Melatonín na spanie: Funguje?

„Naše telo prirodzene produkuje melatonín. Ten nás nenúti spať, ale keď sa večer hladina melatonínu zvýši, uvedie nás do stavu pokojnej bdelosti, ktorá pomáha podporovať spánok,“ vysvetľuje odborník na spánok z Univerzity Johnsa Hopkinsa Luis F. Buenaver, PhD., C.B.S.M.   Čo je melatonín? Melatonín je hormón, ktorý sa tvorí v tele. Tento hormón reguluje denné… Prečítať celé
Vydané 11. októbra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

„Naše telo prirodzene produkuje melatonín. Ten nás nenúti spať, ale keď sa večer hladina melatonínu zvýši, uvedie nás do stavu pokojnej bdelosti, ktorá pomáha podporovať spánok,“ vysvetľuje odborník na spánok z Univerzity Johnsa Hopkinsa Luis F. Buenaver, PhD., C.B.S.M.

 

Čo je melatonín?

Melatonín je hormón, ktorý sa tvorí v tele. Tento hormón reguluje denné a nočné cykly (cykly spánku a bdenia).

Tma spúšťa v našom tele tvorbu väčšieho množstva melatonínu, ktorý dáva telu signál na spánok. Naopak svetlo znižuje tvorbu melatonínu a signalizuje telu, aby bolo bdelé. Niektorí ľudia, ktorí majú problémy so spánkom, majú nízku hladinu melatonínu. Ľudia najčastejšie používajú melatonín na nespavosť a zlepšenie spánku pri rôznych stavoch, ako je napríklad jet lag. Výskum naznačuje, že melatonín zohráva v organizme aj iné dôležité úlohy než len spánok. Tieto účinky však nie sú ešte úplne objasnené.

 

Užívanie melatonínu ako doplnku výživy?

Melatonínové doplnky môžu pomôcť pri určitých stavoch, ako je napríklad oneskorenie spánku, porucha fázy oneskoreného spánku a bdenia, niektoré poruchy spánku u detí a úzkosť pred a po operácii…

 

Jet lag

Jet lag postihuje ľudí, ktorí cestujú lietadlom cez viaceré časové pásma. Pri jet lagu sa necítite dobre a môžete mať poruchy spánku, dennú únavu, zhoršené fungovanie a tráviace problémy. Melatonín ako prostriedok proti pocitom z jet lagu bol podrobne preskúmaný a v súčasnosti je všeobecne uznávanou súčasťou účinnej liečby pásmového oneskorenia. Zdá sa, že najnovšie výskumy ukazujú, že melatonín pomáha uviesť telo do spánku v čase, keď by ste za normálnych okolností neodpočívali, čím je prospešný pre ľudí s jet lagom.

Inzercia

Porucha oneskorenej fázy spánku a bdenia (DSWPD)

Ľudia s DSWPD majú problémy so zaspávaním v obvyklom čase a ranným prebúdzaním. Zvyčajne majú problém zaspať pred 2. až 6. hodinou ráno a najradšej by sa zobudili medzi 10. a 13. hodinou na obed. Podobne ako iné poruchy cirkadiánneho rytmu, aj DSWPD je dôsledkom neschopnosti synchronizovať vnútorné cirkadiánne rytmy s cyklom svetla a tmy v prostredí. Jedinci s DSWPD majú výraznú cirkadiánnu preferenciu “nočnej sovy“.

Podľa výskumu sa zistilo, že melatonín zlepšuje nástup spánku bez závažných nežiaducich účinkov u mladých ľudí s DSPD. Rovnako dlhodobá liečba melatonínom nezhoršovala spánok, pubertu ani duševné zdravie adolescentov.

Cirkadiánne rytmy sú telesné, duševné a behaviorálne zmeny, ktoré sa riadia 24-hodinovým cyklom. Tieto prirodzené procesy reagujú predovšetkým na svetlo a tmu a ovplyvňujú väčšinu živých organizmov vrátane zvierat, rastlín a mikróbov.

 

Úzkosť pred a po operácii

Úzkosť pred a po operácii sa vyskytuje až u 80 percent pacientov. Zdá sa, že doplnky melatonínu pomáhajú znižovať takto vyvolanú úzkosť. Prehľad z roku 2015 skúmal 12 štúdií, ktoré zahŕňali 774 ľudí a hodnotili doplnky melatonínu na liečbu úzkosti pred operáciou, úzkosti po operácii alebo oboch. V prehľade sa našli silné dôkazy, že melatonín je pri znižovaní úzkosti pred operáciou lepší ako placebo. Melatonínové doplnky môžu byť rovnako účinné ako štandardná liečba (liek proti úzkosti midazolam). Výsledky týkajúce sa prínosu melatonínu na zníženie úzkosti po operácii však boli zmiešané.

 

Je melatonín v pilulkách bezpečný?

Melatonín je vo všeobecnosti bezpečný na krátkodobé užívanie. Na rozdiel od mnohých liekov na spanie je nepravdepodobné, že by ste sa od melatonínu stali závislí. Aj keď je melatonín bezpečný a má minimálne vedľajšie účinky, môže sa vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Na čo si treba dať pozor. Takisto melatonín neužívajte, ak máte autoimunitné ochorenie.

Vedľajšie účinky

Melatonín užívaný perorálne (ústne) v primeranom množstve je vo všeobecnosti bezpečný. Melatonín môže spôsobiť tieto vedľajšie účinky:

  • bolesti hlavy,
  • závraty,
  • nevoľnosť,
  • ospalosť.

Menej časté vedľajšie účinky melatonínu môžu zahŕňať krátkodobé pocity depresie, mierny tras, miernu úzkosť, kŕče v bruchu, podráždenosť, zníženú bdelosť, zmätenosť alebo dezorientáciu.

Keďže melatonín môže spôsobiť ospalosť počas dňa, nemali by ste viesť vozidlá ani používať stroje do piatich hodín po užití doplnku.

Pri otázkach ohľadom zdravia je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. (Foto: Unsplash)

 

Tento článok slúži na informačné účely, pri problémoch so spánkom a pri užívaní melatonínu sa poraďte najprv so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Pokračujte na ďalší príspevok »