Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.
Vydané 8. januára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

„Hviezdy dostupné pre každého“

Predstavte si, že by vám kamarát cez WhatsApp alebo Messenger poslal link na video, na ktorom váš obľúbený americký herec vysloví vaše meno a popraje vám všetko dobré do roku 2020. Nie je to žiadny deep fake alebo iný podvrh, ale autentické video osobnosti, ktorá ho nahrala u seba v obývačke špeciálne pre vás.

Znie to veľmi dobre, však? Takúto službu ponúka webstránka Cameo a tisíce známych osobností, ktoré sú v nej zaregistrované.

Cameo si stanovuje ceny za takúto malú službu. Za niekoľkosekundové autentické video zaplatíte od 60 do 750 dolárov, pri väčšine známych celebrít, najmä hercov a športovcov, však figurujú ceny iba okolo 100 až 150 amerických dolárov.

Známi aj menej známi, drahí aj lacní

Ernie Hudson, Michael Rosenbaum, Simon Rex, Randy Couture, Steve Gutenberg či Scott Patterson možno u nás nie sú veľmi známe mená, ale v Spojených štátoch majú množstvo fanúšikov, ktorí sú ochotní zaplatiť za krátke video, na ktorom im ich favorit popraje všetko dobré. Alebo majú aspoň dostatočne solventných známych, aby im zaplatili takýto nevšedný darček.

Vo výbere osobností v službe Cameo však nachádzame aj mená, ktoré sú dobre známe aj na Slovensku. Charlie Sheen, Snoop Dogg, Chris Sullivan, Criss Angel, Dennis Rodman, Manny Pacquiao alebo najdrahšia osobnosť, Caitlyn Jenner za 2 500 amerických dolárov. Tá však na rozdiel od svojich kolegov, ktorí odpovedajú na objednávky za niekoľko hodín, odpovedá až za priemerne šesť dní. Taká Tori Spelling si za autentické blahoželanie na niekoľko sekundovom videu pýta iba dvesto dolárov a William Fichtner iba sto.

INZERCIA

Navždy iba pre súkromné osoby, pre firmy na maximálne tri mesiace

Služba Cameo vydala vskutku rozsiahly materiál s pravidlami, ktoré musia dodržiavať nielen osobnosti, ale aj samotní zákazníci. Napríklad platí, že osobnosti v bežných Cameo videách nerobia reklamu spoločnostiam, iným celebritám alebo produktom a službám, autentické videá so želaniami „na mieru“ sú skutočne určené pre iba konkrétne osoby alebo skupiny osôb. Ak chcete, aby vám známy športovec blahoželal k výročiu svadby, ten to rád spraví a video sa zverejní na jeho profile v Cameo.

Ak ale niektorá spoločnosť vo svete má záujem na tom, aby sa ich produkt alebo službu spomenula celebrita svetového rangu, má aj takú možnosť, musí pritom využiť službu Promotional Cameo video. Zaujímavosťou je, že zmluva na takéto reklamné video uvádza iba 90-dňové obdobie, kedy môže klient video využiť na svoju propagáciu.

Pravidlá tiež určujú maximálny možný čas na potvrdenie objednávky osobnosťou, jedná sa o sedem dní. Zároveň platí, že osobnosť má právo akúkoľvek objednávku zamietnuť, ak sa mu z akýchkoľvek dôvodov nepáči.

Cameo je vskutku výnimočná služba, ktorá približuje svetové osobnosti bežným ľuďom. Mala by takáto služba šancu uplatniť sa aj na Slovensku? Zaplatili by ste si niekoľko desiatok či stoviek eur za to, keby vám nahrali autentické video napríklad slovenskí herci, športovci, moderátori či speváci?