Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.
Vydané 21. januára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

[insert page=’koronavirus-spravodajstvo‘ display=’content‘]

Takmer všetky krajiny sveta majú problém s množstvom odpadu. Do veľkej miery sa dá množstvo odpadu zredukovať triedením a vhodným systémom uskladňovania. Značnú pomerovú časť množstva tohto odpadu tvoria plasty, často jednorazové. Nie sú to iba slamky a umelohmotné taniere, ale aj rôzne obaly. Európska únia vykonáva kroky k vedúce k významnej redukcii výroby týchto jednorazových plastov, čo má v dlhodobom horizonte zmysel. Aby sa však podarilo udržať environmentálny status alebo ho ešte zlepšiť aj globálne, je potrebné, aby s vlastnými iniciatívami prišli aj USA, Čína, India a ďalší veľkí znečisťovatelia.

Suverénne najväčším znečisťovateľom a producentom jednorazových plastov je, vzhľadom k svojej veľkosti prirodzene, Čína. Vyrába takmer 30 percent všetkých výrobkov (celkovo Ázia produkuje 50 percent svetového plastu); nasledujúcimi dvoma regiónmi sú Severoamerická zóna voľného obchodu s 19 percentami a Európa s 18 percentami.

Iba pred niekoľkými rokmi Čína vyhlásila, že už viac nebude prijímať odpad zo zahraničia, ani ten určený na recykláciu, čím dala jasné znamenie, že to s environmentálne ladenou politikou myslí vážne.

Teraz z Číny prichádzajú ďalšie nečakane pozitívne správy, že vyhlasuje obrovskú „vojnu“ proti jednorazovým plastom.

V nasledujúcich piatich rokoch táto krajina obmedzí alebo zakáže výrobu používanie rôznych druhov jednorazových plastov, od slamiek po kozmetické doplnky. Autority varujú, že spoločnosti, ktoré nebudú rešpektovať nové nariadenia, budú zaradené na čiernu listinu.

Aby bolo možné zrealizovať takto rozsiahly projekt úspešne, musia nové obmedzenia prichádzať pomaly, postupne a s ohľadom na lokálne potreby. Napríklad plastové tašky budú vo väčších mestách zakázané skôr ako v tých menších.

Prvé opatrenia prichádzajú na rad už tento rok. Do konca roku 2020 bude výroba a predaj plastového riadu a vatových tampónov úplne zakázaná. Chemické prostriedky s mikroguľôčkami sa prestanú vyrábať ako prvé a potom neskôr budú zakázané z predaja. Reštauračný priemysel dostane do konca tohto roku nariadenie prestať používať slamky na jedno použitie, zatiaľ čo podiel používania ostatných plastových predmetov sa zníži o 30 percent.

Inzercia

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.