Žijeme v dobe zmien, úžasných zmien

Rozvoj ľudstva prináša zmeny. Ako vznikajú zmeny? Ako nás ovplyvňujú? Ako sa na ne pripraviť? Čo ovplyvňuje ktorou cestou sa vydáme do budúcna?   Pokrok je hlavným agregátorom vývoja spoločnosti. Kapitalistické zriadenie a jeho konkurencieschopné prostredie nás stále ženie vpred. Pokrok ženú vpred viaceré aspekty. Medzi tie najdôležitejšie patria: zvyšujúci sa počet obyvateľstva a z […]

Autor
Dátum zverejnenia 1. augusta 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko

Rozvoj ľudstva prináša zmeny. Ako vznikajú zmeny? Ako nás ovplyvňujú? Ako sa na ne pripraviť? Čo ovplyvňuje ktorou cestou sa vydáme do budúcna?

 

Pokrok je hlavným agregátorom vývoja spoločnosti. Kapitalistické zriadenie a jeho konkurencieschopné prostredie nás stále ženie vpred. Pokrok ženú vpred viaceré aspekty. Medzi tie najdôležitejšie patria:

 • zvyšujúci sa počet obyvateľstva a z toho vyplývajúce nároky na prepravu, stravovanie, produkciu;
 • zjednodušovanie pracovných úkonov prípadne náhrada pracovných úkonov automatizovanými, robotickými systémami;
 • súťaživosť a konkurenčný boj;
 • zákony a nariadenia;
 • túžba po novom, lepšom.

Následkom pokroku zaniká určitá časť ekonomiky, na ktorej ten nový vznikol. Nazývame to transformácia sektorov alebo celej ekonomiky.
Pokles je znamenie, že niečo zaniká a niečo iné v tom istom čase vzniká, nie je možné to zastaviť. Zánik starého závisí od viacerých faktov. Dôležitým prvkom je, keď aktuálna generácia transformáciu a výhody z nej vyplývajúce prijme. Väčšinou transformácia vniká do sektorov, kde ide o moderné tovary a služby, ktoré šetria náš čas alebo finančné prostriedky. Ľudstvo miluje pokrok.
Historicky je veľa príkladov transformácií. Pozrime sa na jeden z nich, z nášho uhlu pohľadu. Týmto príkladom sú telefónne prístroje.

 

Figurant predvádza prvý telefón od A. Bella (1926)

Figurant predvádza prvý telefón od A. Bella (1926)

Telefón

Vznikli v r.1876 v USA a jeho tvorcom bol Alexander Graham Bell. Týmto vynálezom posunul ľudstvo vpred míľovými krokmi. Doslovne by som povedal, že je to prvotný míľnik informatizácie ľudstva.

Informácie, ktoré sa pred tým náročne a dlho posielali z jednej strany planéty na druhú stranu vo forme písma telegrafom, zrazu boli v okamihu prenesené kamkoľvek vo forme zvuku.

Avšak aj tento úžasný prístroj, ktorý mal 2 základné funkcie, číže volať a prijímať telefónne hovory, prešiel ďalším rozvojom. Bežný telefónny pristroj neskôr nahradil mobilný telefón. Ten v r.1956 vynašiel v použiteľnej podobe Martin Cooper z firmy Motorola.

 

Prvý mobilný telefón od značky Motorola

To však nebolo všetko, mobilný telefón počas svojej existencie prešiel rôznymi štádiami vývoja a to z rady siete 2. generácie na 3., až na dnešnú 4. generáciu. (v tom čase značky Apple a Samsung ešte ani neexistovali). Mobilný telefón sa za to celé obdobie stal súčasťou modernej doby celej planéty. Starý káblový telefón dnes už prakticky nikde nenájdete. Mobilom začala revolúcia v zmysle využitia zariadenia. Už to nebol len prenos hlasu jedným a druhým smerom v špičkovej kvalite. Stal sa z neho prenosný prostriedok na prenos hlasu a dát, ktorý je kdekoľvek dostupný.

Súčasné mobilné telefóny ako ich poznáme, vykonávajú okrem prenosu dát veľa ďalších funkcií. A každým dňom sa nové dopĺňajú. Najobľúbenejšie funkcie sú vo využívaní aplikácií založených na internetovom pripojení. V zásade mobil dnes stráca primárnu funkciu prenosu hlasu a nadobúda všeobecný komunikačný prostriedok, ktorý nás informuje o dianí vo svete v reálnom čase.
Súčasné mobilné zariadenia používame hlavne na:

 • prenos hlasu;
 • prenos písma;
 • prenos dátových súborov ( emaily, správy, mms, sms, whatsup atď);
 • ako platobný prostriedok (bankové operácie v rámci svojich účtov online);
 • kancelársky počítač (kalkulačka, kalendár, email atď);
 • hernú konzolu (nahradili veľké hracie automaty, ktoré sa nedali nosiť, zároveň s možnosťou viacerých hier dostupných podľa pamäti pristroja alebo online);
 • mapu (v minulosti mapy, ktoré sme so sebou museli nosiť);
 • vyhľadávač (v minulosti zlaté stránky);
 • sociálne siete (fb, twitter..);
 • atď

 

Z jedného jednoduchého zariadenia sa v priebehu necelých 100 rokov stalo zariadenie, ktoré má v súčasnosti každý, je všeobecne cenovo dostupné.
Tento príklad je klasickým príkladom transformácie, ktorú spôsobil dopyt a vývoj techniky. Počas takejto premeny vznikajú a zanikajú firmy, ktoré sú v tomto procese zasiahnuté. Dôležitým faktorom zotrvania v hre je to, kto zachytí existujúci vznikajúci trend (trendsetter) kam smeruje budúci vývoj.

Klasickým príkladom posledných 20 rokov sú 3 spoločnosti, ktoré práve pri uvádzaní 3. generácie mobilných telefónov hrali viac ako 80% prím. Išlo o spoločnosti Ericsson, Nokia a Motorola.
Tieto spoločnosti prišli so sieťami a mobilnými telefónmi. Väčšina ľudí v tom čase používala práve mobilné zariadenie týchto 3 značiek. Čo sa však stalo? Spoločnosti nezachytili stavajúce trendy a zároveň neboli schopné obstáť v konkurencii s ostatnými výrobcami. Neskôr boli postupne predané alebo rozdelené.( technologické patenty použité v prospech lacnejších konkurentov z Ázie).

ilustracna fotka

Automobil

V súčasnosti očakávame najväčšiu transformáciu za poslednú dekádu. Tým sektorom je automobilový priemysel..
Za viac ako 100 rokov je výroba automobilu plne zvládnutá.
Autá vyrábajú všetci, Európania, Američania, Ázijci. Autá sú dnes rýchle, bezpečné, aj spotreba sa približuje akceptovateľným normám. Prichádzajúce elektromobily prispievajú k transformácii veľkou časťou, ich výroba je nenáročná a prevádzka jednoduchšia.

 

 

Kde a kedy dôjde k zmene? Proces transformácie už začal.

Sme v situácii keď ktokoľvek vie vyrobiť automobil, tento proces nazývame „pekáreň“(tam kde vyrábajú chleba a pečivo). Je to prirovnanie o zvládnutí procesov a výroby. Problémom automobilového priemyslu je, že je to sektor, kde jedine čo zaujíma konzumenta je cena. Autá majú 4 kolesá, volant, rovnaké bezpečnostné prvky, veľmi málo sa líšia od seba.

 

 
Ale sú tu aj isté anomálie. Takou anomáliou je podobnosť ako aj pri výrobe a predaji mobilných telefónov. Napríklad spoločnosti Apple a Samsung (iný typ riadenia a myslenia ako mali Nokia. Ericsson a Motorola). Zamerali sa na výrobu mobilných zariadení, ktoré ako vravíme sú dnes „pekárňou“, avšak vyrábajú ich pekné, moderné, jedinečné. Tieto spoločnosti si však za svoje výrobky dajú náležíte zaplatiť. Ich zariadenia voči konkurenčným mobilným zariadením stoja 3-10 x viac a napriek tomu predávajú obrovské počty a sú populárne na všetkých kontinentoch. Prečo je to tak? Prečo niekto v krajine, kde je priemerná mzda mesačne 350 eur, má 40% obyvateľstva iPhone od Applu? (ide o Rumunsko). Dôvod je prozaický, chcú byť jedineční a trendoví.
Šokom však je, že výroba automobilov sa dostala do zorného uhla spoločností, ktoré boli donedávna čisto zamerané len na výrobu spotrebnej elektroniky.

Ak by sme si mysleli, že majú záujem vyrábať alebo dodávať elektronické zariadenia do áut, áno majú a už aj dodávajú.
Ich hlavným cieľom je zachytiť aktuálny transformačný trend a odtrhnúť si čo najväčší kus budúceho koláča z automobilového trhu.
Spoločnosti ako Gooogle, Apple alebo Foxconn investujú miliardy USD do vývoja automobilov a určite neostanú iba pri vývoji.
Tento proces bude mať víťazov aj porazených, niektoré značky ktoré dnes poznáme o pár rokov už nebudú existovať.
Automobil počas transformácii zmení svoju základnú funkciu určenú na prepravu z miesta A do bodu B. Bude nie len dopravný prostriedok (ktorý už všetci poznáme) ale stanú sa z nich multimediálne jazdiace centrá, kancelárie. Umožnia nám v nich jazdiť, pracovať alebo mať zábavu. Automobil budeme používať ako základný technologický prostriedok, ktorý bude dopĺňať zariadenia, ktoré budeme mať doma. Tak ako dnes dopĺňa mobil, tablet a PC alebo notebook. Prístup na internet, ktorý je už dnes samozrejmosťou v automobile nám otvára nové možnosti ako diaľkový kontakt s operátorom v prípade nehody, online mapa kde sme v 3D zobrazení. Streamovanie obrazu a zvuku zo vzdialených úložísk, samojazdiaci režim (v súčasnosti zvládnutý level 1), očakáva sa zvládnutie posledného levelu 4 už v r.2023, optimalizácia jazdy, aby bola efektívnejšia, rýchlejšia, všetko založené na komunikácii medzi automobilmi a centrálnym riadením dopravy. Tak blízko sme našim snom.
Automobil zmení svoju primárnu úlohu tak ako zmenil aj telefón premenou na mobilný telefón.

 

Žijeme v dobe premien a transformácii sektorov. Verím, že nás čaká úžasná doba noviniek a možností ako sa môžeme ako ľudia uplatniť a zároveň vylepšiť svet okolo nás.

 

 
Zdroje:
-digital trends
-Goldman sachs study, Cars 2025

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


NEPREHLIADNITE

Globálne ekonomické dopady nového koronavírusu z Číny môžu byť bezprecedentné!

Na šíriaci sa koronavírus doplácajú nielen ľudia, ale aj automobilky, značky s luxusným tovarom i samotná čínska vláda.

27. januára 2020

DC vs Marvel 2020

Komiksy, ktoré sa dostanú na plátna kín v roku 2020

Si fanúšik komiksov a nevieš čo ťa tento rok čaká v kinách? čítaj ďalej a dozvieš sa.

27. januára 2020

Film

Žánrovo pestrý Jojo Králiček vás rozosmeje a aj rozplače (Recenzia)

Jeden z kandidátov na Oskara sa konečne začal premietať aj v našich kinách. Oplatí sa ho vidieť?

25. januára 2020

10 vecí, ktoré by ste v Indonézii nemali vynechať, aby ste zažili jej pravú chuť

Aj napriek veľkej diaľke si Indonézia podmanila Slovákov, a to najmä vďaka svojej okúzľujúcej prírode, exotickým ostrovom, pestrej kultúre či veľmi chutnému jedlu. Tu je zopár tipov, ktoré by ste nemali vynechať počas vašej cesty touto exotickou krajinou.

25. januára 2020

Autorský komentár

Je v poriadku, keď bohatí neprispievajú na charitu?

Všeobecná mienka je, že bohatí by mali venovať na charitu viac ako stredná vrstva. Nemusí to byť ale správny názor.

24. januára 2020

Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020