Priemysel 4.0

Mladí ľudia by sa mali zamerať na 3D tlač, firmy budú potrebovať nových odborníkov

3D tlač by mala začať využívať umelú inteligenciu a nájsť uplatnenie predovšetkým v oblasti zdravotníctva a výroby.

Titulná fotografia: Produkt vyrobený na 3D tlačiarni, zdroj: Ricardo Gomez Angel 

3D tlač nie je ničím novým, ale jej rozmach v niekoľkých uplynulých rokoch a následná strata mediálneho záujmu pripomínajú bublinu s okuliarmi na virtuálnu realitu. Tá sa nakoniec v bežných domácnostiach neuchytila, pretože vyžadovala špeciálny hardvér a obsah pre ňu nebol dostatočne pripravený a bohatý; preto ľudia nezískali presvedčenie, že ju potrebujú. Virtuálna realita však naďalej uplatnenie nachádza, jej budúcnosť je predovšetkým vo svete realitného biznisu, pri návrhu modelov nových automobilov, pri návrhu interiérov bytov či v edukácii.

Podobný vývoj možno bude kopírovať aj priemysel s 3D tlačou, hoci jej uplatnenie je nepomerne širšie a významnejšie ako pri virtuálnej realite. 3D tlač je odlišný prístup k výrobe ako takej a jej možnosti sú nielen ďalekosiahle, ale v mnohých prípadoch nenahraditeľné konvenčnými výrobnými metódami.

V roku 2020 sa 3D tlač dočká nových trendov, ktoré teraz predpovedala americká značka HP. HP minulý rok avizovalo najmä raketový nárast zdravotníckych 3D aplikácií, od výroby chirurgických pomôcok až po protetiku, pričom pre nasledujúci rok sa bude niesť v znamení nových trendov.

 

Trendy pre 3D tlač a digitálnu výrobu v roku 2020:

1) Automatizovaná montáž zažije rozvoj vo výrobných priestoroch

Nastane automatizovaná montáž a jednotlivé odvetvia budú plynulo začleňovať viacdielové zostavy, vrátane kombinácií trojrozmerne vytlačených kovových i plastových dielov. V súčasnosti neexistuje supertlačiareň, ktorá by automaticky zvládla všetko, napríklad tlač kovových a plastových súčastí, kvôli faktorom ako teploty pri spracovaní. Automatizácia však narastá a je tu vízia automatizovanejšieho usporiadania montáže, s možnosťou výroby dielov z kovov i plastov v jedinom okamihu.

To môže priniesť výhody automobilovému priemyslu a umožniť výrobcom tlačiť kov do plastových dielov, vyrábať vodivé súčasti odolné proti opotrebeniu, vykonávať povrchové úpravy a dokonca zabudovávať vodiče či motory do plastových dielov.

Ilustračné foto: 3D tlač vo veľkom | Zdroj fotografie: HP

2) Zrýchli sa kódovanie digitálnych informácií do tlačených 3D textúr

Spoločnosti budú môcť kódovať digitálne informácie priamo do povrchových textúr pomocou pokročilej 3D tlače, čo prinesie väčší objem dát než obyčajné sériové číslo. Ide o jeden zo spôsobov otvoreného či skrytého označovania dielov, aby ľudia aj stroje mohli čítať informácie na základe tvaru či orientácie zvýraznených miest. Príkladom je 3D tlač stoviek kópií sériového čísla na celý povrch dielu, aby bolo skryté a zároveň univerzálne prístupné, pretože schopnosť sledovať diely a dátové systémy je stále dôležitejšia.

Poznámka redakcie: pripomína vám to niečo? Napríklad scénku z Blade Runner 2049, kde K. objaví sériové číslo vytlačené na panvovej kosti pozostatkov „človeka“?

3) Udržateľná produkcia bude i naďalej nutnosťou

Tradičné výrobné procesy boli navrhnuté bez ohľadu na životné prostredie – takmer jedna tretina uhlíkových emisií pochádza z výroby a distribúcie tovaru. Keď sa priemyselná 3D produkcia spojí s tradičným výrobným procesom, vplyv na planétu môže byť zásadný pretože umožní produkovať menej odpadu, mať menšie množstvo skladových zásob a vytvárať menej emisií CO2. Konštruktéri a návrhári budú musieť znovu premyslieť dizajn v rámci celého životného cyklu produktu s cieľom používať menej materiálov či obmedziť odpad. Tým sa zníži hmotnosť dopravných prostriedkov, zníži sa spotreba paliva, čo môže obmedziť emisie skleníkových plynov a spotrebu energie. A keďže stále viac výrobcov namiesto dodávok tovaru zasiela digitálne súbory k lokálnej výrobe, dôjde k výraznému obmedzeniu prepravy, nákladov, spotreby energie, odpadov a emisií.

4) Dopyt po študentoch uvažujúcich v 3D porastie

Vzdelávanie stojí na križovatke kvôli zmene demografickej štruktúry spoločnosti a nutnosti adekvátne pripraviť študentov na prácu v budúcnosti. Kvôli príprave na Priemysel 4.0. musí dôjsť k úplnej zmene nášho myslenia.

Univerzity a vzdelávacie programy budú stále viac zamerané nové zostavy myšlienkových procesov s cieľom oslobodiť študentov od starého myslenia a umožniť im pracovať s technológiami budúcnosti, napríklad 3D tlačou a digitálnou výrobou. Keďže vyučujúci využívajú nové softvérové návrhárske nástroje, prijímajú inovatívne programy pre 3D tlač a pracujú s novými, doplňujúcimi programami na úrovni výroby, budú študenti lepšie pripravení využiť milióny pracovných príležitostí, ktoré samotné odvetvie 3D tlače vytvoria v nasledujúcich 10 rokoch.

Firmy budú chcieť a potrebovať absolventov, ktorí vedia „myslieť v 3D“ | Zdroj fotografie: Ion Şipilov

5) Možnosti individualizovanej produkcie vnesú novú dynamiku do výroby obuvi, očnej optiky a stomatológie

Zdravotnícky spotrebiteľský sektor podporí rast digitálnej výroby, keďže výrobcovia obuvi, očných pomôcok a ortodontických prostriedkov stále viac využívajú technológiu 3D tlače. Podľa spoločnosti SmartTM sa nárast 3D tlače v obuvníctve očakáva vo výške 6,3 miliárd dolárov v nasledujúcich 10 rokoch. Tiež ortodoncia a očná optika do rastových možností dobre zapadajú, pretože možnosti prispôsobenia, ktoré prináša 3D tlač, tu majú vysokú hodnotu. Napríklad priekopnícka firma SmileDirectClub digitálne transformuje ortodontické odvetvie v hodnote 12 miliárd dolárov.

6) 3D tlač podporí elektrifikáciu vozidiel

Výrobcovia automobilov sa stále viac obracajú k 3D tlači a digitálnej výrobe, ktorá im pomáha s konkurencieschopnosťou, pretože celé odvetvie prechádza najväčšou transformáciou za viac ako 100 rokov – prechod od spaľovacích motorov k elektromobilom. Výrobcovia automobilov využívajú možnosti 3D tlače pre kov aj plast, aby urýchlili návrh a vývoj. Napríklad spoločnosť Volkswagen sa zaviazala, že do roku 2028 vyrobí na celom svete viac ako 22 miliónov elektromobilov. Veľký objem súčiastok, ktoré automobilové odvetvie každý rok vyrobí spojení s možnosťou 3D tlače prototypov a produkcie umožňujú produkciu automobilové súčiastky, ktoré predtým nebolo možné vytvoriť a posunúť možnosti elektrických či dokonca autonómnych vozidiel na novú úroveň.

7) 3D tlač prinesie novú efektivitu dodávateľských reťazcov

Možnosť digitálnych dodávok produktov a lokálnej výroby nie je vždy jednoznačným víťazom. Výrobcovia musia v konečnom dôsledku analyzovať, kde v rámci dodávateľského reťazca je najefektívnejšie umiestniť výrobu – v blízkosti koncových užívateľov alebo v blízkosti materiálových zdrojov. Jeden zo zaujímavých príkladov pochádza z výroby obalov – kartónové krabice predstavujú rastový trh pre digitálnu tlač, výroba je vysoko lokalizovaná a odohráva sa v okruhu 200-300 km od miesta, kde dochádza k spracovaniu dreva.

Budúcnosť 3D tlače spočíva najmä v rukách veľkých svetových hráčov | Zdroj fotografie: HP

8) Hranice digitálnej výroby sa posunú na novú úroveň

V roku 2020 sa vyrovná rozdiel medzi tým, čo 3D tlač a digitálny výrobný hardware zvládnu a tým, čo podporuje softvér. Pokroky softvéru i dát prinesú lepšiu správu systémov a kvalitu dielov. Spoločnosti v celom odvetví vytvárajú rozhrania API a vzniká ekosystém pre zákazníkov aj partnerov, do ktorého patria špecializované individuálne produkty. Okrem toho budú výrobcovia môcť využívať osobné biometrické údaje pre špeciálne úpravy vo veľkom rozsahu, čo sprístupní napríklad možnosť sledovania súčiastok prostredníctvom dodávateľského reťazca, virtuálnu správy skladu a náhradných dielov a distribuovanú výrobu bližšie k zákazníkovi.

 

Zdroj predpovede trendov a informácií: HP

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019