Život astronautov na Marse nebude jednoduchý, dostanú takéto „domy“

Obytné jednotky pre ľudí na Marse budú malé, ale v porovnaní s raketou to bude luxus.
Vydané 8. októbra 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Ľudia, ktorí sa zúčastnia misie na Mars, budú musieť žiť v malých obytných bunkách. V porovnaní s priestorovými pomermi vo vesmírnej lodi to bude luxus.

Tak dlho avizované lety ľudskej posádky na Mars sa nezadržateľne blížia a laická i odborná verejnosť počíta s tým, že ľudí na červenú planétu pošle Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX.

Let bude trvať dlhé mesiace alebo roky a dnes nevieme s určitosťou potvrdiť, či bude v pláne aj spiatočná cesta. Zatiaľ veríme, že bude, pretože prežiť život mimo planéty Zem je pre nás momentálne nepredstaviteľné.

MARS Case od štúdia OPEN. Fotografia: wu qingshan, embedované z designboom

Počas celej cesty  sa bude ľudská posádka vyskytovať v obmedzenom vnútornom priestore vesmírnej lode, respektíve rakety s obytnými priestormi. Vzhľadom na časovú náročnosť misie a potrebu posádku živiť, nebude životného priestoru veľa. Práve preto je nevyhnutné, aby po príchode na povrch Marsu mali ľudia k dispozícii primerane veľké obytné jednotky, v ktorých by mohli tráviť čas prípadne aj úplne osamote. Návrh a realizácia týchto obytných jednotiek pre astronautov (alebo ak chcete, nenatívnych Marťanov) je rozsiahly projekt, ktorý si vyžaduje enormné investície, pozornosť, vývoj nových technológií a používanie inovatívnych materiálov. Všetko musí byť skladacie, univerzálne, výnimočne odolné, dokonale spoľahlivé, opraviteľné a v prvom rade ľahko prenosné. Do plánov preto vstupujú nanomateriály, nadrozmerná 3D tlač a ďalšie technológie, ktoré sú v našich podmienkach stále skôr kuriozitou. Na Marse budú štandardom.

S vlastným návrhom obytných jednotiek pre ľudí na Marse prišli už viaceré spoločnosti a architektonické štúdiá, najnovšie aj štúdio s názvom OPEN. Svoj projekt pomenovali „MARS case“ a odprezentovali ho na výstave architektúry House Vision v Číne.

life on mars? OPEN architecture conceives minimal housing prototype for the red planet

MARS Case od štúdia OPEN. Fotografia: wu qingshan, embedované z designboom

„Domčeky“ sú guľaté, vyzerajú industriálne a možno trocha nevkusne. Boli navrhnuté so zámerom jednoduchého zhotovenia, nenáročnej údržby a s ohľadom na aspoň základné priestorové nároky pre život človeka. Okná sú okrúhle a oválne, umožňujú výhľad na tri svetové strany a na to, čo by sme u nás nazvali oblohou. Obloha nie je Marse rovnaká ako u nás, v atmosfére sa nachádza iba oxid uhličitý, takže sa nad povrchom netvoria oblaky, ako ich poznáme zo Zeme. NASA ale už veľakrát zverejnila fotografie z povrchu Marsu z rovera Pathfinder, ktorý zachytáva východy a západy slnka a tiež oblaky. Fotografie nájdete na stránke mars.nasa.gov.

Súčasťou obytnej jednotky je aj hygienické zariadenie a špeciálna komora na prechod z interiéru do exteriéru a naopak. MARS Case počíta s vlastnými zdrojmi vody a vzduchu.

MARS Case od štúdia OPEN. Fotografia: OPEN, embedované z designboom

OPEN mars case

Interiér MARS Case od štúdia OPEN. Fotografia: wu qingshan, embedované z designboom

Text: Erik Stríž