Životné prostredie

Rekordne nízke hodnoty NO2 v ovzduší: Pandémia nám ukázala, ako máme dosiahnuť bezpečnejšie prostredie

Obmedzenie výroby a menej intenzívna doprava stačili na to, aby zo sveta začali prichádzať zaujímavé údaje o nižších hodnotách skleníkových plynov v atmosfére.
Vydané 20. marca 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Oxidu uhličitého je menej o 10 percent a oxidu uhoľnatého až o 50 percent. S týmto zaujímavým tvrdením prišli vedeckí pracovníci z New Yorku, zmeny pripistujú obmedzenej doprave. V New Yorku klesla intenzita dopravy oproti minulému roku až o 35 percent. Až do mája sú pritom obyčajne úrovne škodlivých plynov najvyššie.

„New York má za uplynulý rok a pol extrémne vysoké hodnoty oxidu uhoľnatého. Toto sú tie najčistejšie hodnoty, aké som kedy videla. Je to menej ako polovica toho, čo v marci bežne registrujeme,“ povedala Róisín Commane z Columbia University.

Corinne Le Quéré z University of East Anglia predpovedá, že ak aktuálna situácia potrvá tri alebo štyri mesiace, budeme vidieť reálny priaznivý dopad na kvalitu životného prostredia.

Otázne je, či sa aktuálny pokles výroby a dopravy po skončení opatrení nebude snažiť uplynulé obdobie vykompenzovať.

V Číne sa predpokladá pokles hodnoty produkcie uhlíkovej stopy o jedno percento, no významnejšie sa údajne pohli štatistiky o produkcii oxidu dusičitého.

Nejedná sa však iba o USA a Čínu, ale aj Európu, prevažne severné regióny Talianska. European Space Agency (ESA) zverejnila satelitné vizualizácie výskytu oxidu dusičitého v atmosfére Zeme a jedná sa o vskutku zaujímavé výsledky. Vývoj výskytu oxidu dusičitého zachytáva nasledovné video vytvorené z jednotlivých vizualizácií od januára až po marec 2020:

INZERCIA

V Číne sa jedná o ešte výraznejší pokles nebezpečných plynov, satelity zachytili obdobie od decembra 2019 do marca 2020:

Inzercia

 

Zaujímavosťou je aj vplyv prerušenia turistiky na kanály v Benátkach. V meste sa napríklad po rokoch objavili delfíny a voda sa vyčistila priam v nevídanej miere – je doslova priezračná:

foto: FolinAlberto

 

Zdroje: TA3, BoredPanda

 

Pokračujte na ďalší príspevok »