuchytili a Čína ich používanie vlastne úplne preskočila. Bankomaty sa stávajú čoraz nepotrebnejšie a dochádza k ich postupnému odstraňovaniu.

Čína ale zachádza ešte ďalej a rozsiahlo zavádza systém platenia prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre. V mnohých supermarketoch v Číne je už možné zaplatiť iba tým, že prejdete cez terminál, ktorý Vám nasníma tvár.

Následne priradí vašu tvár k vašej identite a bankovému účtu, spáruje platbu a vy odchádzate za menej ako minútu so zaplateným tovarom. Technológiu už začali testovať aj v metre v meste Shenzhen, kde ľuďom pri prejdení cez terminál na rozpoznanie tváre automaticky stiahne z účtu platby za cestovné lístky.

Spomínané platenie cez rozpoznanie tváre je zatiaľ možné iba pre čínske obyvateľstvo. Cudzinci sa musia spoliehať na to, že im prinesenú hotovosť akceptuje nejaký dobrosrdečný obchodník. Tí šťastnejší majú v Číne čínsky bankový účet, ktorý im umožňuje realizovať platby prostredníctvom skenovania QR kódov cez aplikáciu WeChat tak ako domácemu obyvateľstvu. Získať takýto účet je ale pre cudzinca v Číne veľmi náročné a je prakticky nemožné ho získať na turistické víza.

Po návrate z Číny si vždy zúfam, že sa pri niektorých drobných platbách na Slovensku nezaobídem bez hotovosti. Systém, na ktorý som zvyknutá v Číne, v ktorom cez jednu platformu zaplatím účet za energie, mobilný telefón, objednám a zaplatím taxík, zabezpečím a zaplatím opravára do domu a desiatky ďalší záležitostí, je extrémne pohodlný. Desí ma na ňom ale to, že všetky informácie o mojej online aktivite (priateľoch, kontaktoch, histórie prehliadania ako aj moje kompletné nákupné správanie) končí u jednej spoločnosti (resp. dvoch, ak využijem obe dostupné platformy), ktoré tieto informácie poskytujú čínskej vláde.

Je možné argumentovať, že aj v podmienkach Slovenska si vďaka vernostným kartám a bezhotovostným platbám dokážu obchodníci a banky vyskladať o užívateľoch celkom obsiahly užívateľský profil, dôležitým rozdielom je ale to, že tieto informácie priamo nevstupujú do oficiálneho registra, ktorý ich dokáže využiť na to, aby kontroloval naše osobné životy.

Som zástancom bezhotovostných platieb, nakoľko verím, že prispievajú k zvyšovaniu pohodlia a kvality života. Je ale potrebné zabezpečiť stav, v ktorom nezačnú vplývať na ich zhoršovanie. Rovnováha je veľmi dôležitá.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019