Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

Každý rok vo svete vypijeme neuveriteľných 400 miliárd šálok kávy – a veľmi pravdepodobne jednu pijete aj počas čítania tohto článku.

A možno ste sa už niekedy zamysleli aj nad tým, akú dlhú cestu musela táto káva prejsť až k vám. Prešla rukami množstva ľudí, ktorí spracovávali kávové zrná, komplikovaným procesom spracovania, distribúciou, predajom, až napokon ste si ju doma zaliali horúcou vodou.

Pravdou je, že káva, ktorú pijeme, je extrémne podhodnotená a šálka dobrej kávy by v skutočnosti mala stáť tak okolo 25 amerických dolárov, teda asi 22,51 eur. Ako je teda možné, že si v obchodoch kupujeme jej veľké balenia za pár eur a v kaviarni nám ju naservírujú za dve eurá?

Káva postupne zdražuje – asi ste si to všimli aj vy. Napríklad americký Starbucks zvýšil ceny káv o desať až dvadsať dolárových centov, lenže ani toto mierne zvýšenie ceny nezodpovedá skutočnej hodnote kávy.

V priebehu posledných 40 rokov ceny kávy, naopak, prevažne klesali, čo dobre odráža porovnanie hodnoty tej súčasnej s tou z roku 1975. V roku 1975 stál kilogram kávy v prepočte na súčasnú hodnotu 2,29 dolára, zatiaľ čo dnes kilo „surovej“ kávy kúpite za 1,11 dolára. Áno, aj tieto ceny sa zdajú byť veľmi nízke, ale jedná sa o najlacnejšie dostupné kávy.

Prečo teda ľudia majú platiť viac, keď cena kávy ako komodity klesá? Dôvody musíme hľadať tam, kde sa káva pestuje a zbiera, teda do najchudobnejších častí sveta. A musíme porozumieť spôsobu aj jej výroby.

Kávovník potrebuje veľmi špecifickú klímu, aby prosperoval. Kávové bôby vznikajú práve v klimatických oblastiach nachádzajúcich sa v rozvojových krajinách sveta. Rozvojové krajiny z južnej pologule vytvárajú až 90 percent všetkej produkcie kávy.

Od vysadenia rastliny po zber jej plodov ubehnú až štyri roky a  z tohto dôvodu je pestovanie kávy jedným z najdrahších a najnáročnejších druhov pestovania. Kávové bôby je navyše potrebné zbierať ručne, aby sa nepoškodili ďalšie ešte nedozreté plody. Zbieranie úrody údajne farmárovi zhltne až 40 percent celého ročného rozpočtu!

Po tom, ako sú bôby zozbierané, prechádzajú triedením a sušením, ktoré umožní, aby sme sa dostali do ich vnútra k zrnám kávy.

Len pre zaujímavosť, zrnko kávy nie je správny názov, vhodnejšie by bolo používať pojem semienko kávy.

Keď sa tieto „zrná“ vysušia na vlhkosť maximálne 12 percent, sú balené do 60 kilogramov ťažkých plátených vriec, v ktorých zostávajú až jeden rok.

A to všetko je stále iba začiatok celého procesu, ktorým káva prechádza. Pestovatelia na svojej káve zarábajú veľmi málo alebo dokonca vôbec nič. Napríklad nedávny prepad cien v Kolumbii spôsobil, že pestovatelia predávali 60 kg vrecia s kávou len za polovicu toho, čo vynaložili na zber, hnojivá a administratívu.

Aby sme boli konkrétni, uveďme si príklad:

Kolumbijská farma s rozlohou troch hektárov vyžaduje ročné náklady asi 15-tisíc amerických dolárov a vyprodukuje asi 75 až 90 kusov 60-kilogramových vriec s kávou. Tie sa predávajú za asi 30 miliónov pesos, teda 9 500 amerických dolárov. Pri súčasnej minimálnej mzde v Kolumbii asi 250 USD mesačne je cena kávy príliš nízka na to, aby uživila farmárov a ich pracovníkov.

Z tohto dôvodu niektoré menej eticky založené spoločnosti siahajú k nútenej práci a modernému otrokárstvu. A tí eticky založení pestovatelia sú nútení svoje polia jednoducho opustiť alebo predať.

Obavy z príliš nízkej ceny kávy nie sú nové. Už v 30. a 40. rokoch 20. storočia sa v USA obávali, že cena kávy je prinízka a neudržateľná a preto sa zvažovalo, že sa krajiny vyrábajúce kávu obrátia na pomoc na vtedajší komunistický blok.

Z toho dôvodu vznikla takzvaná Medziamerická dohoda o káve (Inter-American Coffee Agreement), aby sa zachovala udržateľnosť exportu a importu kávy. A tá sa časom pretransformovala na Medzinárodnú dohodu o káve (International Coffee Agreement, 1962, 2011), ktorá pomáha stabilizovať ceny. Dohoda má 42 exportujúcich a 7 importujúcich členov. Snažia sa cenu kávu zachovávať stabilnou a udržateľnou, ale aj tak sa ceny kávy kolísaniu nevyhli.

Na konci 80. rokov sa Dohoda nezhodla na kvótach a preto od novembra 1988 do novembra 1992 sa ceny kávy prepadli o tretinu svojej hodnoty. Aby sa takémuto kolísaniu zabránilo, museli napokon importujúci členovia ako USA, Japonsko a EÚ určité kvóty garantovať.

Kameňom úrazu celého problému s kávou nie je slabý dopyt po nej. Ten bol vždy obrovský. Problémom sú reťazce spoločností, ktoré ležia kdesi medzi plantážou a vašou hotovou šálkou kávy. Týmito spoločnosťami sú firmy zaoberajúce sa dopravou tovaru, pražiarne a predajcovia. A niekde tam vzniká aj dôvod, pre ktorý je jedna značka kávy lepšia ako druhá. Platí, že aj dobré zrnko kávy môže chutiť hrozne, ak bolo zle upražené.

Pražiarne chcú, prirodzene, znižovať náklady a tak kávu spracovávajú optimalizovane, často na úkor kvality.

 

A ako je to s Fair Trade kávami? V skutočnosti tie nemajú vplyv na kvalitu samotnej kávy, ale iba na to, akým spôsobom sa pracuje s jednotlivými pracovníkmi na plantážach. Je teda príjemné a spoločensky zodpovedné piť práve takéto kávy, ale v skutočnosti to nemá žiadny vplyv na jej chuť a kvalitu.

Rozhodne by však káva nemala byť tak lacná, ako je tomu dnes. Keby sa káva pestovala vo vyspelých krajinách Európy alebo Severnej Ameriky a zohľadnili by sa náklady na mzdy pracovníkov, náklady na zber a ďalšie spracovanie, jedna šálka kávy by údajne mala stáť až 25 amerických dolárov, teda 22,51 eura. A keďže pokrok v rozvojových krajinách je na spadnutie a prakticky nevyhnutný, mali by ste sa pripraviť na to, že jedného dňa skutočne za kávu budete musieť zaplatiť čiastky, ktoré sa vám rozhodne páčiť nebudú. Tak to však má byť.

 

Zdroj: videacesky.cz/video/proc-by-mel-salek-kavy-stat-pet-stovek

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019

Ďakujeme za priazeň

Veselé Vianoce a PF 2020

Prajeme Vám, aby ste koniec roka 2019 prežili práve tak, ako si predstavujete.

A želáme Vám, aby bol nasledujúci rok 2020 tým najlepším, aký ste kedy zažili.

S pozdravom celý redakčný tím magazínu UnitedLife

23. decembra 2019