Cestovanie

Indonézia: čo by ste mali vedieť, kým vycestujete

Problémy s pančovaným alkoholom sú stále aktuálne, nedávajte teda pozor len pri výbere jedla!

Indonézia je s viac ako 17 000 ostrovmi najväčšou ostrovnou krajinou na svete.

Je domovom pre viac ako 261 miliónov ľudí a môže sa pochváliť úchvatnou krajinou, neuveriteľnými plážami, úžasným jedlom a dostupnými cenami.

Kedy je vhodný čas vycestovať

Indonézia sa rozkladá naprieč rovníkom, čo znamená, že má monzúnové podnebie, ktoré rozdeľuje ročné obdobia na mokré a suché.

Horúco je tu po celý rok, pokiaľ neplánujete navštíviť oblasti s vysokou nadmorskou výškou, ako sú sopky a hory.

Väčšina turistov preferuje vyhnúť sa obdobiu dažďov, keďže vtedy sú vaše vonkajšie aktivity, ale aj cesta do reštaurácie či obchodu, úplne znemožnené.

Vo všeobecnosti trvá obdobie dažďov od októbra do mája.

 

Rozpočet na cestovanie nie je taký dramatický

V porovnaní s inými krajinami v juhovýchodnej Ázii, je Indonézia veľmi lacným miestom na návštevu.

Inzercia

Závisí to však aj od toho, aké časti sa chystáte navštíviť, pretože na miestach, ako je Sumatra, dostanete za svoje peniaze oveľa viac ako v turistických centrách, ako je napríklad Bali.

Platia tu klasické turistické rady – ak chcete ušetriť na rozpočte, jedávajte aj v lokálnych reštauráciach, jazdite miestnymi autobusmi alebo tuktukmi, a v rámci presunu v krajine, voľte loď miesto lietadla.

 

Na Bali nie sú pláže zďaleka jediným lákadlom – nezabudnite si pridať na váš zoznam miestne chrámy. Zdroj: indonesia.travel

Zistite si kedy sa konajú miestne festivaly

Indonézia oficiálne uznáva šesť náboženstiev, ktorými sú islam, protestantizmus, katolicizmus, hinduizmus, konfucianizmus a budhizmus.

Všetky majú štátne sviatky, ktoré vám môžu sťažiť cestovanie po krajine, preto je najlepšie si tieto dátumy vopred overiť.

Jedným z najväčších festivalov je Nyepi, ktorý je štátnym sviatkom v celej Indonézii, ale koná sa iba na Bali.

Zvyčajne sa oslavuje v marci, toto je „Deň ticha“ a nemôžete vtedy opustiť svoj hotel, ani priletieť a odlietať na Bali, pretože letisko je zatvorené.

Ďalším významným sviatkom je Eid-al-fitr, ktorý sa koná pri príležitosti konca ramadánu.

 

Kvalitné cestovné poistenie

Indonézia je rozvojová krajina a prihodiť sa môže všeličo, bez ohľadu na to, ako dobre si naplánujete cestu.

Lekárska starostlivosť nie je na vysokej úrovni a medzinárodné nemocnice sú veľmi drahé.

Dopravné nehody sú bežné, rovnako ako zdravotné problémy súvisiace s tropickými chorobami, ako je horúčka dengue.

Ak vážne ochoriete v Indonézii, pravdepodobne budete musieť kvôli liečbe cestovať do susedného Singapuru alebo Thajska, a náklady na liečbu sú mimoriadne vysoké.

S ohľadom na to by ste nemali cestovať do Indonézie bez toho, aby ste pred návštevou získali kvalitné cestovné poistenie.

 

Tento unikátny výhľad sa vám naskytne na Jáve. Zdroj: ourneyera.com

Dbajte o správnu bezpečnosť potravín

Indonézia má jedny z najchutnejších jedál v juhovýchodnej Ázii, ak nie na svete.

Veľkú časť indonézskej gastronomickej scény tvorí pouličné jedlo, ktoré má u neprávom strašidelnú povesť.

Ak ho totiž zjete, je v skutočnosti menšia šanca, že ochoriete, ako keď si dáte hotelové raňajky formou bufetu.

Dôvodom je to, že indonézske pouličné jedlo sa často varí na objednávku pred vami, takže viete, že bude čerstvé a môžete tiež sledovať stánok, a ako sa jedlo vyrába.

To je obzvlášť dobré pre vegetariánov alebo vegánov, pretože môžete vidieť, či sa do vašich jedál nepridávajú nejaké mäsové alebo mliečne výrobky.

Aby ste sa vyhli zdravotným ťažkostiam, najlepšou praktickou radou je vybrať si miesto s vysokou mierou návštevnosti, pretože je menej pravdepodobné, že jedlo bude „sedieť“ niekoľko hodín.

 

Pri pití alkoholu buďte opatrní

V krajine stále existuje problém s otravou metanolom.

Môže k tomu dôjsť v dôsledku pitia falošného alkoholu, ktorý nie je správne destilovaný a stále obsahuje metanol, ktorého malé množstvá vás môžu zabiť.(napríklad napodobeniny značiek)

Mnoho turistov aj miestnych obyvateľov sa v posledných rokoch otrávilo, alebo zomrelo na pitie pokazeného alkoholu, takže opatrnosť je skutočne na mieste.

Ak si kupujete miešané nápoje v baroch, uvedomte si, že Indonézia má 150% daň na alkohol, takže ak cena vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne by ste tento „osudový“ drink mali vynechať.

 

Víza a kontrola pasu

Občania Slovenskej republiky, ktorí cestujú do Indonézie na účely turizmu, nemajú vízovú povinnosť, ak ich cesta nepresiahne 30 dní.

Avšak platí to len na vybraných hraničných priechodoch a letiskách, je preto vhodné sa vopred informovať na veľvyslanectve.

Nezabudnite sa tiež uistiť, že váš pas má platnosť ešte minimálne 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.