Vitajte v slávnej Casablance

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá […]

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá na kultúrne pamiatky, sú tu minimálne dva argumenty, ktoré by vás mohli v Casablance zaujať – veľkolepá mešita a nočný život.

 

História

Dlhé roky bola Casablanca osídlená Berbermi a ako prístav ju využívali aj Féničania a Rimania. Približne v 7. storočí tu vzniklo malé kráľovstvo Anfa, ktoré sa stalo dôležitým obchodným centrom. Neskôr zničili mesto Portugalci, ktorí si tu vybudovali vojenskú základňu a pomenovali mesto Casa Branca, čo v portugalčine znamená Biely dom. Táto oblasť bola opäť zničená zemetrasením, po ktorom ju zrekonštruoval sultán Sidi Mohammed III. a dal jej rovnaké pomenovanie v arabčine – Dar el Beida. Súčasný názov Casa Blanca dali mestu Španieli, ktorí sa ho zmocnili v roku 1781. Strategická poloha prístavu bola dôležitá počas druhej svetovej vojny, avšak má za sebou aj trpkú minulosť. Bola centrom protifrancúzskej vzbury, ktorá vyvrcholila na Štedrý deň v roku 1953 teroristickým bombovým útokom. Na základe protestov sa však Maroko a spolu s ním aj Casablanca v roku 1956 osamostatnili a získali tak nezávislosť.

 

cassablanca (3)

 

Čo pri návšteve nevynechať

Pri prehliadke mesta začnite jednou z dvoch častí, z ktorých sa Casablanca skladá. Prvou je stará Medina, ktorá je obklopená hradbami a prístavom. Druhú časť – nové mesto, vybudovali Francúzi a jej centrom je námestie Mohammeda V., kde sa nachádza divadlo, radnica a justičný palác. Centrum tvoria budovy postavené v maurskom štýle.

Najvýznamnejšou a pomerne súčasnou pamiatkou a dominantou  Casablancy je Mešita kráľa Hassana II. Jej výstavba sa začala v roku 1980 a dokončená bola v roku 1993, kedy ju otvorili v deň narodenia proroka Mohammeda. Autorom tejto monumentálnej stavby je Francúz Michel Pinseau, ktorý sa stavbou snažil vzbudiť dojem, akoby mešita plávala na vode. Mešita preto stojí na skalnom výbežku, z ktorého je neobyčajný výhľad na more. Je najväčšou mešitou v Marokou a treťou najväčšou mešitou sveta, s najvyšším minaretom vo svete, ktorý má až 200 metrov. Z vrcholu veže svieti dlhý laserový lúč namierený na Mekku. Keďže hore na minaret vedie aj výťah, možno vidieť mesto i Atlantik ako na dlani. Zaujímavosťou je, že v Maroku sú len dve mešity prístupné aj nemoslimom a táto je jednou z nich. Navštívenie mešity je skutočným zážitkom aj pre neveriacich, pretože ju tvorí nádherný interiér doplnený vodnými prvkami, strecha otvorená do neba a krásne dlaždice. Do mešity sa zmestí viac než 25-tisíc ľudí a v arabskom svete je po Mekke a Medine treťou najvýznamnejšou mešitou.

 

Na nákup suvenírov sa určite oplatí zavítať do nákupného strediska Centre 2000, ku ktorému sa dostanete po bulvári Houphouet Boigny. Nájdete tu tiež množstvo butikov a reštaurácií. Zaujímavý je aj trh remeselného umenia, kde môžete kúpiť krásne šperky, farebné koberce a ozdobné predmety z medi, ktoré vám budú pripomínať toto mesto aj doma.

 

Milovníci zeleného športu si v Casablance prídu tiež na svoje. V severnej časti mesta sa nachádza špičkové golfové ihrisko. Dokonca aj samotný kráľ Hassan II. je vášnivým hráčom golfu a dosahuje aj pomerne dobré medzinárodné výsledky, vďaka čomu sa tento šport v Casablance stále rozrastá.

 

Za zábavou sa vyberte do Corniche, ktoré sa nachádza na východ od Hassanovej mešity. V minulosti bolo obľúbenou turistickou oblasťou s množstvom prímorských hotelov a nočných klubov. Nájdete tu tiež veľa reťazcov rýchleho občerstvenia, ktoré poznáte zo západnych krajín a tiež nové kino, ktoré premieta prevažne westernové filmy. Na pobreží si môžete vychutnať výhľad na more z jednej z mnohých kaviarní.

Na čo si dať pozor?

V Casablance je iné časové pásmo, nezabudnite si preto nastaviť svoje hodinky o hodinu späť v dobe zimného času a o dve hodny späť v období letného času, keďže Maroko letný čas nezavádza. Národnou menou je MAD (marocký dirham), jedno euro je v prepočte asi 11,2 MAD. Casablanca má stredozemné subtropické podnebie s teplými a suchými letami a miernymi suchými zimami. Podnebie mesta je ovplyvnené studenými prúdmi Atlantického oceánu. Priemerná teplota v lete je okolo 23 stupňov. Úradným jazykom je arabština, dorozumiete sa tu však aj po franzúzsky, španielsky alebo anglicky. Až 89% obyvateľstva vyznáva sunnitský islam.

Casablanca je najliberálnejším a najprogresívnejším marockým mestom, čo bezpochyby láka mnoho turistov. Vďaka rovnomennému filmu, ktorý získal aj Oskara, ju dnes pozná asi každý. Treba si však uvedomiť aj odvrátenú stránku tohto čarovného mesta, ktorú tvorí vysoká miera nezamestnanosti a chudoba, ktorá ľudí vedie k zločinom, užívaniu drog a prostitúcii.

 

cassablanca (4)

cassablanca (2)

 

cassablanca (1)

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019