Wall-E v zdravotníctve

Aplikácia robotov v zdravotníctve predstavuje dnes vo vyspelých krajinách rýchlo sa rozvíjajúci trend a zahŕňa rôzne oblasti od chirurgie, diagnostiky a prípravy liekov až po transport zdravotníckeho materiálu.   Historicky prvou doloženou aplikáciou robotického manipulátora v oblasti humánnej medicíny bola aplikácia robota PUMA v roku 1985 pri operácii mozgu v Long Beach Memorial Hospital (Kalifornia). Onedlho… Prečítať celé

Aplikácia robotov v zdravotníctve predstavuje dnes vo vyspelých krajinách rýchlo sa rozvíjajúci trend a zahŕňa rôzne oblasti od chirurgie, diagnostiky a prípravy liekov až po transport zdravotníckeho materiálu.

 

Historicky prvou doloženou aplikáciou robotického manipulátora v oblasti humánnej medicíny bola aplikácia robota PUMA v roku 1985 pri operácii mozgu v Long Beach Memorial Hospital (Kalifornia). Onedlho nasledovala operácia prostaty realizovaná v Imperial College London v roku 1988 a ďalšie druhy chirurgických zákrokov.

Nová kapitola v tejto oblasti sa otvorila až na prahu milénia s príchodom chirurgických robotov da Vinci, ktoré sa rýchlo rozšírili dokonca aj do menších nemocníc. Pôvodne boli tieto roboty vyvíjané pre armádu s cieľom umožniť diaľkové operácie zranených vojakov v poľných nemocniciach. Avšak čoskoro sa preukázali viaceré výhody robotickej operácie v porovnaní so štandardným zákrokom, ktoré predurčili ďalší vývoj a dnes chirurg realizuje robotický operačný zákrok v tej istej miestnosti ako pacient. Medzi výhody patria zvýšená sterilita a skrátený čas operácie, ako aj celkovo menší zásah do organizmu, z čoho vyplýva kratšia doba rekonvalescencie. Nadôvažok je v oblasti mikrochirurgie možné realizovať aj operácie, ktoré by ručne nebolo možné vykonať.

Chirurgia zďaleka nie je jediným polom pôsobnosti robotov v medicíne. Ďalšou významnou oblasťou aplikácie robotov je príprava, dávkovanie či balenie liekov, manipulácia s biologickými vzorkami a iné operácie vyžadujúce presnú, rýchlu a spoľahlivú manipuláciu so skúmavkami, miskami a rôznymi nástrojmi. Kľúčovým je fakt, že robot môže pracovať v infekčnom alebo inak nebezpečnom prostredí, ktoré by v prípade ľudského personálu vyžadovalo finančne náročné opatrenia na zamedzenie rizika kontaminácie. Robotické technológie sú využívané aj pri konštrukcii bionických náhrad končatín a exoskeletonov na podporu pohybu pre telesne postihnutých.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť autonómne mobilné roboty používané v nemocniciach na rozvoz stravy, liekov, lekárskych prístrojov alebo biologických vzoriek. Ich aplikácia umožňuje zrýchliť a zefektívniť distribúciu zdravotníckeho materiálu po rozľahlých nemocničných budovách. Tým zároveň umožňujú zdravotníckemu personálu venovať čas bezprostrednej interakcii s pacientmi, ktorá bude pravdepodobne odolávať robotike dlhší čas.
united life 06 (2)

 

 

 

Prof. Ing. Peter Hubinský, PhD.

Pokračujte na ďalší príspevok »