Všetko o znamienkach

Credit: American Cancer Society, cancer.org

Melanóm, zhubný nádor kože, má isté špecifiká a môže vzniknúť nielen zo znamienka, ale aj na normálnej nezmenenej koži, na slizniciach, ba dokonca aj na oku. Melanómu sa dá pomerne jednoduchou a pravidelnou prevenciou predísť, a ak sa odhalí včas, má nádej na takmer úplné vyliečenie. Cieľom dermatológov je pri melanóme včasná diagnostika, ktorá ide ruka v ruke s edukáciou pacientov. Nevyhnutné je dostať do podvedomia ľudí starostlivosť o zdravie pokožky a nielen o jej estetickú stránku.

 

MUDr. Hatiarová Simoneta, dermatológ, PRO SANUS

 

Štúdiami sa však potvrdil súvis medzi dávkou ultrafialového žiarenia v priebehu života a kožným fototypom. Ľudia s fototypom I-II (svetlé, ryšavé vlasy, svetlé oči, svetlá pokožka) sú rozhodne náchylnejší. Dôležitým aspektom je celková dávka žiarenia v priebehu života spolu s počtom spálení od raného detstva. Už tri spálenia na slnku počas života zvyšujú riziko vzniku melanómu u žien dvojnásobne a u mužov až 7-násobne. Možno teda tvrdiť, že k zvýšenému výskytu rakoviny kože nepriamo prispieva aj zmena životného štýlu v podobe častejších zahraničných dovoleniek v kombinácii so zhoršeným stavom ozónovej diery.

V posledných rokoch sa pripisuje význam aj hladine vitamínu D, ktorý získavame zo slnka a ktorý nás pred rakovinou kože zároveň chráni. Napríklad v severských krajinách zaznamenali nárast tohto ochorenia pri súčasnom zistení veľmi nízkej hladiny vitamínu D v populácii. Na druhej strane však treba zdôrazniť, že na jeho dostatočnú dennú saturáciu nám v letnom období postačí 10-minútový pobyt na slnku.

 

Ďalším významným rizikovým faktorom je permanentné mechanické dráždenie a zranenia na znamienku. Svedčí o tom fakt, že melanóm často vzniká aj na skrytých miestach.

 

Aké sú teda varovné signály a kedy ísť k dermatológovi?

V prvom rade sa treba naučiť vyšetrovať si kožu pravidelne raz za mesiac. Ak zbadáte znamienko, ktoré ste si predtým nevšimli, alebo ho chcete sledovať, môžete si ho aj odfotiť.

 

Všímať si treba tieto základné znaky:

A – asymetria – nemá symetrický tvar. Ak si stredom znamienka predstavíte súvislú čiaru a polovice nie sú rovnaké, znamienko je asymetrické.

B – border (ohraničenie) – znamienko by malo mať presné ohraničenie. Ak z neho vychádzajú výbežky alebo má rozpité okraje, tak je rizikové.

C – colour (farba) – nebezpečné znamienko je silne pigmentované až čierne alebo má nepravidelnú pigmentáciu, alebo viac odtieňov.

D – diameter (priemer) – znamienka väčšie ako 6 mm sa všeobecne považujú za rizikové.

E – evolution (vývoj alebo vyvýšenie) – varovným signálom je, ak sa škvrna vyvíja, mení, rastie, vznikajú vyvýšenia či drobné hrbolčeky, alebo sa stráca.

 

Navštívte dermatológa, ak:

 

Čo môžeme očakávať od vyšetrenia dermatológom a je nutné aj u detí?

U detí je riziko vzniku melanómu veľmi nízke. Deti majú málo znamienok, vekom im postupne pribúdajú. Iná situácia je však pri vrodených znamienkach, ktoré vyžadujú pravidelné kontroly.

 

Preventívne vyšetrenie, teda prezretie celej kože lekárom, sa u osôb s mnohopočetnými materskými znamienkami odporúča raz ročne.

 Kľúčové slová: , ,
EKONOMIKA

    UnitedLife 10 (jeseň/zima 2017)

Moderné vedenie spoločnosti

28. september 2017
EKONOMIKA

    UnitedLife 10 (jeseň/zima 2017)

Kardinálna otázka

18. september 2017
Ďalšie články z rubriky Ekonomika
ĽUDIA

    UnitedLife 10 (jeseň/zima 2017)

Lídri. Sme takí dobrí, ako si myslíme?

20. september 2017
Ďalšie články z rubriky Ľudia
VEDA & TECHNOLÓGIE

    UnitedLife 10 (jeseň/zima 2017)

Zážitkové centrum vedy Aurelium

1. december 2017
Ďalšie články z rubriky Veda a Technológie
Ďalšie články z rubriky Automobily
Ďalšie články z rubriky Lifestyle
ZDRAVIE

    UnitedLife 08 (jeseň/zima 2016)

Všetko o znamienkach

16. november 2016
Ďalšie články z rubriky Zdravie