Vitajte v slávnej Casablance

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá… Prečítať celé
Vydané 15. júla 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá na kultúrne pamiatky, sú tu minimálne dva argumenty, ktoré by vás mohli v Casablance zaujať – veľkolepá mešita a nočný život.

 

História

Dlhé roky bola Casablanca osídlená Berbermi a ako prístav ju využívali aj Féničania a Rimania. Približne v 7. storočí tu vzniklo malé kráľovstvo Anfa, ktoré sa stalo dôležitým obchodným centrom. Neskôr zničili mesto Portugalci, ktorí si tu vybudovali vojenskú základňu a pomenovali mesto Casa Branca, čo v portugalčine znamená Biely dom. Táto oblasť bola opäť zničená zemetrasením, po ktorom ju zrekonštruoval sultán Sidi Mohammed III. a dal jej rovnaké pomenovanie v arabčine – Dar el Beida. Súčasný názov Casa Blanca dali mestu Španieli, ktorí sa ho zmocnili v roku 1781. Strategická poloha prístavu bola dôležitá počas druhej svetovej vojny, avšak má za sebou aj trpkú minulosť. Bola centrom protifrancúzskej vzbury, ktorá vyvrcholila na Štedrý deň v roku 1953 teroristickým bombovým útokom. Na základe protestov sa však Maroko a spolu s ním aj Casablanca v roku 1956 osamostatnili a získali tak nezávislosť.

 

cassablanca (3)

 

Čo pri návšteve nevynechať

Pri prehliadke mesta začnite jednou z dvoch častí, z ktorých sa Casablanca skladá. Prvou je stará Medina, ktorá je obklopená hradbami a prístavom. Druhú časť – nové mesto, vybudovali Francúzi a jej centrom je námestie Mohammeda V., kde sa nachádza divadlo, radnica a justičný palác. Centrum tvoria budovy postavené v maurskom štýle.

INZERCIA

Najvýznamnejšou a pomerne súčasnou pamiatkou a dominantou  Casablancy je Mešita kráľa Hassana II. Jej výstavba sa začala v roku 1980 a dokončená bola v roku 1993, kedy ju otvorili v deň narodenia proroka Mohammeda. Autorom tejto monumentálnej stavby je Francúz Michel Pinseau, ktorý sa stavbou snažil vzbudiť dojem, akoby mešita plávala na vode. Mešita preto stojí na skalnom výbežku, z ktorého je neobyčajný výhľad na more. Je najväčšou mešitou v Marokou a treťou najväčšou mešitou sveta, s najvyšším minaretom vo svete, ktorý má až 200 metrov. Z vrcholu veže svieti dlhý laserový lúč namierený na Mekku. Keďže hore na minaret vedie aj výťah, možno vidieť mesto i Atlantik ako na dlani. Zaujímavosťou je, že v Maroku sú len dve mešity prístupné aj nemoslimom a táto je jednou z nich. Navštívenie mešity je skutočným zážitkom aj pre neveriacich, pretože ju tvorí nádherný interiér doplnený vodnými prvkami, strecha otvorená do neba a krásne dlaždice. Do mešity sa zmestí viac než 25-tisíc ľudí a v arabskom svete je po Mekke a Medine treťou najvýznamnejšou mešitou.

 

Inzercia

Na nákup suvenírov sa určite oplatí zavítať do nákupného strediska Centre 2000, ku ktorému sa dostanete po bulvári Houphouet Boigny. Nájdete tu tiež množstvo butikov a reštaurácií. Zaujímavý je aj trh remeselného umenia, kde môžete kúpiť krásne šperky, farebné koberce a ozdobné predmety z medi, ktoré vám budú pripomínať toto mesto aj doma.

 

Milovníci zeleného športu si v Casablance prídu tiež na svoje. V severnej časti mesta sa nachádza špičkové golfové ihrisko. Dokonca aj samotný kráľ Hassan II. je vášnivým hráčom golfu a dosahuje aj pomerne dobré medzinárodné výsledky, vďaka čomu sa tento šport v Casablance stále rozrastá.

 

Za zábavou sa vyberte do Corniche, ktoré sa nachádza na východ od Hassanovej mešity. V minulosti bolo obľúbenou turistickou oblasťou s množstvom prímorských hotelov a nočných klubov. Nájdete tu tiež veľa reťazcov rýchleho občerstvenia, ktoré poznáte zo západnych krajín a tiež nové kino, ktoré premieta prevažne westernové filmy. Na pobreží si môžete vychutnať výhľad na more z jednej z mnohých kaviarní.

Na čo si dať pozor?

V Casablance je iné časové pásmo, nezabudnite si preto nastaviť svoje hodinky o hodinu späť v dobe zimného času a o dve hodny späť v období letného času, keďže Maroko letný čas nezavádza. Národnou menou je MAD (marocký dirham), jedno euro je v prepočte asi 11,2 MAD. Casablanca má stredozemné subtropické podnebie s teplými a suchými letami a miernymi suchými zimami. Podnebie mesta je ovplyvnené studenými prúdmi Atlantického oceánu. Priemerná teplota v lete je okolo 23 stupňov. Úradným jazykom je arabština, dorozumiete sa tu však aj po franzúzsky, španielsky alebo anglicky. Až 89% obyvateľstva vyznáva sunnitský islam.

Casablanca je najliberálnejším a najprogresívnejším marockým mestom, čo bezpochyby láka mnoho turistov. Vďaka rovnomennému filmu, ktorý získal aj Oskara, ju dnes pozná asi každý. Treba si však uvedomiť aj odvrátenú stránku tohto čarovného mesta, ktorú tvorí vysoká miera nezamestnanosti a chudoba, ktorá ľudí vedie k zločinom, užívaniu drog a prostitúcii.

 

cassablanca (4)

cassablanca (2)

 

cassablanca (1)

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »