Vesmír

Vo vesmíre strávila rekordných 328 dní. Prečo tam bola Christina Koch tak dlho?

Kochová propaguje myšlienku, že vesmírny výskum patrí aj ženám.

INZERCIA: Peugeot Limitovaná edícia PREMIUM

Christina Koch, astronautka NASA, strávila vo vesmíre 328 dní, čo je ženský rekord v dĺžke pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, ako i v samotnom vesmíre ako takom. Zaujímavosťou je, že tento prestížny status Koch získala iba niekoľko dní po svojich 41. narodeninách, ktoré oslávila ešte 29. januára v kozme. Na svoju vesmírnu misiu vyštartovala 14. marca 2019.

Jej prvý kontakt so Zemou po takmer 11 mesiacoch sa odohral v Kazachstane o 9:12 hodine GMT spoločne s kolegami Lucom Parmitanom a Alexandrom Skvortsovom. Po takejto dobe strávenej na obežnej dráhe v beztiažovom stave je náročné vrátiť sa späť na povrch Zeme so silnou gravitáciou, preto astronautku z pristávacieho modulu vybrali pracovníci a ďalší ju na rukách odniesli až do vopred pripraveného kresla.

Christina Koch je inžinierka, pochádza z amerického Michiganu a ešte 28. decembra 2019 prekonala doterajší rekord v dĺžke vesmírneho pohybu ženou, ktorý bol dovtedy 289 dní. Zaslúžila sa oň astronautka Peggy Whitson (60) v rokoch 2016-2017.

Kochovej údaje o zdravotnom stave sú pre NASA nesmierne dôležité, pretože ich teraz bude vyhodnodcovať v súvislosti s plánovanými misiami ľudskej posádky na Mars.

AVIS Maxirent

V súčasnosti drží mužský rekord v pobyte vo vesmíre ruský kozmonaut Valery Polyakov, ktorý na obežnej dráhe strávil neuveriteľných 437 dní. Američania si svoj národný rekord 340 dní udržiavajú vďaka astronautovi Scottovi Kellymu.