61 miliónov ľudí vyskúšalo „bezpečný“ kanabidiol, teraz úrady upozorňujú na nebezpečné vedľajšie účinky

Americký úrad FDA (Správa potravín a liečiv) vydal vyhlásenie o tom, že produkty CBD (Kanabidiol) sú potencionálne škodlivé zdraviu, vrátane potenciálu poškodenia pečene. Správa prichádza po tom, čo si Kanabidiol vyskúšalo až 61 miliónov Američanov.
Vydané 10. decembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Kanabidiol (CBD) je častým hlavným kanabinoidom vlákniny konope a údajne druhým najpoužívanejším kanabinoidom pre medicínske využívanie konope. CBD sa nachádza v koncentrácii približne 0,5 – 2% v hornej tretine rastliny a častí kvetov. (zdroj) CBD údajne nespôsobuje žiadne psychoaktívne účinky pre absenciu látky THC a vo svete je často legálne, na Slovensku nie.

Ľudia v zahraničí užívajú kanabidiol aj ako alternatívu k rôznym konvenčne akceptovaným liekom, správa z Marketwatch uvádza ako príklad istého 33-ročného reportéra Brandona Warnea. Ten nahradil svoje lieky proti depresiám a úzkosti práve 0,5 gramovou dávkou oleja z konope s výťažkom kanabidiolu a údajne sa jeho zdravotný stav „mierne zlepšil“.

Pre svoje údajné priaznivé zdravotné účinky sa v Spojených štátoch CBD používa zo široka: vo svete športu, v relaxačných a wellness službách, na rekreačné účely alebo aj ako takzvané „bomby do kúpeľa“. Hovorí sa o údajných analgetických, antidepresívnych a anxiolytických, ale aj antibakteriálnych účinkoch.

Rozmach používania tejto látky však spôsobil prílev množstva spoločností, ktoré negarantujú bezpečnosť svojich produktov. V Spojených štátoch, na rozdiel od Európy, platí presne opačný princíp určovania bezpečnosti produktov: u nás v Európe sa dbá na preventívnu bezpečnosť, zatiaľ čo v USA možno predávať čokoľvek, kým sa to vyslovene nezakáže alebo neobmedzí.

INZERCIA

Aktuálne vydala FDA vyhlásenie, v ktorom sa venuje práve zdravotným hrozbám vyplývajúcich z používania CBD. Uvádza v ňom napríklad aj nasledovné:

• Úrad FDA schválil iba jeden produkt CBD, liek na predpis na liečbu dvoch zriedkavých závažných foriem epilepsie.
  • V súčasnosti je nezákonné uvádzať na trh CBD tým, že sa pridá do potravín alebo sa označí ako potravinový doplnok.
  • Agentúra FDA zaznamenala iba obmedzené údaje o bezpečnosti CBD a tieto údaje poukazujú skôr na skutočné riziká, ktoré je potrebné zvážiť pred tým, ako CBD vezmete.
  • Niektoré výrobky CBD sa uvádzajú na trh s nepreukázanými lekárskymi tvrdeniami a majú neznámu kvalitu.

1. CBD má potenciál vám ublížiť a k poškodeniu môže dôjsť ešte predtým, ako sa o tom dozviete.
    • CBD môže spôsobiť poškodenie pečene.
    • CBD môže ovplyvniť metabolizovanie iných liekov a spôsobiť vážne vedľajšie účinky.
    • Používanie CBD s alkoholom alebo inými látkami tlmiacimi centrálny nervový systém zvyšuje riziko predávkovania a ospalosti, čo môže viesť k zraneniam.
  2. CBD môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré by ste si mali všimnúť. Tieto vedľajšie účinky by sa mali zlepšiť po zastavení užívania CBD alebo po znížení prijímaného množstva.Napríklad:
    • Zmeny v bdelosti, ktoré sa najčastejšie vyskytujú ako ospalosť (ospalosť alebo ospalosť).
    • Gastrointestinálne ťažkosti, najčastejšie sa vyskytujúce ako hnačka a / alebo znížená chuť do jedla.
    • Zmeny nálady, ktoré sa najčastejšie vyskytujú ako podráždenosť a nepokoj.
  3. O CBD existuje veľa dôležitých otázok, ktoré vedci nevedia zodpovedať, napríklad:
    • Čo sa stane, ak budete užívať CBD denne po dlhšiu dobu?
    • Aký je vplyv CBD na vyvíjajúci sa mozog (napríklad deti, ktoré užívajú CBD)?
    • Aké sú účinky CBD na vyvíjajúci sa plod alebo novorodencov?
    • Ako CBD interaguje s bylinkami a botanikami?
    • Spôsobuje CBD samčiu reprodukčnú toxicitu u ľudí, ako sa uvádza v štúdiách na zvieratách?

Veľa otázok, málo odpovedí

Vedci stále nevedia, čo sa stane, ak človek prijíma CBD denne počas dlhšieho obdobia; nie sú známe účinky tejto látky na deti, ktoré užívajú CBD, na rastúce plody alebo dojčatá novorodencov; jeho interakcie s bylinkami a botanikami; a či to vedie k prípadným mužským reprodukčným problémom u mužov ako u zvierat, uviedla agentúra FDA.

FDA sa navyše obáva „nedostatku primeraných kontrol a postupov pri spracovaní“: Mnoho výrobkov testovaných FDA obsahovalo odlišné úrovne CBD, ako tvrdia výrobcovia a vyskytli sa správy o výrobkoch obsahujúcich nebezpečné úrovne pesticídov, ťažké kovy a dokonca aj THC, uviedla agentúra.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.