Technológie a spoločnosť

Udrží sa vírus na hotovosti? Aktuálna situácia môže podporiť nórsky a čínsky scenár

Sú fyzické peniaze odsúdené na zánik?
Vydané 19. marca 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Niektoré prevádzky, napríklad sieť reštaurácií McDonald’s vo svojich DriveIn výdajniach jedla, začali preferovať bezkontaktné platby a hotovosť vôbec neprijímajú. Je to prirodzené opatrenie, ktoré vyplýva z aktuálnej spoločenskej situácie u nás na Slovensku i vo svete.

Je správne zamýšľať sa nad tým, či vôbec majú tradičné fyzické peniaze ešte v roku 2020 zmysel a či nie sú čiastočné zodpovedné za šírenie baktérií a vírusov.

Nedávno sme čitateľom priniesli exkluzívny článok o tom, ako Čína úplne preskočila éru platobných kariet a po hotovosti rovno prešla na platby mobilnými telefónmi. Čítajte celý článok od Michaely Královičovej:

Čo majú spoločné Nórsko a Čína? V oboch krajinách už takmer nezaplatíte hotovosťou.

 

INZERCIA

Je hotovosť nebezpečná?

Štúdia vedcov z Hong-kongu, ktorí skúmali povrch bankoviek aj mincí, ukázala, že znečistenie peňazí je naozaj extrémne. Na ich povrchu našli oveľa viac baktérií ako na tyčiach v MHD či dokonca na verejných toaletách, uvádza sa v článku denníka Plus jeden deň a zlé správy pokračujú ďalej: Na peniazoch našli napríklad obávanú baktériu Escherichia coli, ktorá v minulosti vyvolala epidémie vo viacerých štátoch Európy. V našom tele uvoľňuje jedovatý toxín, ktorý poškodzuje červené krvinky a krvné doštičky. Ochorenie sa začína krvavými hnačkami, pre nedostatok červených krviniek sa rozvíja chudokrvnosť, hrozí zlyhanie obličiek, ktoré sa môže skončiť až smrťou.

 

Inzercia

Na bankovkách sa vyskytuje napríklad Zlatý stafylokok, baktéria, ktorá dokáže spôsobiť otravu krvi, zápal pľúc a infikovať srdcový sval alebo srdcové chlopne, čo môže viesť k zníženej práceschopnosti srdca. Prežíva na nich týždeň až mesiac, uvádza sa v článku od Hospodárskych novín.

Mesačnú životnosť má baktéria E. coli, ktorá vyvoláva hnačkové ochorenia. Na papierových peniazoch rovnako dlho prebýva aj vírus hepatitídy, vajíčka hlíst sa na nich držia 2 až 3 mesiace, pleseň aj niekoľko mesiacov. V období zvýšených vírusových ochorení sú aj bankovky jednou z možností, ako sa môžeme nakaziť. Chrípkový vírus na ich povrchu prežije aj tri dni, píše HN, ale magazín Zoznam.sk uvádza, že chrípkový vírus sa na bankovke údajne udrží až úctyhodných 17 dní.

Naopak, magazín Aktuality.sk sa odvoláva na hovorkyňu WHO, ktorá údajne tvrdí, že koronavírus sa na bankovkách udržať môže, iba ak si infikovaný človek pred ich držbou do ruky kýchol (alebo utrel nos, zakašľal a pod.) a následne hotovosť podal ďalšiemu. Nie je však uvedená doba, počas ktorej sa vírusy na povrchu udržia a či sú naďalej vôbec schopné preniesť sa na ďalšie osoby. Odporúčanie od WHO znie pritom veľmi jednoznačne: po každom fyzickom kontakte s inými ľuďmi si dôkladne umyť ruky s mydlom.

 

Uvedené vety môžu znieť ako vytrhnuté z bulváru, ale hoci sa v niektorých drobnostiach líšia a sú napísané pútavo, nemožno popierať fakt, že určitá nebezpečnosť hotovosti sa má za preukázanú.

Otázne je, do akej miery táto hotovosť v dobrom zmysle slova pomáha budovať našu obranyschopnosť – a či vôbec.

Nórsko a Čína vo významnej miere zredukovali používanie hotovosti, a nielen v súvislosti s aktuálnymi bezpečnostnými opatreniami. Takáto cesta zrejme čaká aj Európu, Spojené štáty, Rusko a ďalšie časti sveta. Zdá sa, že nie je otázkou či, ale kedy.

Isté je, že už dnes sa ľudia obávajú platiť hotovosťou, pretože sa jedná o predmety, ktoré prechádzajú rukami tisícok ľudí a každý kontakt môže byť tým, ktorý spustí lavínu šírenia vírusov a baktérií, prípadne vyššie spomínaných plesní.

Je možné, že práve toto, čo sa dnes deje, bude tým najvýznamnejším podnetom na masový prechod ľudí od hotovosti k internetovým, mobilným a bezkontaktným platbám, respektíve platbám kartou.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »