Bentley oslavuje 100. výročie svojho vzniku pompéznym konceptom s výkonom až 1 340 koní

Takto si predstavuje svoju budúcnosť luxusná automobilka Bentley.
Vydané 12. júla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

V roku 2019 automobilka Bentley oslavuje okrúhle 100. výročie svojho vzniku, preto nám Briti servírujú oslavný koncept, ktorý jasne naznačuje, akým smerom sa uberá ich predstava o luxusnom cestovaní budúcnosti. Mimoriadne pozoruhodný počin nesúci názov EXP 100 GT má na dĺžku až 5,8 a na šírku 2,4 metra. Majestátny exteriér s čistými líniami kombinuje tradičné prvky z minulosti s tými, ktoré budeme vídať v budúcnosti.

Futuristický dizajnový návrh okoreňujú svetlomety – vpredu dominuje číra optika full-LED svetiel s naozaj pôvabnou grafikou, zatiaľ čo vzadu do očí udrú nemenej zaujímavé svetlá s technológiou 3D OLED. Mohutná predná maska naznačuje dominantou na ceste, pre zmenu zadne partie to hrajú na podstatne elegantnejšiu nôtu. Do interiéru sa vstupuje cez približne 2-metrové dvere. Tie sa otvárajú, respektíve, doslova vyklápajú smerom dohora.

Infotainment s umelou inteligenciou

EXP 100 GT schováva vo svojich útrobách ultra-luxusnú oázu pokoja, pohodlia, prvotriednych materiálov a futuristického dizajnu. Kokpit pôsobí na pomery značky až prekvapivo vzdušne, automobilka však tvrdí, že v budúcnosti sa do popredia pretlačí minimalistický štýl a moderné technológie, ktoré i v prípade Bentley majú vytlačiť niekdajšie aristokratické prvky.

Koncept sa hrdí adaptívnymi sedadlami s interaktívnou funkciou sledovania posádky, čo vo výsledku znamená, že sedák i opierka sa automaticky prispôsobí polohe i teplote danej osoby. Z radou technológií budúcnosti má byť aj palubný systém s akousi umelou inteligenciou, vďaka ktorej je možné vozidlo kompletne nastaviť – osobný asistent zmení teplotu, silu či účinnosť klimatizácie, intenzitu osvetlenia alebo jednotlivé časti infotainmentu podľa zvyku majiteľa.

INZERCIA

Osemvalec či dvanásťvalec nečakajte

O pohon sa starajú výhradne štyri elektromotory. To je na pomery britskej značky vskutku nečakané, doba sa však naozaj mení a i Bentley si je toho vedomé. Výsledný výkon 986 kW / 1340 koní a krútiaci moment až 1 500 Nm však rozhodne nemožno považovať za sklamanie. O to viac, ak dodáme, že tento mohutný kolos važí menej ako 2 tony, presnejšie 1 900 kilogramov. Vďaka obrovskej porcii sily tak dokáže EXP 100 GT akcelerovať na stovku za menej ako 2,5 sekundy a uháňať rýchlosťou až 300 km/h.

Zdroj energie pre elektromotory pochádza z batérii, ktoré majú mať až 5-krát vyššiu hustotu energie ako súčasne akumulátory. Bentley tak tvrdí, že dojazd konceptu na jedno nabitie má predstavovať až 700 kilometrov. Azda ešte pozoruhodnejším faktom je pritom údaj o rýchlosti nabíjania – z 0 na 80 % kapacity batérie ba malo byť možné dobiť akumulátor len za 15 minút. Samozrejmosťou je pritom tá najvyššia úroveň autonómnej jazdy, keďže vodič by sa k slovu mal cez volant dostať len v prípade nevyhnutnej potreby. Nuž, takto si predstavuje budúcnosť Bentley.

       

Pokračujte na ďalší príspevok »