Máte hnev čoraz častejšie? Nemusí to byť chyba ostatných, je rozumné naučiť sa s ním pracovať

Neprešiel ani týždeň a ďalšie múzeum hlási zámerné poškodenie artefaktov. Tentokrát nešlo o útok s podtónom protestu. Mladý páchateľ zjavne neuniesol príval emócii po hádke s priateľkou. Namiesto rozbíjania tanierov doma sa rozhodol porozbíjať historické keramické nádoby v obrovskej hodnote. Vandalizmus 21-ročný Brian Hernandez  sa minulý týždeň vlámal do múzea v Dallase. Najprv rozbil kovovou… Prečítať celé

Vandalizmus

21-ročný Brian Hernandez  sa minulý týždeň vlámal do múzea v Dallase. Najprv rozbil kovovou stoličkou sklenený vchod do múzea. Keď vošiel dovnútra, začal ničiť najbližšiu zbierku artefaktov. Medzi obeťami jeho vandalizmu bola grécka amfora zo 6. storočia pred n. l., keramická nádoba používaná na uskladnenie tekutín, grécka skrinka z roku 450 pred n. l. , misa zo starovekého Grécka zdobená vinetami Herakla bojujúceho s nemejským levom a keramická fľaša z Caddo s vyobrazením aligátora.

Menšie škody utrpelo aj niekoľko menších predmetov.

Riaditeľ múzea odhadol hodnotu škody na 5 miliónov dolárov. Všetky artefakty boli poistené. Skutočné náklady budú známe až po tom, ako úradníci a poisťovne vykonajú odhad škôd.

Dva z predmetov, ktoré boli poškodené v Múzeu umenia v Dallase: panelová amfora s čiernou figúrou (vľavo) a pyxisa s červenou figúrou a vekom (vpravo). Zdroj: Dallas Museum of Art

Zadržanie ochrankou a telefonát na tiesňovú linku

Predtým ako páchateľa zadržala ochranka múzea, Hernandez údajne vo vnútri múzea zavolal na tiesňovú linku 911. Priznal sa polícii a v súčasnosti je zadržiavaný vo väznici okresu Dallas na základe obvinenia z trestného činu a zo spôsobenia škody vo výške desiatok tisíc dolárov na majetku múzea vrátane vitrín a nábytku.

„Podľa toho, čo vidíme, nebolo úmyslom nič ukradnúť. Bol to len niekto, kto prežíval chvíle hnevu a našiel si tento spôsob, ako ho vyjadriť.“ Riaditeľ Múzea umenia v Dallase

„Nahneval sa na svoju priateľu, tak sa vlámal dnu a začal ničiť majetok múzea.“ Uviedol bezpečnostný pracovník DMA pre Denník Dallas Morning News

Prečo ľudia ničia vecí, keď sú rozrušení?

Hnev je inštinktívnou reakciou na hrozby. Vyvoláva silné, často agresívne pocity a správanie, ktoré nám umožňujú bojovať a brániť sa, keď sme napadnutí. Určitá dávka hnevu je preto nevyhnutná pre naše prežitie. Na druhej strane sa nemôžeme fyzicky vrhnúť na každú osobu alebo predmet, ktorý nás dráždi alebo rozčuľuje.

Úder do steny  alebo rozbitie predmetu sa niektorým ľudom môže zdať ako uvoľnenie stresu a napätia. Aj keď niektoré liečebné ústavy ponúkajú kixbox alebo kontrolované udieranie ako spôsob terapie, výsledky štúdii nepotrvdili, že takéto správanie by malo pozitívny efekt na zlepšenie zvládania hnevu.

Existujú lepšie spôsoby, ako sa zbaviť frustrácie a trápenia namiesto aktivít, ktoré vedú k zlomeným rukám a problémom s políciou.

v Dallase

Zvládanie hnevu môže byť v niektorých situáciach náročné ( Foto: Caroline O’Brien)

Ako zvládnuť svoj hnev a vyhnúť sa deštruktívnemu konaniu?

V programe zvládania hnevu, ktorý je často súčasťou rehabilitačných centier pre duševné zdravie, sa dá naučíť zvládať svoj hnev. Nemusíte hnev zadržiavať, stačí ho len vyjadriť inými spôsobmi.

Manažment hnevu

Cieľom zvládania hnevu je znížiť emocionálne pocity aj fyziologické vzrušenie, ktoré hnev spôsobuje. Nemôžete sa zbaviť vecí alebo ľudí, ktoré vás rozčuľujú, ani sa im vyhnúť, ani ich zmeniť, ale môžete sa naučiť ovládať svoje reakcie.

1. Predtým, ako začnete konať, popremýšľajte nad tým čo chcete urobiť/povedať.
  2. Zacvičte si.
  3. Vezmite si prestávku.
  4. Identifikujte možné riešenia konfliktu.
  5. Používajte humor na uvoľnenie napätia.
  6. Cvičťe relaxačné cvičenia ako hlboké dýchanie, opakujte si upokojujúce slovo či frázu. Môžete tiež počúvať hudbu.
  7. Vyhľadajte pomoc.

Naučiť sa ovládať hnev môže byť niekedy náročné. Vyhľadajte pomoc pri problémoch s hnevom, ak sa vám zdá, že sa váš hnev vymyká spod kontroly, spôsobuje, že robíte veci, ktoré ľutujete, alebo ubližuje ľuďom okolo vás.