Taika Waitit vás dokonale rozosmeje, ale aj vystraší

What We Do In The Shadows: komediálny seriál roka od tvorcu Thor: Ragnarok

Ak sú spolubývajúci upíri a ešte k tomu nie sú zvyknutí na moderný svet, z toho môže byť buď dobrá komédia, alebo horor. Alebo aj obe naraz?
Vydané 21. júna 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Meno Taika Waititi vám možno veľa nehovorí, no o jeho filmoch ste už určite počuli. Thor 3 patrí k najlepším filmom pod hlavičkou Marvel. Predstaviteľ Thora Chris Hemsworth stratil po druhej časti Dark World chuť do hrania tejto postavy a nemal v pláne po dokončení Thor 3 s podtitulom Ragnarok, pokračovať v tejto role. Príchod režiséra Taika Waititho všetko zmenil a v týchto dňoch spolu pripravujú pre postavu Thora ďalší film s podtitulom Love and Thunder.

Taika sa tento rok dostal do pozornosti publika aj vojnovou komédiou Jojo Rabbit, ktorá si odniesla aj nejakého toho Oskara. Tento článok však chcem venovať inému projektu. Volá sa What We Do In The Shadows a ide o jednú z najlepších komédii posledných rokov. Vznikla ešte v roku 2014 a Taika Waititi okrem toho, že ju režíroval si v nej zahral aj hlavnú rolu. O čom to je? O skupinke upírov, ktorý sa snažia spoločne zvládnuť nástrahy súčasného moderného sveta. Sú niekoľkí a každý z nich sa stal upírom v inom období (ešte pred naším letopočtom, v 8 storočí respektíve v 14. storočí). Dokumentárnou formou sa film približuje klasikám ako Borat alebo The Office.

Neostalo však len pri filme. Minulý rok vznikol aj seriál. Tvorcovia ostali, ale hlavné postavy sa zmenili. Našťastie ostal aj humor a kvalita. Herecké obsadenie je menej známe avšak fanúšikovia IT Crowd sa určite potešia obsadeniu Matta Berryho, ktorý opäť dokazuje, že od čias IT Crowd nestratil nič zo svojho komediálneho talentu.

Seriál What We Do In The Shadows opäť dokumentárnym štýlom zachytáva životy 3 upírov v spoločnej domácnosti na Staten Island. Na čele tejto skupinky je Nandor, neúprosný dobyvateľ z čias Osmanskej ríše. Dopĺňajú ho frajer Lászlo a zvodkyňa a pokušiteľka Nadja, ktorí spolu tvoria niečo ako upírsku verziu Bonny a Clyde. K tejto nevšednej skupinke sa neskôr pripojí aj trochu iný druh upíra a to energetický upír Colina Robinsona.  Skupinku prekvapí návštevou jeden z prvých upírov vôbec – barón Afanas, aby im pripomenul ich skutočný ciel -kompletné ovládnutie sveta.

Seriálu What We Do In The Shadows sa darí prepojiť žáner komédie a hororu tak, ako nikomu inému predtým. Seriálu sa dokonca darí to, čo sa zatiaľ nepodarilo ani producentom, ktorí túžili po vlastnom filmovom univerze známych filmových monštier (ich plány pochovala nepodarená Múmia s Tomom Cruisom). Tu sa okrem upírov stretnete aj s vlkodlakmi, trollmi, duchmi (na ktorých upíri neveria) a mnohými ďalšími bájnymi strašidelnými bytosťami.

O úspechu tohto projektu svedčí aj to, že ešte ani poriadne nestihla vychladnúť posledná epizóda druhej série a už máme potvrdené, že seriál sa predĺži aj o tretiu sériu. Ak máte radi kvalitné komédie, najlepšie so štipkou britského humoru a svet hororu vám tiež nie je vzdialený, tak nemáte nad čím váhať a po filme, alebo seriály What We Do in the shadows musíte siahnuť. O jeho tvorcovi Taika Waititim budeme v nasledujúcich rokoch počuť ešte veľa.