Vypočítajte si skóre vášho zdravého životného štýlu

Stačia štyri charakteristiky životného štýlu, aby ste si uvedomili, či žijete naozaj zdravo. Je alarmujúce, že iba 2,7 % ľudí dosahuje všetky štyri.   Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z hlavných príčin úmrtia vo svete. V Amerike umiera každý štvrtý človek v dôsledku týchto ochorení a u nás je to vraj viac ako polovica všetkých ľudí. Predchádzať kardiovaskulárnym… Prečítať celé
Vydané 31. marca 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z hlavných príčin úmrtia vo svete. V Amerike umiera každý štvrtý človek v dôsledku týchto ochorení a u nás je to vraj viac ako polovica všetkých ľudí. Predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam sa pritom dá zdravým životným štýlom, ktorý zahŕňa tieto štyri charakteristiky:

1. Zdravé stravovanie
  2. Primeraná pohybová aktivita
  3. Odporúčané percento telesného tuku
  4. Vyhýbanie sa fajčeniu

Cvičenie, pohyb, akákoľvek pohybová aktivita je skvelým nástrojom na udržiavanie zdravia.

Väčšina ľudí spĺňa aspoň jednu z týchto charakteristík, zarážajúce však je, že iba veľmi málo ľudí spĺňa všetky štyri. Vo výskume robenom v Amerike to bolo iba 2,7 percenta respondentov. Tri charakteristiky spĺňalo 16%, dve z nich 37%, 34% iba jednu a až 11 % nespĺňalo žiadnu z týchto charakteristík. Ak vás zaujímajú aj konkrétne čísla k daným charakteristikám, boli nasledujúce:

• 71 % dospelých ľudí z výskumnej vzorky nefajčilo;
  • 46 % bolo dostatočne aktívnych;
  • 38 % sa zdravo stravovalo;
  • a 10 % malo zdravú mieru telesného tuku.

K výsledkom treba dodať, že spomínané štyri charakteristiky sú naozaj mierne a opodstatnené. Nejde o žiadne extrémy v správaní, iba o bežné princípy, ktoré sú pre zdravý životný štýl nevyhnutné. Výskumu sa zúčastnilo 4745 ľudí, ktorí okrem vyplnenia dotazníka absolvovali aj niekoľko meraní. Napríklad na meranie aktivity bol použitý merač zrýchlenia, prostredníctvom ktorého sa určuje aktuálna úroveň pohybu počas 150 minút miernej až intenzívnej aktivity za týždeň. Telesný tuk bol meraný špeciálnym röntgenovým zariadením, zdravé stravovanie bolo zisťované pomocou konzumácie jedál odporúčaných USDA. Charakteristiky životného štýlu boli potom porovnávané s biomarkermi kardiovaskulárneho zdravia, ktorými boli krvný tlak, cholesterol a úroveň glukózy.

Mali by sme nielen cvičiť, ale aj zdravo sa stravovať.

Nemusíme ani dodávať, aký záver  z tohto výskumu vyplýva. Je to celkom jednoduché – čím zdravšie žijete, tým lepšie sa budete cítiť a tým kvalitnejší bude váš život teraz, ale aj z dlodobého hľadiska. A najlepšie je začať so zlepšovaním životného štýlu hneď teraz!

Zdroj: www.psychologytoday.com