slovak.AI

Slovensko má vlastné centrum pre výskum umelej inteligencie

Európska komisia plánuje investovať do podpory rozvoja umelej inteligencie v rokoch 2021-2027 okolo 2,5 miliardy eur, z ktorých Slovensko môže získať možno aj viac ako svoje obligátne jedno percento pre podporu výskumu, vývoja a využitia umelej inteligencie.
Vydané 20. novembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Dňa 27. júna 2019 sa v Bratislave na pôde Slovenskej technickej univerzite v Bratislave zišlo viac ako sto odborníkov umelej inteligencie z celého Slovenska, aby podporili vznik Slovenského centra pre výskum umelej inteligencie – slovak.AI. Myšlienka jeho založenia vznikla vďaka silnému partnerstvu medzi akademickými inštitúciami, zástupcami priemyslu a štátu, konkrétne medzi Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, IT asociáciou Slovenska a Americkou obchodnou komorou v SR s podporou ďalších slovenských výskumných univerzít a akademických pracovísk a s podporou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

 

Čo je to vlastne umelá inteligencia a čo ešte strojové učenie?

Ešte na úvod je potrebné objasniť, čo to vlastne umelá inteligencia je. Je rozdiel medzi strojovým učením a umelou inteligenciou, hoci sú často tieto pojmy zamieňané. Pod pojmom umelá inteligencia odborníci rozumejú schopnosť prekračujúcu strojové učenie (machine learning), teda aktívne vyhľadávanie informácií, chápanie symbolických vzťahov či logické uvažovanie.

Sledujte, ako umelá inteligencia Google volá do reálneho kaderníctva

Slovenská umelá inteligencia? Ešte nie, ale sme na správnej ceste

slovak.AI je otvorená a inkluzívna platfoma pre všetky subjekty akademického, súkromného, verejného a neziskového sektora, ktoré sa oblasti umelej inteligencie na Slovensku venujú a víta všetkých, ktorí majú záujem spolupracovať a podporiť jej rozvoj na Slovensku.

INZERCIA

Zakladatelia sú toho názoru, že spojením síl môže Slovenská republika efektívnejšie a kvalitnejšie rozvíjať talent v oblasti umelej inteligencie a zastaviť tak únik mozgov, ktorému čelí vo všetkých oblastiach a veľmi citeľný je aj v oblasti IT.

Po vzore krajín západnej Európy a krajín V4 potrebujeme začať meniť štandard v excelenciu, a to nielen v oblasti vedy a výskumu, ale aj v inteligentnej implementácii riešení, v budovaní sofistikovaného priemyslu a silnej spolupráce všetkých aktérov. Prepojením na národnej úrovni môže byť Slovensko silnejším partnerom pre ostatné európske krajiny a inštitúcie Európskej únie, ktoré budú presadzovať záujmy umelej inteligencie zameranej na človeka na medzinárodnej úrovni.

Inzercia

Európska komisia plánuje investovať do podpory rozvoja umelej inteligencie v rokoch 2021-2027 okolo 2,5 miliardy eur, z ktorých Slovensko môže získať možno aj viac ako svoje obligátne jedno percento pre podporu výskumu, vývoja a využitia umelej inteligencie.

Etický rozmer AI

Aby konkrétna AI dobre rozumela všetkým častiam spoločnosti, musí mať k dispozícii objektívne dáta. Tie však bývajú skreslené pohľadom a metodikou ich spracovateľov, či vo všeobecnejšej rovine celospoločenskými predsudkami a generalizáciami. AI musí byť v tomto zmysle „nad vecou“, napríklad nepredpokladať, že vaša štvorročná dcéra musí mať automaticky rada ružovú.

Ešte v marci 2018 spustili vývojári Twitteru chatbot menom Tay, aby ho vyskúšali v kontakte so skutočnými užívateľmi. Množstvo vtipkárov však Taya kŕmilo rasizmom a mizogýniou tak dlho, až ho museli jeho tvorcovia vypnúť. Jeho nástupcovi Zo.ai už radšej naprogramovali ostražitosť v diskusiách o politike.

 

Ako umelá inteligencia zmení náš svet? Zásadne, tvrdia odborníci

O projekte slovak.AI

Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie – slovak.AI má za cieľ zmeniť Slovensko na krajinu excelencie vo využívaní technológií s prvkami AI pre blahobyt jej občanov. Základným predpokladom je budovať kvalitnú a dôveryhodnú spoluprácu komunity AI odborníkov z akadémie a biznisu a vytvárať partnerstvá s inými sektormi hospodárstva pre potreby udržateľného ekonomického rastu a lepšieho fungovania krajiny. Využitie umelej inteligencie musí vychádzať zo zadefinovania potrieb našej krajiny a nášho hospodárstva a spojením síl môžeme vyvíjať potrebné riešenia, kvalitnejšie rozvíjať talent v oblasti umelej inteligencie a zastaviť tak únik mozgov, ktorému Slovensko čelí vo všetkých oblastiach.

Záujem podporovať takúto iniciatívu deklarovali firmy, univerzity, štátne inštitúcie, ale aj samotní experti a podpisom spoločného memoranda dňa 27.06.2019 na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Každý sa môže zapojiť. Viac informácií nájdete na webe www.slovak.ai.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »